Obsah článku
Mrkvový olej snižuje cholesterol, předchází zácpě, pomáhá při kožních chorobách, nedokrvení a oslabení organismu. Chrání zrak. Snižuje riziko rakoviny plic. Jednoduchý způsob jak snížit hladinu cholesterolu v krvi. Je vynikající regenerační potravinou když se člověk cítí vyčerpaný nebo se zotavuje. Mrkev je bohatá na vitaminy A, B a C a betakaroten (vhodný při opalování). Kromě něj je bohatý i na vitaminy D, E a K, z minerálů jsou to vápník, draslík, sodík, hořčík, železo, fosfor, křemík a síra.
Za lahodnou chuť mrkvového oleje je zodpovědný vysoký obsah sacharidů, který se během zrání a růstu mrkve postupně snižuje. Obsahuje i jinou důležitou rostlinnou vlákninu – pektin a éterický olej.
Betakaroten však kromě toho chrání srdce a cévy, působí protizánětlivě a zpomaluje stárnutí organismu a pokožky. Dalším pozitivním účinkem mrkve je, že neutralizuje volné radikály, díky kterým odvádí toxiny z těla, a tak se v těle nevytvářejí
Mrkvový olej na opalování a nejen na to
Nejčastěji mrkvový olej používáme na vylepšení a prodloužení účinků opalování, stačí ho vtírat do kůže, která pak získá hezký tmavší nádech. Ale to je jen jedna z jeho vlastností, sice nejviditelnější, ale ne nejvýznamnější. Mnohem důležitější jsou účinky, které má na zdraví. Karotenoidy, které mrkvový olej ve velké míře obsahuje, výrazně zlepšují obranné vlastnosti naší kůže, chrání ji před mnoha infekcemi, urychlují hojení drobných ranek a také zlepšují její obranu před škodlivými účinky příliš silného slunečního záření.
Sponzorováno
Regenerující a vyhlazující vlastnosti mrkvového oleje lze použít i při péči o obličej, kdy může nahradit mnoho různých klasických krémů. Pokožka se díky němu stává pevná, elastická, snižuje se počet vrásek a nové vznikají výrazně pomaleji. Pomáhá také při kruzích pod očima a doporučuje se i při péči o zrohovatělou kůži.
Dávkování oleje
Vnitřně – ráno (nalačno) a večer (před spaním) jednu čajovou lžičku,
Studená kuchyně – podle chuti a množství jídla,
Vnější použití – podle potřeby nanášet na pokožku.
Jak si vyrobit mrkvový olej doma?
Budeme potřebovat nějaký základní rostlinný olej – de facto se hodí jakýkoliv, který v pokojové teplotě udržuje tekutou konzistenci. Obecně domácí recepty spíše používají oleje panenské, čili lisované za studena. Nejoblíbenější a dá se říci, že i univerzální jsou slunečnicový nebo olivový, které můžeme i smíchat. Také si připravíme mrkev, tu bychom pokud možno měli si buď sami vypěstovat a nebo koupit od tak zvaných bio farmářů, kteří při pěstování nepoužívají hnojiva.
Oloupeme ji, omyjeme, osušíme a nakrájíme na drobné kostičky. Zeleninou vyplníme vybranou skleněnou nádobu do přibližně jedné třetiny a všechno zalijeme naším vybraným olejem. Zavíčkujeme a odložíme louhovat na přibližně pět týdnů. Každý den obsah jemně protřeseme a po uplynutí potřebné doby hotový mrkvový olej přecedíme přes gázu, nalijeme do vyvařené tmavé láhve a uskladníme na chladnější místo bez přístupu světla.
Domácí mrkvový olej se používá na jakékoliv suché skvrny na kůži, zaměřte se především na drsné oblasti, jako jsou kolena a chodidla. Mrkvový olej v sobě taktéž přináší důležitý přírodní beta-karoten, který regeneruje pokožku a mírně ji tonizuje do bronzova.
Mrkvový olej obarvuje do bronzova úplně vše, nejen pokožku, takže pozor, při styku mrkvového oleje s jakýmkoliv porézním materiálem po něm zůstávají neodstranitelné skvrny.
A co vy? Znáte mrkvový olej a používáte ho? Budeme moc rádi za komentáře.
A co si ještě přečíst?
- TIP: Přírodní oleje jsou vhodné jako ochrana proti UV záření
- Esenciální olej mrkev divoká (Daucus carota) – vlastnosti, účinky, kontraindikace
VIDEO: Jak udělat mrkvový olej?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nosné oleje
Přečtěte si také naše další články