Sponzorováno

Smilový olej (Helichrysum italicum) a jeho účinky – v čem může pomoci? 4.75/5 (8)

Květy a listy rostlin helichrysum mají využití v tradiční medicíně v Evropě - zejména v Itálii, Španělsku, Portugalsku a Bosně a Hercegovině.

Květy a listy rostlin helichrysum mají využití v tradiční medicíně v Evropě – zejména v Itálii, Španělsku, Portugalsku a Bosně a Hercegovině.

Smilový esenciální olej (olej z Helichrysum) pochází z rostliny Helichrysum italicum, která se obvykle vyskytuje ve Středomoří a jižní Evropě. Olej se nachází ve všech zelených částech rostliny, včetně stonků a listů. Sušené květiny z rostliny lze také použít pro léčebné účely.

Helichrysum italicum se také někdy nazývá „kari rostlina“, protože její listy mají silnou, kari podobnou vůni. Oleji z této bylinky se u nás říká smilový olej. Bylinka se tedy česky jmenuje Smil italský (Helichrysum italicum), a má i další lidové názvy: kari bylinka, maggi bylinka, nesmrtelka či italská slaměnka.

Smil italský je běžný, tradičně používaný lék v oblasti, kde roste. Má údajně protizánětlivé, protiplísňové a antibakteriální vlastnosti. Přestože jsou výsledky laboratorních studií a studie na zvířatech slibné, existuje jen málo výzkumu o jeho účinnosti u lidí.

Jak nám éterický olej ze Smilu (Helichrysum) může pomoci?

Studie naznačují, že éterický olej z helichrysum může pomoci podpořit hojení, bojovat proti infekcím a snížit zánět. Většina studií byla spíše malých, nebo byly provedeny jen na zvířatech (bezpečně a oficiálně), nebo na tkáních v laboratoři. Na lidech ale ne. Provedené studie však naznačují, že smilový esenciální olej může být schopen pomoci s následujícími problémy.

Alergie

Existují důkazy, že smilový olej může snížit alergické příznaky, zejména při kontaktní dermatitidě, což je typ alergické vyrážky způsobené kontaktem s alergenem.

Kromě toho jsou alergické příznaky často výsledkem zánětu, ke kterému dochází, když imunitní systém reaguje na alergen. Protizánětlivé vlastnosti smilu proto mohou pomoci zmírnit i tyto příznaky alergie.

Nachlazení a kašel

Smilový esenciální olej může mít antimikrobiální vlastnosti, které pomáhají bojovat proti nachlazení a kašli. Kromě toho může nachlazení a kašel způsobit zánět dýchacích cest a problémy s nosem. Důkazy naznačují, že helichrysum může také pomoci zmírnit zánět. Nejlepší způsob, jak si poradit s nachlazením a kašlem pomocí smilového oleje, je použít difuzor.

Zánět kůže

Léčba zánětu je léčbou, které se již dlouhodobě a tradičně používá ve spojení se smilovým olejem. Jedna laboratorní studie naznačuje, že helichrysum je obecně protizánětlivá bylinka, a proto může být schopna léčit zánět kůže.

Pro hojení ran

Smilový olej může pomoci s hojením ran – ty se hodí rychleji, ačkoli tyto mechanismy nejsou úplně jasné. Kožní infekce jsou také častým vedlejším účinkem toho, že se rána nezhojí správně. Antimikrobiální vlastnosti helichrysum mohou pomoci zabránit i této infekci.

Jedna studie z roku 2016 zjistila, že éterické oleje kombinované s antibiotiky byly účinnější než samotná antibiotika při prevenci infekce v kožních ranách.

Při poruchách trávení

Smilový esenciální olej se tradičně používá k léčbě celé řady zažívacích problémů, jako jsou:

  • žaludeční problémy
  • nadýmání
  • špatné trávení
  • kyselý reflux
  • zácpa

Studie na myších a v laboratorních studiích z roku 2013 naznačuje, že olej z helichrysum (z květu rostliny) může pomoci zastavit střevní křeče, což může pomoci zmírnit příznaky některých zažívacích problémů, jako jsou křeče, bolest a nadýmání.

Sponzorováno

Poruchy žlučníku

Léčba poruch žlučníku je tradičním použitím smilu – a to v celé Evropě. Existují důkazy, zejména ze studií na zvířatech, že éterický olej ze smilu může pomoci zmírnit zánět žlučníku a související bolesti.

Zánět svalů a kloubů

Protože studie naznačují, že smilový éterický olej má protizánětlivé vlastnosti, může být schopen snížit zánět svalů a kloubů, když je vtírán do postižené oblasti.

Infekce

Antibakteriální účinky smilu jsou jednou z nejvíce studovaných oblastí. Většina těchto studií byla provedena v laboratoři, ale naznačují, že éterický olej helichrysum může být schopen zpomalit nebo zastavit růst řady bakterií, včetně těch, které způsobují stafylokokové infekce.

Candida

Candida je druh houby, která může způsobit kvasinkovou infekci, drozd a další infekce v celém těle.

Některé důkazy z laboratorních testů z roku 2018 naznačují, že smilový éterický olej může zastavit nebo zpomalit růst kandidy. Při analýze složení tohoto esenciálního oleje bylo zjištěno, že je účinný proti kandidám.

Boj proti malárii

Výzkum použití éterického oleje Helichrysum gymnocephalum, který pochází z jednoho typu rostliny helichrysum, našel antimalariální aktivitu. To znamená, že alespoň ve zkumavce olej mohl pomoci bojovat s parazitem, který způsobuje malárii. K určení, jaké ochranné účinky by to mohlo mít na lidi, je ale nutný další výzkum.

Účinky, které výzkum neprokázal

A co se moc nepotvrdilo?

Nespavost

Léčba nespavosti je tradičním používáním éterického oleje z helichrysum, ale v současné době neexistuje žádný vědecký důkaz, že to funguje.

Akné

Smilový esenciální olej se často doporučuje k léčbě akné – zejména jizev po akné – ale v současné době neexistuje žádný vědecký důkaz, že by to fungovalo.

Onemocnění jater

Smilový esenciální olej se používá v některých částech Evropy k léčbě onemocnění jater, ale v současné době neexistuje žádný vědecký důkaz, že by to nějak fungovalo.

Jak používat smilový esenciální olej?

Smilový olej se dá pořídit již zředěný jako krém, který můžete použít přímo na kůži – třeba k uklidnění bolesti svalů a kloubů.

Pokud se jedná o čistý éterický olej, zkontrolujte štítek na lahvičce – pokud olej není zředěn na asi 2 až 5 procent síly éterického oleje, před použitím jej zřeďte nějakým nosným olejem (mandlový, jojobový, kokosový a podobně).

A ještě před samotným na velké plochy vaší pokožky zkuste otestovat alergickou reakci. Nařeďte esenciální olej (2 až 3 kapky smilového éterického oleje v 30 ml nosného oleje, jako je sladký mandlový olej) a některé zkuste někde na předloktí, na malé části pokožky. Pokud během dne nedojde k žádné reakci, mělo by být bezpečné použití na jiných částech těla.

Můžete také použít difuzor k inhalaci par, která bude obsahovat částečky ze smilového éterického oleje. Obecně by se moc esenciální oleje neměly používat u dětí či těhotných žen. Nikdy neužívejte tento esenciální olej ústy (perorálně).

Možné vedlejší účinky

Esenciální olej ze smilu je obecně považován za bezpečný, bez nepříznivých vedlejších účinků.

A pár slov na konec

Helichrysum je latinské jméno pro kvetoucí rostlinu, znamená to „nesmrtelný“ nebo „věčný“. Roste divoce ve středomořském regionu jižní Evropy. Smilový esenciální olej má dlouhou historii použití v tradiční medicíně na některých místech v jižní Evropě, kde rostlina roste opravdu hojně.

Chcete-li tento esenciální olej používat na pokožku místně, musíte smíchat éterický olej s nosným olejem, jako je například kokosový nebo mandlový olej – ještě před aplikací na kůži.

Sponzorováno

A co vy? Máte s tímto olejem nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva