Sponzorováno

Oregánový olej (olej z dobromysli) a jeho účinky na zdraví – kdy a na co se dá použít? 4.71/5 (28)

Oregano, ze kterého se oregánový olej vyrábí...

Oregano, ze kterého se oregánový olej vyrábí…

Pokud máte problémy s neustále se opakujícími záněty, infekcemi, mykózami, či trávicími problémy, ve vašem těle se může skrývat plíseň, která způsobuje celou paletu podobných neduhů. Zbavit se jí není častokrát až tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ale velmi účinným pomocníkem je například i oregánový olej.

Má jedinečné složení

Oregánový olej má vynikající složení. Obsahuje zejména látku zvanou carvacrol, která funguje jako přirozený zabiják bakterií, virů, infekcí, mikrobů a parazitů. Oregánový olej působí i antisepticky a také dezinfekčně. Na základě těchto daností se používá i na infekce na povrchu těla – na kůži a sliznicích.

Používali ho už i naši předkové

Oregánový olej se lisuje za studena z oregana, které se v sušeném stavu používá i jako koření. Tato rostlina se přirozeně vyskytuje ve Středomoří a je silně aromatická. Olej z ní byl hojně využíván i v léčitelství starších generací a to zejména v souvislosti s podporou trávení, ale i dýchání a také funkce kloubů. Ale jeho použití se váže zejména s bojem proti plísním, ať už tím viditelným – na povrchu těla, nebo tím neviditelným, ale o to nebezpečnějším – uvnitř organismu.

V souvislosti s oregánovým olejem bylo provedených více než 30 studií. Výsledky jednoznačně potvrzují, že díky svému složení a účinné látce carvacrol dokáže zabíjet celou řadu nebezpečných mikroorganismů, včetně bakteriálních a zejména plísňových původců onemocnění.

Oregánový olej je alternativa antibiotik?

Prokázalo se, že v některých případech bakteriálních onemocnění je dokonce lepší než antibiotikum a to již při relativně nízkých dávkách. Stejně bylo prokázáno, že dokáže lépe účinkovat proti řadu bakterií Staphylococcus a dokonce mnohem více než antibiotika (penicilin, streptomycin a vankomycin). Proto může představovat účinnou léčbu proti bakteriím rezistentním na antibiotika. Vyléčit se mu podařilo 19 z 25 zkoumaných bakteriálních kmenů a další 4 vykazovaly velmi příznivé výsledky.

Co tento poklad obsahuje?

Oregánový olej se skládá z několika blahodárně působících složek, například esenciálních olejů (karvakrol, thymol, borneol), kyseliny rozmarýnové, terpenoidů, sterolů, vitaminu A a C, jakož i flavonoidů. Je silným a účinným antioxidantem, což znamená, že chrání vaše buňky před volnými radikály i před rakovinou.

Oregánový olej pomáhá i při:

Sponzorováno

  • žaludečních potížích
  • problémech se žlučníkem
  • při infekčních průjmech, ale i při zácpě
  • kožních problémech (ekzémy, lupénka, akné, bradavice, kožní plísně)
  • infekcích dýchacích cest
  • zánětu středního ucha
  • alergii, astmatu
  • podpůrné léčbě Helicobacter pylori
  • zklidní podrážděné nervy
  • pomáhá srdci pravidelně bít
  • předchází křečím v žaludku
  • dezinfikuje trávicí soustavu
  • vyhání z těla parazity

Vnitřní i vnější využití oregánového oleje

Dávkování se obvykle doporučuje dvakrát denně po půl kávové lžičky ráno a večer. Není vhodný pro těhotné a kojící ženy a také děti. Je však doporučován například i při aromaterapii. Nevýhodou může být jen jeho vyšší cena.

