Sponzorováno

Péče o esenciální oleje – skladování a životnost esenciálních olejů 4.79/5 (14)

Jak skladovat esenciální oleje?

Jak skladovat esenciální oleje?

Starost o esenciální oleje, do kterých investujeme nemalé peníze je důležitá. Pokud chceme, aby nám co nejdéle vydržely, musíme je chránit před znehodnocením. Jedině tak si zachovají své vlastnosti, pro které je kupujeme neporušené a neublíží nám.

Životnost esenciálních olejů

Esenciální oleje jsou prchavé látky, složené z aromatických molekul. Tyto aromatické molekuly mají různou životnost a náchylnost k znehodnocení při špatném skladování. Doba jejich použitelnosti se odvíjí od jednoho až dvou roků u citrusů, které jsou nejnáchylnější k projevům oxidace až třeba k šesti či deseti letům u těžkých esenciálních olejů (santalu nebo pačuli).

Životnost esenciálního oleje tedy závisí na těchto faktorech: metoda získání, podmínky během destilace nebo jiné použité metody, kvalita použitých surovin, jak jsou esenciální oleje plněny a skladovány nejen u výrobce, ale i u prodejců, barva skla lahviček, do kterých se plní (nejčastěji jsou tmavě hnědé, zelené nebo modré) a následná péče o ně koncovými uživateli.

Je velmi důležité nakupovat esenciální oleje od dodavatelů, kterým důvěřujete a dát pozor na opravdovou kvalitu. Ta může, ale nemusí být garantována bio certifikacemi.

Ty vám sice řeknou mnohé, ale stejná nebo ještě lepší kvalita se může skrývat v lahvičce z malých rodinných destilérií, které nemají takové finanční prostředky jako velké koncerny, aby své esenciální oleje nechali certifikovat. Certifikace je poměrně drahá záležitost.

Jak dlouho esenciální olej vydrží?

To je různé

Esenciální oleje, které vydrží 1-2 roky

  • citrón
  • bergamot
  • limeta
  • grep
  • mandarinka
  • pomeranče
  • neroli
  • citronová tráva
  • tea tree
  • borovice
  • smrky
  • andělika

K oxidaci jsou náchylnější esenciální oleje, obsahující monoterpeny. Čím více monoterpenů ve složení, tím větší možnost oxidace při nevhodném skladování.

Sponzorováno

Esenciální oleje, které vydrží 2–3 roky

Většina všech ostatních éterických olejů, ty které obsahují vyšší procento aldehydů, oxidů, monoterpenolů, esterů, etherů, fenolů nebo ketonů.)

Esenciální oleje, které vydrží 4–8 let

Oleje, které obsahují vysoké procento sesquiterpenů a nebo sesquiterpenolů, mají nejdelší trvanlivost. I když se aromatická kvalita těchto olejů může postupem času zlepšovat, je to na úkor kvality terapeutické. Pro terapeutické použití se doporučuje používat tyto esenciální oleje nejdéle po dobu čtyř let.

Oxidace esenciálních olejů

Oxidace esenciálních olejů znamená jejich znehodnocení. Probíhá při vystavování esenciálního oleje působení vzduchu, světla a tepla. Zoxidovaný esenciální olej nelze správně identifikovat pomocí čichu, neumí to ani vystudovaný aromaterapeut. Jediná možnost, jak to zjistit je chemickým rozborem. Zoxidované esenciální oleje mají daleko větší alergický potenciál, hlavně při dermálním použití. Mohou mít také nepříznivé účinky během vdechování při difúzi z aromalampy nebo difuzéru.

Jak skladovat esenciální oleje

Esenciální oleje je potřeba skladovat nejlépe v lednici. Pokud je máte v kufříku nebo krabici na esenciální oleje, ujistěte se, že nejsou umístěny v místnosti, v které je přílišné teplo.

Nikdy je nenechávejte otevřené, dobře kontrolujte utažení uzávěru. Nepoužívejte vypotřebované otevřené lahvičky jako osvěžovače domácnosti. Nevystavujte lahvičky zdrojům tepla.

Sponzorováno

Autor: aromaterapeutka Pavlína Klaudová

Co si ještě o esenciálních olejích přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Pavlína Klaudová (více o nás)

     

    Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva