Obsah článku
Arónie je opadavý keř z rodu Rosaceae. Původ má na východě Severní Ameriky, nejčastěji roste ve vlhkých lesích. V Evropě se začala pěstovat v roce 1700. Nejvíce se obvykle vyskytují ve vlhkých lesích a bažinách. Pěstují se jako okrasné rostliny, a také proto, že mají velmi vysoký obsah antioxidačních látek a pigmentů, jako antokyanů.
Aronie je vzdáleně příbuzná hrušky a jeřabiny. Jejich jedlé černé plody jsou ceněny pro vysoký obsah vitamínů a tříslovin.
Arónie je bohatá na vitamíny C, B1, B2, E, PP, K, karoten a stopové prvky (železo, molybden, mangan, měď, bór, jód).
Předběžné vědecké výsledky ukazují výhody antokyanů v plodech aronie, které působí na kardiovaskulární choroby, poruchy žaludeční sliznice, zánět oka a selhání jater. Analýza antokyanů ukázala, že chemické látky obsahují cyanidin-3-galactoside, epicatechin, kyselinu kávovou, quercetin, delfinidin, petunidin, Pelargonidin, peonidin a malvidin.
Všechny prvky patří do flavonoidových kategorií fenolických antioxidantů. Bioflavonoidy podporují působení vitamínu C a působí s ním často synergicky. Prostě arónie obsahuje spoustu zdravých látek.
Na co má olej z arónie vliv?
• snižuje hladinu cholesterolu
• snižuje riziko kardiovaskulárních chorob
• snižuje vysoký krevní tlak
• zvyšuje imunitu
• působí protizánětlivě a žlučopudně
• podporuje jaterní a ledvinové funkce
• příznivě ovlivňuje pružnost a pevnost cév
• pomáhá snižovat oční tlak
• zvyšuje vylučování nežádoucích solí z organismu
• je vhodný na detoxikaci organismu
• pomáhá při poruchách štítné žlázy
• pomáhá při gastritidě
Sponzorováno
Aktivní látky u černého jeřábu – Arónie
- Sacharidy
- Vitamín P ( Bioflanovoidy – polyfenoly, antokyany, hesperin, hesperidin, eriodictyol, quercetin, quercertrin, rutinaj.). Vysoký obsah vytamínů P, který příznivě podporuje propustnost, pevnost a pružnost cévních stěn.
- Vitamíny – C, E, K, B1, B2, B6, B5
- Minerály a stopové prvky – draslík, vápník, hořčík, železo, zinek, měď, jód, mangan
- Organické kyseliny – kyselina jablečná, vinná, citrónová, kyselina jantarová
- vysoký obsah jódu
Náš tip – sirup z Arónie za studena
2l plodů arónie, 80 g kyseliny citronové, asi 2 až 3 kg cukru (do 5-ti litrové sklenice dáme cca 2l arónie, přidáme kyselinu citronovou a zalejeme, necháme 32-40 dní působit.
Potom vodu odlejeme přes cedítko a plody arónie rozmačkáme, následně přidáme cca 2kg cukru a mírně promícháme 2-3 hodiny. A máme hotový sirup z Arónie! Zkuste ho i vy…
Aronie je výrazný antioxidant, doporučuje se ženám v přechodovém věku, pomáhá odstranit návaly a další obtíže, které klimakterium provázejí.
Sponzorováno
A co vy? Máte arónii rádi? Máte s ní zkušenosti? Budeme rádi za komentáře.
Zdroj článku a studie na toto téma
- Účinky aronia berry (poly) fenolů na vaskulární funkci a střevní mikroflóru: dvojitě zaslepená randomizovaná kontrolovaná studie u dospělých mužů Autor: Geoffrey Istas
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Esenciální (éterické) oleje, Imunita a imunitní systém
Přečtěte si také naše další články