U lupů: smíchat 2 kapky oregánového oleje se šamponem, nechat účinkovat několik minut, pak opláchnout.
Při bolestech hlavy: kapku rozetřít na spánek.
Při bolestech uší: jednu kapku rozetřít za ucho.
Na zuby, dásně a pro dezinfekci ústní dutiny: dát jednu kapku na kartáček místo pasty.
Na mytí celého těla: smíchat 2 kapky se sprchovým gelem.
Na ztuhlé svalstvo: použít 1 kapku lokálně.
Při bolavých kloubech: masírujte lokálně.
U bradavic a plísní: na nehtech rozetřít jednu kapku 2-3x denně.

Jak si udělat oregánový olej?

Co potřebujeme?

1 slunečnicový olej (nebo i olivový)
1 svazek oregana

Postup přípravy:

Oregano omyjeme a osušíme. Vložíme do skleněné nádoby a zalijeme slunečnicovým olejem, tak aby bylo oregano zcela zalité olejem. Olej necháme odstát dva dny, pak láhev vzduchotěsně uzavřeme a uložíme na tmavé místo. Po dvou týdnech oregano vyjmeme. Takto připravený olej vydrží celý rok.

A jak používáte oreganový olej vy?

A dále si přečtěte

VIDEO: Oregánový olej – jak ho pioužívat?

Sponzorováno

Zdroje článku a relevantní studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

4 Komentářů u článku “Oregánový olej (olej z dobromysli) a jeho účinky na zdraví – kdy a na co se dá použít?”

  1. markety napsal:

    na obrazku vyfocena bazalka ne oregano

  2. rici napsal:

    Prokázalo se, že v některých případech kvasinkových onemocnění je dokonce lepší než antibiotikum a to již při relativně nízkých dávkách..Odkdy se používa antibiotikum na kvasinky naopak podporuje jejich růst .Vůbec nevíte o čem mluvíte,

  3. Antonín napsal:

    O účincích léčivých rostlin a jejich použití koluje na internetu snad tisíce informací. Problém je vtom, že tyto informace jsou mnohdy rozdílné a žádný z autorů těchto článků nenese za obsah naprosto žádnou odpovědnost. Jak tedy poznat, co je a co není pravda ? Ano, je na každém, jak s těmito informacemi naloží a čemu uvěří, ale je i docela pochopitelné, že v případě neúspěšnosti a nedostatečnosti léčby klasickou medicínou hledají mnozí v pudu sebezáchovy cestu ke zlepšení svého zdravotního stavu v bylinách a reagují tak na různé návody a mnohdy na jiná doporučení, kterými se to zde na internetu jen hemží. Léčba bylinami je jistě nadějná možnost, ale než se začne aplikovat, měl by každý znát dobře svůj zdravotní stav, měl by mít veškeré informace o možných interakcích, kterých není zrovna málo a které mohou uživatele i těžce poškodit. Tak že každý článek na téma léčba bylinami by měl uvádět nejen bezpečný způsob užívání, ale uvést také veškeré možné interakce. Rovněž tak by mělo platit, že každý je odpovědný za to co napíše a odpovědnost by měla nést všechna média, které takové to články šíří. Není přece možné, aby jisté skupiny super podvodníků a lidských hyen slibovali za nekřesťanské peníze uzdravení i těch neléčitelných problémů a nemocí do několika dní a zneužívali tak beznadějné situace nemocných lidí, kteří jsou ochotni pro zachování svého života zkusit cokoliv, byť by to byla i ta největší blbost. No a na toto všechno se klidně dívá policie a co je daleko horší, tak i ministerstvo zdravotnictví a lékařská komora, tedy organizace, které by měli být garantem kvalitní medicíny a léčby. Toto vše je samozdřejmě jen vlastní názor který nikomu nevnucuji, je to jen jakási vlastní úvaha na problematiku léčby bylinami, které by mělo být nepochybně věnováno z vědeckého hlediska mnohem více pozornosti. Účinky léčivých rostlin by se neměly v žádném případě podceňovat a měly by být konečně brány ze strany možnosti jejich využití vážně.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva