Sponzorováno

Kompletní seznam nosných olejů a jejich účinků a přínosů 4.62/5 (21)

  • Nosné oleje je termín pro základní rostlinné oleje, které ředí esenciální oleje před přímou aplikací na pleť, protože ty jsou příliš silné na to, aby se nanášely přímo na pokožku.
  • Přestože se také označují jako rostlinné oleje, ne všechny nosné oleje pocházejí z rostlin; mnohé jsou lisovány ze semen, ořechů nebo jader.
  • Nosné oleje se rychle neodpařují z povrchu pokožky a zůstávají "fixované" na pokožce.
  • Nosný olej je zásadním aspektem aromaterapeutické masáže nebo přírodní kosmetiky, protože může ovlivnit prospěšnost a užitečnost esenciálních olejů a barvu, vůni, terapeutické vlastnosti a trvanlivost konečného produktu.
  • Každý nosný olej se skládá z různých složek, které vykazují odlišné vlastnosti, jako je barva, viskozita a rychlost pronikání, a zároveň nabízejí terapeutické vlastnosti.

Co jsou nosné oleje a jak mohou pomoci zdraví vaší pleti?

Co jsou nosné oleje a jak mohou pomoci zdraví vaší pleti?

Pojďme si něco říci na rovinu. Znalost vašich nosných olejů je důležitým krokem k dokonalosti vašeho režimu péče o pleť.

Nosné oleje jsou pro pleť prostě super (ne však automaticky vždy). Nosné oleje vám navíc umožňují používat esenciální oleje a těžit z nich. Ale jak?

Na vše okolo nosných olejů se podíváme v dnešním článku.

Co přesně je nosný olej?

Za prvé, možná vás zajímá, co že jsou to přesně ty nosné oleje. Nosné oleje jsou čistě rostlinné oleje (tedy pochází z rostlin) získané z tukové části rostliny, obvykle ze semen, jader nebo ořechů. Obvykle se získávají lisováním za studena ze semen rostliny (ale jsou i jiné metody získávání nosných olejů, metoda extrakce oleje za studena je však nejlepší, je z ní nejlepší nosný olej – za studena lisované nosné oleje se vyrábějí s minimálním nebo žádným ohřevem).

Tyto rostlinné oleje se používají jako základ ve směsích, krémech a pleťových vodách nebo se používají k ředění esenciálního oleje pro zajištění lepší konzistence pro účely masáže nebo aromaterapie.

Pokud si myslíte, že nosné oleje jsou nějak nové, jste na omylu. Příklady nosných olejů jsou kokosový, mandlový, avokádový, jojobový nebo arganový olej. Tyto patří mezi nejznámější nosné oleje. Jsme si jisti, že tyto oleje a jejich použití v kosmetickém průmyslu dobře znáte, ale možná jste je nikdy neviděli označené jako nosné oleje – a pravděpodobně jste je také nikdy nepoužívali jako nosný olej!

Termín „přenašeč“ jednoduše znamená, že rostlinný olej „přenáší“ esenciální olej pokožkou. Esenciální oleje se vypařují ihned po nanesení, ale po smíchání s rostlinnými oleji je pokožka dokáže mnohem lépe vstřebat. Nejen to – nosné oleje poskytují více výhod, zatímco některé známé vedlejší účinky spojené s esenciálními oleji jsou odstraněny.

Esenciální oleje byste měli vždy ředit v olejích rostlinného původu, nikoli v chemických nebo minerálních olejích.

Nosné oleje mají své vlastní vlastnosti a terapeutické výhody, které ovlivňují pleť a zdraví. Mnoho z nich obsahuje esenciální mastné kyseliny. Díky tomu je výběr správného nosného oleje stejně důležitý jako výběr správného esenciálního oleje.

Co jsou esenciální oleje?

Pokud zkoumáte esenciální oleje, nevyhnutelně narazíte na velký seznam vedlejších účinků nebo opatření pro jejich použití. Je to proto, že jsou extrémně silné. Při práci s nimi na jejich sílu vždy pamatujte! A pokud máte citlivý typ pleti a už jste zkoušeli používat esenciální oleje, budete vědět, o čem mluvíme. Nikdy si nenanášejte esenciální olej přímo na pokožku. Vždy se musí ředit v nosném oleji.

Esenciální oleje jsou také drahé a na pokožce se nerozmazávají tak dobře jako jiné oleje. Možná jste si všimli, že esenciální oleje se vypařují opravdu rychle a vaši pokožku zanechávají suchou jen několik minut po jejich aplikaci. Tak, jak to všechno napravíme? Smíchejte esenciální olej s nosným olejem.

Typy nosných olejů

Pokud se cítíte velmi zahlceni, jako já, veškerou tou průmyslovou terminologií, jako je základový olej, poměry ředění a macerované a vyluhované oleje, nebojte se. Vytvořila jsem pro vás kompletní seznam nosných olejů, který obsahuje vše, co o nich potřebujete vědět – jednoduše a snadno.

Jak vybrat správný nosný olej

Většina nosných olejů není parfémovaná, což znamená, že je můžete smíchat se všemi typy koncentrovaných esenciálních olejů. Musíte vzít v úvahu několik věcí, když vyrábíte směs nebo kupujete produkt s nosným olejovým základem. Hledáte oleje na zlepšení akné, něco na zklidnění suché pokožky nebo ty nejlepší masážní oleje v okolí?

Než najdete ten správný olej pro vaši pleť, budete muset chvíli experimentovat! Ale nebojte se – pomohu vám projít několik málo aspektů, které je dobré vzít při výběru nosného oleje v úvahu. Tak, jdeme na to.

Při výběru nosného oleje se zamyslete nad těmito otázkami:

Jakou má nosný olej vůni?

Většina nosných olejů není vonná, ale některé ano. Například je známo, že arganový olej má v syrové formě jemně ořechové aroma. Nerafinovaný kokosový olej zase voní jemně po kokosu. Vždy při výběru nosného oleje zvažte vůni všech látek, které plánujete namíchat, abyste ve finále neměli nevábně vonící olej. Nosné oleje se mísí s éterickými oleji, které mají velmi silnou a výraznou vůni.

Jakou má nosný olej míru absorpce?

Ne všechny oleje se do pokožky vstřebávají rovnoměrně. V závislosti na jejich tloušťce některé oleje pronikají pokožkou snadno, zatímco jiné nějakou dobu trvají. Pokud používáte nosný olej, který se rychle vstřebává, esenciální olej se také rychle vstřebá a vůně zmizí dříve.

Váš typ pleti a nosné oleje

Některé oleje působí na některé typy pleti lépe, jiné mohou určitý stav pleti zhoršit. Například olivový olej je bohatý na živiny a může vaší pleti skutečně pomoci. Je skvělý zejména na hydrataci suché pleti, ale není dobrý pro mastnou nebo aknózní pleť, protože vám může ucpat póry.

Doba použitelnosti nosného oleje

Některé oleje mají delší trvanlivost než jiné, takže když se rozhodujete, který nosný olej použít, mějte to na paměti, stejně jako množství, které hodláte pro svou směs použít. Většina olejů nemá žádné vážné vedlejší účinky ani poté, co zastarají, ale mohou ztratit některé své vlastnosti, což znamená, že nebudou mít všechny výhody.

Jaký je výrobní proces nosného oleje?

Vysoce kvalitní nosné oleje jsou vždy v péči o pleť doporučovány, protože si zachovávají vlastnosti zodpovědné za produkci výhod, o kterých budeme diskutovat níže. K tomu je opravdu důležitý způsob získávání (výroby) oleje. Za nejlepší jsou považovány oleje lisované za studena, dobré jsou i oleje macerované nebo vyluhované. Olej lisovaný za studena byl extrahován ve své přirozené formě, což znamená, že si zachovává zcela přírodní složky.

