Sponzorováno

Rozdíly mezi esenciálními oleji tymiány 4.75/5 (8)

Rozdíly mezi esenciálními oleji tymiány

Rozdíly mezi esenciálními oleji tymiány

Chemické složení esenciálních olejů určuje jejich vhodnost použití. Řídíme se jím nejen při určování doporučeného věku používání, ale také při hledání možných kontraindikací.

Tymiány jsou jedny ze silnějších esenciálních olejů, proto je dobré vědět, který je vhodný pro děti, jaké mají využití a kdy je po nich dobré sáhnout.

Esenciální oleje Tymiány

Tymiány mají latinský název Thymus, jsou součástí čeledi Lamiaceae (hluchavkovité), stejně jako levandule, máty nebo oregáno. Tymiány milují suché půdy a slunce. Poskytuje různé chemotypy esenciálních olejů v závislosti na místě růstu, nadmořské výšce a výskytu slunečního svitu. V aromaterapii se využívají nejčastěji chemotypy tymiánů thymol, linalool, thujanol, geraniol (velmi vzácný), paracymen, karvakrol, borneol. Esenciální oleje se vyrábí z tymiánů, rostoucích ve Francii, Egyptě, Maroku, Řecku nebo Španělsku.

Tymián thymol

Jedná se o nejběžnější esenciální olej z tymiánu. Roste na kamenitých plošinách, v nízké nadmořské výšce od 300 do 500 m. Velmi dobře snáší sucho. Obsahuje přibližně 50 % aromatické molekuly thymol. Dále v něm najdete paracymen: 8 až 28%, gama terpinen: 6 až 14%, karvakrol: 1 až 13%. Používá se k hubení škůdců, má široké spektrum antibakteriálních látek, je antivirový, fungicidní, stimulant a vykazuje tonické vlastnosti. Používá se při dermatózách a kožních parazitózách, při mykózách.

Tymián thymol není vhodný těhotné v jakémkoli stupni gravidity, kojící a pro děti do dvanácti let věku. Při nedostatečném zředění dráždí kůži, ve vysokých dávkách je neurotoxický a hepatotoxický, nepoužívá se do aromalampy nebo difuzéru, pouze lokálně. Není vhodný aplikovat na sliznice.

Tymián linalool

Tymián linalool je díky svému složení mnohem lépe snášen než thymol. Roli v jeho složení hraje také nadmořská výška, v které roste. Tentokrát je to od 500 do 1300 m. Obsah linaloolu v esenciálním oleji je 50%, ale může být i nižší.

Jeho vůně bude mnohem sladší, jemnější než thymol. Kromě linaloolu obsahuje také terpinen-4-ol (okolo 14%), trans 4-thuyanol (okolo 12%), myrcen (okolo 10%), gama terpinen (okolo 9%). Jeho vlastnosti jsou antibakteriální, antivirové, antifungální, antiparazitické, působí jako psychické tonikum. Používá se při nemocech dýchacích cest, při únavě, bolestech krku.

Není vhodný pro těhotné a kojící ženy, u dětí do šesti let věku, pod dohledem aromaterapeuta lze ve velmi nízkém dávkování použít u dětí od tří let, ale u nich spíše dáváme přednost hydrolátu tymián linalool.

Sponzorováno

Tymián thujanol

Tymián thujanol je vzácnější než předešlé dva druhy, protože je náchylnější k okolním vlivům. Ze 100 kg květů lze získat pouze 100 až 150 ml silice. Nízký výnos a vzácný rostlinný materiál jej činí cenově méně dostupným. Jeho terapeutická kvalita je ale nesporná, má vysokou koncentraci thujanolu-4 (až 42%) a dřevitě bylinnou vůni.

Dále obsahuje linalool 30%, terpinen-4-ol: 3 až 20%, myrcen: okolo 14% myrcen-8-ylacetát 3-12% , gama terpinen: okolo 11%. Funguje jako stimulátor hepatocytů, jako antibakteriální a antivirový, antifungální prostředek, prohřívá, působí jako tonikum nervového systému, imunostimulant. Není vhodný pro děti do šesti let věku, pro těhotné ženy do ukončeného třetího měsíce, dodržovat nízké dávkování.

Tymián geraniol

Esenciální olej tymián geraniol má sladkou a citrónovou vůni. Pochází ze ze „sladkého tymiánu“, který je známý svými přínosy v péči o pokožku. Hodí se na problematickou pleť a pro ošetření vlasů se sklony k lupy. Používá se hlavně v kosmetice. Patří také mezi jemnější tymiány, vykazuje široké spektrum účinků od toho, že působí antivirově, antifungálně, jako děložní tonikum (usnadní porod), je kardiotonický, neurotonický a stimulační.

Lze jej aplikovat při kvasinkových infekcích a gynekologických potížích, při infekcích ORL, infekcích močového traktu, při ekzémech, akné, bodnutí hmyzem a kožních abscesech. Obsahuje geranyl acetát (14 až 50%), linalool (až 50% v závislosti na procentuálním zastoupení geranyl acetátu), geraniol 11-30%, beta karyofylen (30%).V přípravcích nikdy nepřekračujte koncentraci 0,5% nebo 1%. Nepoužívejte v případě arteriální hypertenze. Nepoužívejte u těhotných nebo kojících žen, kojenců nebo dětí mladších 7 let věku.

Tymián satureioïdes (borneol)

Tymián satureioïdes najdete také pod názvem tymián borneol. Bude obsahovat od 24 do 35 % borneolu, dále alfa terpineol 3 až 15%, thymol okolo 12%, kamfen: 6 až 12%, karvakrol 2 až 11%, beta karyofylen 2 až 9%.

Jeho vůně je silná, rustikální a pikantní. Působí antibakteriálně, jako obecné tonikum, jako děložní tonikum, afrodiziakum, regulátor imunity, antiparazitikum. Používá se pří únavě a nedostatečné imunitě. Není vhodný pro těhotné a kojící ženy, děti do šesti let věku. Dráždí kůži, ve velkých dávkách může být hepatotoxický, vysoké dávky mohou dráždit dýchací cesty, nepoužívá se k difúzi, ale lokálně.

Sponzorováno

Používáte tymiánové esenciální oleje? Budeme moc rádi za komentáře ke článku.

A dále si o tymiánu a jiných esenciálních olejích přečtěte

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Pavlína Klaudová (více o nás)

     

    Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva