Obsah článku
Rakytník řešetlákový obsahuje většinu nejdůležitějších látek pro zdraví, které příroda poskytuje. Je jednou ze vzácných rostlin, která obsahuje téměř celou sadu základních ve vodě a v tuku rozpustných vitaminů a provitamínů, minerálů, má jedinečné tukové složení – omega-3, 6, 7 a 9 mastné kyseliny a celou řadu dalších biologicky aktivních látek. Tím se rakytník řešetlákový blíží natolik k všeléku, než si vůbec umíme představit (viz článek Rakytník a zdraví).
Rakytníkový olej – Pro zdravé tělo a zdravou pokožku
Olej z plodů a semen rakytníku řešetlákového má vysoce regenerační schopnosti. Především ovlivňuje růst tkání při poškození kůže a sliznic, což je prospěšné všem, kteří nepřijímají dostatek mastných kyselin ve své stravě (zejména od žen v menopauze až po vegetariány).
Má antidepresivní a antistresové účinky
Napomáhá vylučování škodlivých látek z těla. Rozpouští hleny, podporuje léčbu plicních, ledvinových a jaterních onemocnění. Je alternativou při léčbě rakoviny, cukrovky, srdečních chorob a kožních chorob. Působí jako biogenní stimulátor a celkově posiluje organismus. Zlepšuje mentální čilost a inteligenční kvocient IQ.
Super pro pokožku,super na masáž
Při zevní aplikaci je vynikající na termické i chemické popáleniny, ale stejně na omrzliny, ozáření a na proleženiny. Zajímavá je i jeho schopnost tlumit bolest při prudkých nárazech. Vhodný je jako podpůrný prostředek při léčbě celé řady kožních onemocnění (ekzémy, alergie a jiné). Velké množství vitamínů a dalších aktivních látek v něm lze úspěšně uplatnit také při aplikaci oleje do koupele nebo po sprchování, kdy zamezuje vysušení pokožky a zlepšuje její kvalitu. Zvyšuje její pružnost, omezuje tvorbu vrásek, při drobnějším poranění pokožku hojí bez jizev. Olej je také dobrým kosmetickým prostředkem na masáž.
Rakytníkový olej – aby srdíčko fungovalo
Rakytníkový olej je vhodné užívat jako alternativu při léčbě mnoha zdravotních problémů, ale i preventivně. Důležitý je však při léčbě některých chorob, především na poškození vnitřní výstelky cév a tělních dutin – endotelu, což se velmi často vyskytuje zejména u lidí trpících cukrovkou, která pomalu přerůstá do epidemie.
Největší medicínský problém, kterému v současnosti musí čelit lidstvo, jsou srdečně-cévní choroby. Ukázalo se, že omega-7 mastná kyselina palmitolejová je nesmírně užitečná při ochraně, zlepšení stavu a snižování rizika srdečně-cévních a mozkově-cévních chorob. Stimuluje práci všech svalů včetně srdečního svalu. Vzájemné spolupůsobení vitamínů P-bioflavonoidů (rutin, kvercetin, hesperin apod.) obsažených v oleji podporuje elasticitu žil a tepen.
Sponzorováno
Další látka beta-sitosterol zase zabraňuje usazení cholesterolu na stěnách krevních cév, který způsobuje zužování cév a tvorbu plak. Snižuje riziko kardiovaskulárního onemocnění tím, že snižuje celkový cholesterol v krvi a hladinu LDL cholesterolu, zpomaluje jeho oxidaci a naopak zvyšuje hladinu HDL cholesterolu.
Tokoferol v rakytníkovém oleji
Jednou z důležitých složek rakytníku je tokoferol (vitamin E), který stimuluje funkci našich vnitřních orgánů a žlázy s vnitřní sekrecí. Nedostatek vitaminu E zapříčiňuje předčasné stárnutí a nedostatečnou funkci mužského a ženského rozmnožovacího systému. Spolu s vitaminem A podporuje funkci imunitního systému. Proto je důležitý pro „budoucí maminky“ získat dostatečnou zásobu těchto důležitých vitaminů už před otěhotněním. Pokud těhotná žena trpí na nedostatek vitaminu E, zvyšuje se riziko potratu, předčasného porodu a genetických poruch. Jak vidíme – je lehčí vyjmenovat problémy, které se nedají léčit touto zázračnou rostlinou.
V případě poškození pokožky se aplikuje zevně. U někoho se může pozorovat přechodný vedlejší účinek – pocit pálení kůže tam, kde se olej aplikoval.
Příklady použití rakytníkového oleje
Na zánět sliznice žaludku
Ruští a polští specialisté doporučují užívat rakytníkový olej třikrát půl hodinu před každým hlavním jídlem a čtvrtou dávku si dát před spaním.
Léčba zmírňuje bolesti a podporuje hojení vředů. V průběhu kúry je důležité dodržovat zásady správné výživy, která nezatěžuje žaludek (lehce stravitelné pokrmy, malé porce). Během kúry je nevhodná zvýšená fyzická námaha, silné psychické otřesy, kouření a konzumace alkoholu. Kúra trvá asi 3 týdny. U některých osob se může objevit pálení žáhy a projevy překyselení žaludku, které jsou však pouze přechodné, a proto kúru netřeba přerušit. Ti, kteří mají zvýšenou produkci kyselin je pro ně dobré užívat rakytníkový olej spolu s minerální vodou. Výjimečně se vyskytují příznaky nesnášenlivosti oleje, což se projevuje zesílenou bolestí, dušnosti nebo zvracením. V případě těchto uvedených reakcí je potřené léčbu přerušit.
Hemoroidy a bolestivé trhliny konečníku
Při těchto problémech vhodné je užívat vnitřně – perorálně a současně aplikovat několik kapek oleje na poškozené oblasti konečníku 1 – 2-krát denně. Lze rovněž použít vatový tampon bohatě navlhčený rakytníkovým olejem. V případě trhlin konečníku se vyžaduje 5 až 7 procedur.
Onemocnění úst
Léčíme také rakytníkovým olejem. Mnohem je účinnější, pokud se hned nespolkne, ale se chvíli podrží v ústech (např. s kouskem chleba). Olej se velmi šetrně vstřebává přes slinné žlázy, přitom zároveň léčí nemoc dásně a další problémy jako jsou záněty ústní dutiny, afty. Výplach ústní dutiny s rakytníkovým olejem děláme 2 – 3-krát denně.
TIP: Jak využít sílu rakytníku?
VIDEO: Reportáž u Přemka Podlahy o rakytníkovém oleji
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nosné oleje
Přečtěte si také naše další články