Sponzorováno

Mandarinkový olej – na co je dobrý a jaké má účinky? 4.59/5 (32)

Mandarinkový olej pomáhá v boji proti celulitidě.

Mandarinkový olej pomáhá v boji proti celulitidě.

Mandarinka (Citrus tangerina) patří do skupiny jasně oranžových citrusových plodů s tenkou kůrou.

Mandarinkový olej je vyroben z vnější kůry mandarinky a má krásnou, čerstvou a citrusovou vůni. Díky své zajímavé vůni a uklidňujícímu účinku je ideální pro každodenní ranní rituál.

Použití mandarinkového oleje

Mandarinkový olej je znám svými antifungálními (protiplísňovými) a antiseptickými vlastnostmi, což z něj činí oblíbenou složku v produktech určených pro péči o pokožku. Je to skvělý prostředek proti akné a nečistotám kůže. Mandarinkový esenciální olej je super také pro vlasy – díky jeho antiseptickým vlastnostem pomáhá léčit lupy, suchou pokožku hlavy a různé další infekce pokožky hlavy.

Má také cytofylaktické vlastnosti (regulující tvorbu buněk) a pomáhá při obnově poškozených tkání v těle. Pomáhá snižovat vzhled jizev a oděrek na pokožce. Díky své zajímavé vůni se mandarinkový olej používá také v toaletních vodách a parfémech.

Složení mandarinkového oleje – co obsahuje?

Hlavními chemickými složkami mandarinkového oleje jsou apenen, myrcen, limonen, y-terpinen, citronellal, linalool, neral, neryl acetát, geranul acetát, geraniol, thymol a karvon.

Výhody mandarinkového oleje

Mandarinkový olej je více než jen obyčejný esenciální olej. Má široké spektrum zdravotních výhod, například:

Zklidňující efekt

Tento olej působí jako relaxační prostředek uklidňující nervy. Snižuje také napětí a emoční nerovnováhu. Zmírňuje úzkost, depresi a nervozitu. Také podporuje zdravý spánek.

Čištění krve

Depurativní vlastnosti oleje pomáhají očistit krev tím, že pomáhá při vylučování toxických sloučenin, jako je kyselina močová, nadměrné množství soli a další znečišťující látky. Toxiny se uvolňují z těla potem i močením.

Kontroluje křeče

Má silné antispazmodické vlastnosti a působí jako relaxant, který uvolňuje svaly od křečí. Uvolňuje nervový systém.

Podporuje naši krásu

Při lokálním použití jako masážní olej pomáhá v boji proti celulitidě. Flavonoid Nobiletin, který tento olej obsahuje také pomáhá urychlit váš metabolismus, když se používá jako tonikum. Navíc mandarinkový olej pomáhá s cirkulací a rovnováhou žaludečních šťáv v žaludku.

Jak se vyrábí mandarinkový esenciální olej

Mandarinkový olej se extrahuje z kůry ovoce. Je lisován za studena, což je běžná metoda extrakce citrusových olejů. Extrakt má žlutooranžovou barvu a má chutnou, sladkou vůni.

Sponzorováno

Jak použít mandarinkový olej?

Existuje několik způsobů, jak použít tento úžasný olej. Může se používat při vaření, koupání nebo v difuzéru. Může být aplikován místně nebo smíchán s jídlem. Doporučujeme tyto následující aplikace k maximálnímu využití mandarinkového oleje:

Může být použit při čištění domu

Vezměte několik kapek a promíchejte je s vodou. Aplikujte roztok na čisticí hadru a použijte jej k čistění povrchů a různých zákoutí vašeho domova. S antiseptickými vlastnostmi v zádech pomáhá dezinfikovat a čistit dům.

Dezinfekce ran

Aplikace mandarinkového oleje přímo na ránu pomáhá zabíjet bakterie a dezinfikuje postižené místo. Snižuje také otoky a zarudnutí rány.

Jako masážní olej

Může být přidán do nosného oleje a může takto být používán jako masážní olej. Smíchejte ho s nějakým lehkým nosným olejem, jako je jojobový olej nebo kokosový olej. Doporučený poměr je jedna kapka mandarinkového esenciálního oleje na každých 5 ml preferovaného nosného oleje.

Na strie

Chcete-li zabránit striím, zkuste smíchat 1-2 kapky mandarinkového esenciálního oleje s 1-2 kapkami levandulového oleje a čajové lžičky preferovaného nosného oleje a rozetřete tuto směs na postižené místo.

Chová se jako cytofylaktikum

Některé složky tohoto oleje stimulují tvorbu nových buněk nebo přesněji dělení buněk a recyklaci buněčného materiálu v těle. To nejen podporuje celkový růst v těle, ale také pomáhá léčit nebo regenerovat pravidelné opotřebení a další škody způsobené v těle.

Super na záněty

Uklidňuje všechny typy zánětu v systémech těla, konkrétně v respiračních, oběhových, trávicích, nervových a vylučovacích systémech.

Vnitřně

Jednoduše přidejte kapku mandarinkového esenciálního oleje do pohárku vody a vypijte pro využití zdravotních výhod tohoto oleje. Mandarinkový olej obsahuje také antioxidanty a může být použit v různých receptech – má zajímavou chuť.

V aromaterapii

Tento olej můžete použít v difuzoru nebo v aroma svíčce. Mandarinkový olej má při aromatickém použití povznášející vlastnosti.

Je mandarinkový olej bezpečný?

Mandarinkový olej je znám svou fototoxicitou, ale je obecně bezpečný, protože je netoxický a nedráždivý. Během těhotenství je bezpečné používat ho lokálně, protože pomáhá předcházet striím. Máte citlivou pokožku? Pak s tímto olejem raději opatrně.

Stejně jako ostatní citrusové esenciální oleje, může i mandarinkový olej pomoci při podpoře zdravého imunitního systému. Protože obsahuje silné antioxidanty, tento olej může být užitečný, pokud chcete trochu více podpořit váš imunitní systém.

Nežádoucí účinky mandarinkového oleje

Většina citrusových olejů je známá tím, že jsou fototoxické (změněná kožní reakce na sluneční záření) – stejně tak je to u esenciálního oleje z mandarinky. Nejlepší je opatrnost při expozici slunečnímu světlu (i umělému), do 72 hodin po jeho aplikaci. Olej obsahuje některé chemické složky, které reagují při vystavení účinkům UV záření, způsobují puchýře a pálení pokožky.

Sponzorováno

A co vy? Máte s mandarinkovým olejem nějaké zkušenosti? Budeme moc rádi za vaše tipy a zkušenosti v komentářích pod článkem.

A dále si přečtěte

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva