Obsah článku
Pojďme tedy prozkoumat úžasné zdravotní účinky koriandrového esenciálního oleje. Každý účinek, který zde zmíníme zkusíme podložit relevantními výzkumy a studiemi.
Koriandr je jedním z prvních známých koření. Již od babylonských dob je koriandr oblíbený pro léčebné, i pro kulinářské použití.
Co je to tedy koriandrový olej? Kde se bere?
Koriandr jako takový je jednoletá bylina, klasicky se používá jako koření. Je to léčivá rostlina, o které je známo, že pochází ze Středního východu a Středomoří. Patří do čeledi rostlin Miříkovité. Koriandr se díky svým silným aromatickým složkám a antioxidantům hodně používá k výrobě mýdel, parfémů i léčiv.
Esenciální olej z koriandru se extrahuje ze semen nebo listů buď destilací parou, nebo hydrodestilací. Sušená semena koriandru poskytují různými způsoby 0,1% až 0,36% éterického oleje.
Zajímavost: Z Tutanchamonovy hrobky bylo získáno asi 0,5 litru koriandrových semen. Díky tomu se usuzuje, že se s koriandrem pracovalo již v dávných dobách. Můžeme tak předpokládat jeho užívání již v době někdy kolem 5000 let před naším letopočtem. Historici tvrdí, že se koriandr vždy považoval za symbol věčné lásky. Možná právě proto jej můžete najít právě i v hrobkách faraonů.
Koriandr připomíná čerstvou petrželku. Ve vůni a chuti je však mnohem silnější než petržel. Koriandr roste v jakémkoli klimatu a roste nejlépe v suché půdě.
Indie produkuje ročně více než 0,3 milionu tun koriandru a je nejvyšším producentem, spotřebitelem a vývozcem koriandru.
Každá část rostliny koriandru je užitečná. Používá se jako účinné aromatické a léčivé činidlo v lidovém lékařství. Čerstvé listy koriandru jsou užitečné při přípravě chutney (čtěte jako čatní – je to souhrnný název pro mnoho druhů hustých omáček, připravovaných z rozličných surovin), salátů a zdobení různých pokrmů.
Koriandrový olej, stejně jako sám koriandr, je bohatým zdrojem aktivních složek, jako jsou vitamíny, minerály, mastné kyseliny, polynenasycené mastné kyseliny, antioxidanty či enzymy. Barva koriandrového oleje je čirá až světle žlutá. Vůně tohoto oleje je sladká a dřevitá.
Vlastnosti éterického oleje z koriandru
Koriandrový olej má tyto vlastnosti:
- Aromatické – má sladké a silné aroma, přidává chuť do jídel
- Antioxidantní – zabraňuje chorobám způsobeným oxidací
- Protiúzkostné – bojuje s úzkostí
- Analgetické – tj. zmírňuje bolest
- Vyrovnávání hormonů – vyvažuje hormony a zabraňuje hormonální nerovnováze
- Antimikrobiální – bojuje proti mikrobům způsobujícím onemocnění
- Antimutagení – zabraňuje (v jistém smyslu) smrtelným onemocněním, jako je rakovina
- Antidiabetické – snižuje zvýšenou hladinu cukru v krvi
- Konzervační – konzervuje jídlo delší dobu
- Antifungální – bojuje proti plísňovým infekcím
- Antilipidemické – zabraňuje nadměrné hladině cholesterolu
- Antispasmodické – zabraňuje svalovým křečím
- Anthelmintikum – působí proti parazitickým helmintům (červům)
Účinky koriandrového oleje na naše zdraví
Ačkoli výhody a účinky koriandru jsou známy již od pradávna, nejpozoruhodnější z nich, které byly studovány a prokázány v posledních letech, jsou:
- Je výživný + je hodně používán při vaření, což je super, můžeme ho do sebe dostat v jídle
- Silný antioxidant
- Bojuje proti cukrovce
- Vynikající konzervační látka
- Zabraňuje plísňovým infekcím
- Skvělý zvýrazňovač chuti
- Udržuje zdravé hladiny cholesterolu
- Léčí atletickou nohu
- Vyvažuje vaše hormony
- Léčí poruchy zažívacího traktu
Tyto jednotlivé benefity pro zdraví si nyní jeden po druhém projdeme.
1. Je výživný + široce vyžívaný při vaření
Esenciální olej z koriandru dodává jídlu chuť. To díky svým aromatickým vlastnostem. Evropské úřady (i např. FDA v USA) také schválily použití koriandrového esenciálního oleje v potravinách.
Koriandr je bohatý zdroj výživy, protože obsahuje:
- Draslík: 1267 mg / 100 g
- Vápník: 709 mg / 100 g
- Fosfor: 409 mg / 100 g
- Hořčík: 330 mg / 100 g
- Sodík: 35 mg / 100 g
- Zinek: 70 mg / 100 g
- Folát (kyselina listová): 200 ug / 100 g
- Vitamin C: 21 mg / 100 g
Výzkum říká, že koriandrový olej je důležitý pro růst a správné fungování mozku.
2. Silný antioxidant
Článek publikovaný v magazínu African Journal of Plant Science v roce 2014 uvádí, že koriandr má silné antioxidační vlastnosti.
Antioxidanty jsou látky, které bojují s oxidací v těle. Oxidace je škodlivý proces, který vytváří volné radikály a způsobuje smrtelné choroby.
Koriandr však neutralizuje volné radikály pomocí antioxidantů, zejména karotenoidů. Koriandr obsahuje cca 160 µg / 100 g β-karotenu (vitamín A), který je například důležitý pro zdraví vašich očí.
3. Bojuje proti cukrovce
Diabetes se objevuje, když je hladina cukru v krvi vyšší než normální. Když jíte, váš trávicí systém přemění toto jídlo na krevní glukózu. Vaše tělo vylučuje hormon nazývaný inzulín, který vám pomůáhá ovlivňovat hladinu cukru v krvi.
Sponzorováno
Někdy vaše tělo může produkovat o dost méně inzulínu nebo vaše tělo nemusí reagovat na inzulín a takový stav se nazývá diabetes. Může se to stát v důsledku stárnutí, stresu nebo nadváhy.
Koriandr je přírodní antidiabetikum. Zabraňuje zvýšené hladině cukru v krvi. Je to populární tradiční lék k léčbě cukrovky. Výzkum na toto téma najdete zde.
4. Vynikající konzervant potravin
Jak koriandrový esenciální olej, tak koření koriandr pomáhají při dlouhodobější konzervaci potravin. To vše díky svým antioxidačním, antibakteriálním a antimykotickým vlastnostem spolu s dalšími aktivními enzymy.
Koriandr také uchovává a chrání všechny druhy masa při všech teplotách. Koriandr je nejúčinnější proti bakterii na zkaženém jídlu zvané Campylobacter jejuni. Při koncentraci 0.15, 0.10 a 0.05 koriandr zabraňuje primární a sekundární oxidaci.
Oxidace potravin způsobuje znehodnocení potravin. Mění barvu, chuť a redukuje živiny. Antioxidanty tomu aktivně brání a řada výzkumů uvádí, že právě koriandrový olej je silný antioxidant. To díky přítomnosti terpenoidů, jako jsou limonen, a-pinen, kafr a geraniol, které jsou silnými antioxidanty.
5. Zabraňuje plísňovým infekcím
Koriandr má antimykotické vlastnosti. Bojuje proti plísním způsobujícím onemocnění a zabraňuje plísňovým infekcím. V roce 2012 byl proveden výzkum na toto téma, byly prostudovány antimykotické aktivity éterického oleje z koriandru.
Při koncentraci 0,15% je antifungální aktivita koriandru lepší než BHA (Butylovaný hydroxyanisol), což je syntetický antioxidant.
6. Skvělý zvýrazňovač chuti
Koriandrový olej zlepšuje a zvýrazňuje chuť vašich jídel. Proto je koriandrový esenciální olej tradičně používán v kořeních, limonádách a cukrovinkách. Na druhé straně, koriandrový esenciální olej také zlepšuje chuť některých likérů a tabákových výrobků. Tam se opravdu také používá.
7. Udržuje zdravou hladinu cholesterolu v těle
Cholesterol je druh tuku. Existují 2 hlavní typy cholesterolu:
Poměr HDL a LDL cholesterolu vypovídá o riziku arteriosklerózy, protože ten, kdo má vysoký podíl HDL cholesterolu, může mít i vysokou celkovou hladinu cholesterolu, z které však zvýšené riziko arteriosklerózy nevyplývá. Optimální však je, pokud je hodnota poměru LDL a HDL cholesterolu nižší než 3.
Dobrou zprávou je, že MUFA, jako je kyselina petroselinová, přítomná v éterickém oleji z koriandru, pomáhají přirozeně snižovat hladiny LDL.
Koriandr je skvělé antiepileptikum, což znamená, že udržuje váš cholesterol na zdravé úrovni. Díky přítomnosti MUFA (mono-nenasycené mastné kyseliny) a PUFA (polynenasycené mastné kyseliny), jako je kyselina linolenová a kyselina linolová. (zdroj zde)
MUFA a PUFA snižují špatný cholesterol v krvi.
8. Může pomoci léčit tzv. atletickou nohu
Atletická noha je stav, kdy je mezi prsty na nohou houbová infekce. Tento problém je běžnější u sportovců nebo lidí, kteří nosí uzavřenou obuv hodně často.
6% koriandrový olej ve formě masti efektivně léčí atletickou nohu – to uvádí klinická studie provedená na německém univerzitním zdravotnickém zařízení v Hamburku. (zdroj zde)
9. Vyvažuje hladinu hormonů
Koriandr zabraňuje hormonální nerovnováze.
Hormon je chemická látka, kterou vaše tělo produkuje na podporu mnoha svých funkcí. Například adrenalin je známý jako bojový hormon, protože vám pomáhá rychle jednat.
Někdy však může dojít k nerovnováze v hormonech, třeba u hormonů štítné žlázy, což pak může vést k dalším problémům, jako je přírůstek na váze nebo únava (opravdu extrémní únava). Dobrou zprávou je, že koriandr vám pomůže vyrovnat vaše hormony.
10. Léčí poruchy zažívacího traktu
Koriandr se tradičně používá k léčbě různých trávicích problémů. Zlepšuje trávení a bojuje s jakoukoli nemocí v zažívacím traktu.
Je užitečný v boji proti nevolnosti (pocit na zvracení), řeší zažívací potíže a žaludeční problémy. To vše díky svým antispasmodickým vlastnostem. Koriandr také chrání sliznice vašeho žaludku, potvrzují to i studie.
Jak používat koriandrový olej?
Možností je několik:
- Přidejte do svého oblíbeného jídla kapku oleje z koriandru, abyste vylepšili jeho chuť.
- Nařeďte koriandrový olej do vašeho oblíbeného nosného oleje a masírujte si nohy, abyste je po cvičení zklidnili.
- Můžete masírovat zředěným koriandovým olejem zadní stranu krku, než půjdete spát, aby pak zdravě a dobře spali.
- Pro udržení čisté pleti můžete aplikovat na obličej zředěný esenciální olej z koriandru hned po sprchování.
- Chcete-li zlepšit strukturu pokožky, přidejte do svého hydratačního krém kapku oleje z koriandru a jemně masírujte krém do pokožky.
- Můžete přidat 2-3 kapky oleje z koriandru do sklenice teplé vody – pijte po těžkém jídle, to usnadní trávení.
Vedlejší účinky koriandrového oleje – existují nějaké?
- Než začnete používat jakýkoli éterický olej, poraďte se se svým lékařem (nebo v lékárně). To platí i pro koriandrový olej. Můžete se tak elegantně vyhnout vedlejším účinkům, které mohou z jeho používání vyplynout, např. pokud trpíte jakýmkoli onemocněním, užíváte nějaké léky, máte alergii a podobně.
- Olej používejte podle doporučení a návodu. Jinak si můžete způsobit vážné problémy.
- Před aplikací na pokožku olej zřeďte nosným olejem, aby nedošlo k podráždění pokožky.
Sponzorováno
A jaké zkušenosti máte s koriandrovým olejem vy? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.
A co si dále přečíst na toto téma?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Esenciální (éterické) oleje, Koření a zdraví
Přečtěte si také naše další články