Vyhněte se žluklým olejům a pamatujte, že všechny nosné oleje by měly být uchovávány v chladu a mimo silné světlo, aby se oddálilo žluknutí. Někdy jim i chlazení v chladničce pomáhá udržet si čerstvost po delší dobu. Některé oleje by však neměly být chlazeny. (například avokádový olej.)

PAMATUJTE: Před koupí nosného oleje a jeho použitím si vždy přečtěte informace o procesu výroby oleje a co je potřeba pro jeho dlouhodobé skladování.

Typy nosných olejů

Různé typy nosných olejů rozdělíme do čtyř kategorií na základě jejich vlastností, jen abyste měli lepší představu o tom, jak odlišně je lze použít ve směsi s esenciálními oleji.

Hlavní nosné oleje

Do této kategorie zařadíme rostlinné oleje, které jsou považovány za naprosto bezpečné pro většinu typů pleti a lze je používat v pohodě i samostatně, tvoří 100 % základu.

Jojobový olej, arganový olej a mandlový olej jsou skvělými příklady. Můžete třeba snadno použít jojobový olej s pár kapkami esenciálního oleje dle vlastního výběru.

Nosné oleje na procentuální bázi

Nosné oleje na procentuální bázi jsou hustší a mastnější a mají mnoho živin a přínosů pro celkové zdraví pokožky, ale mohou dráždit pokožku, ucpávat póry nebo zhoršovat určité kožní stavy, pokud se používají ve vysokých koncentracích a samostatně. Olivový, avokádový, kokosový, neemový a pupalkový olej jsou dobrými příklady nosných olejů na procentuální bázi.

Speciální nosné oleje

Speciální oleje jsou opravdu vzácné a většinou se používají pro své specifické terapeutické vlastnosti. Používají se v nižších koncentracích jako součást základu směsi. Šípkový olej a tamanu olej mohou spadat do této kategorie.

Macerované nebo vyluhované nosné oleje

Infuzní oleje jsou kombinací nosného oleje a rostlinné složky. Základový olej, často slunečnicový, se na určitou dobu umístí do vzduchotěsné nádoby s rostlinou uvnitř, aby olej naplnil vlastnosti rostliny. Rozmarýnový nebo heřmánkový olej je skvělým příkladem tohoto typu nosného oleje.

Kompletní seznam nosných olejů

Nyní se podívejme na druhy nosných olejů.

Kokosový olej: Výhody a použití

Kokosový olej je obecně jedním z nejoblíbenějších nosných olejů v mém okolí. Obsahuje esenciální mastné kyseliny a polyfenoly, má antimikrobiální vlastnosti, které mohou pomoci chránit před škodlivými mikroorganismy. Kromě toho je kokosový olej známý tím, že snižuje zánět na kůži, což může také vést ke snížení výskytu akné. Všechny tyto vlastnosti dělají z kokosového oleje (lisovaného za studena) skvělý nosný olej.

Pamatujte, že nákup panenského kokosového oleje (neboli nerafinovaného kokosového oleje) je vždy lepší volbou než rafinovaný kokosový olej. Kokosový olej je také vysoce komedogenní, což znamená, že může ucpávat póry a vést k dalšímu akné. To je důvod, proč by ho lidé s mastnou a aknózní pletí měli používat pouze v malých koncentracích jako nosný olej. Pokud máte mastnou pleť, po ošetření kokosovým olejem si obličej umyjte nebo vyčistěte.

Kokosový olej můžete použít jako základ nebo samotný s několika kapkami esenciálního oleje dle vašeho výběru. Obvykle je bezpečný poměr 1–3 kapky jakéhokoli esenciálního oleje s asi polovinou čajové lžičky kokosového oleje. Stačí pak směs vetřít do problematické oblasti. Pokud chcete bojovat s akné, kombinujte ho s tea tree olejem, a pokud chcete pleť zklidnit, použijte levandulový olej. Je to jeden z nejlepších rostlinných nosných olejů.

Jojobový olej: Výhody a použití

Jojobový olej pochází ze semen rostliny jojoba. Je bez vůně a zlatožluté barvy. Je považován za skvělý nosný olej, protože hydratuje pokožku, aniž by se cítila příliš mastná.

Jojobový olej se snadno vstřebává a neucpává pokožku. Má hydratační vlastnosti, je podobný přírodním olejům v pokožce (kožnímu mazu) a může inhibovat produkci kožního mazu při produkci přebytečného mazu. Všechny tyto věci je jojobový olej dobrý nosný olej pro ty, kteří mají sklony k akné.

Jojobový olej je skvělý pro všechny typy pleti. Přenese esenciální oleje hluboko do pokožky, aniž by ucpal póry nebo způsobil podráždění.

Smíchejte pár kapek svého oblíbeného esenciálního oleje s půl lžičkou jojobového oleje a použijte směs jako odličovač make-upu, hydratační krém nebo jako dodatečnou ochranu před poškozením sluncem (nikdy ji však nepoužívejte jako náhradu za opalovací krém). Můžete si dokonce namočit ruce a nohy do směsi po dobu asi 10 minut, abyste zabránili popraskané kůži a zlepšili zdraví pokožky.

Arganový olej: Výhody a použití

Arganový olej obsahuje omega-6 mastné kyseliny, kyselinu linolovou, antioxidanty, vitamín A a vitamín E, což jej řadí na první místo seznamu nejlepších nosných olejů. Není neobvyklé najít arganový olej v produktech péče o pleť a šamponech.

Je totiž poměrně lehký, rychle se vstřebává a pleť po něm nemastí. Stejně jako jojobový olej, arganový olej inhibuje produkci přebytečného mazu, což z něj dělá dobrý nosný olej pro aknózní a mastnou pleť.

Surový arganový olej bude mít oříškové aroma, ale to zmizí, když se olej vstřebá do pokožky.

Sponzorováno

Tokoferol z vitaminu E podporuje buněčnou výměnu, což znamená, že může napomáhat rychlejšímu hojení pokožky, redukovat výskyt povrchových linek a vrásek a zlepšit změnu barvy. Arganový olej můžete použít i jako hydratační krém nebo na zmírnění popálenin od žiletky.

TIP: Pokud chcete pokožku zklidnit, jednou z nejlepších kombinací je arganový, levandulový a heřmánkový olej.

Šípkový olej: Výhody a použití

Pro mnoho lidí je šípkový olej dobrým nosným olejem, protože je velmi výživný a regenerační, takže je úžasný pro stárnoucí nebo suchou pokožku. Šípkový olej obsahuje kyselinu linolovou a alfa-linolenovou a také vitamíny A a E, a proto je tak skvělým doplňkem krémů a dalších lokálních ošetření proti ekzémům, striím a příznakům stárnutí.

Šípkový olej je také skvělý pro citlivou pokožku, protože vám může pomoci zklidnit záněty nebo podrážděnou pokožku a zlepšit texturu pokožky. Pokud tedy hledáte masážní oleje, které nebudou dráždit, zkuste šípkový.

Tamanu olej: Výhody a použití

Tamanu olej extrahovaný z ořechů stromu Ati původně nalezeného na ostrovech Fidži. Tento olej není tak běžný jako ostatní nosné oleje, pokud jde o péči o pleť, ale je to proto, že se věří, že má i silné léčebné vlastnosti na kůži a používá se nejvíce pro terapeutické účely.

Studie prokázaly, že tamanu olej je slibným prostředkem pro léčbu infikovaných ran, protože stimuluje pokožku k produkci nových buněk a urychluje proces regenerace. To z něj v kombinaci se silnými antioxidanty, které obsahuje, dělá také vhodný nosný olej pro stárnoucí a suchou pokožku, protože redukuje výskyt jizev a strií.

Pokud bojujete s častým výskytem akné, suchou pokožkou nebo nepříjemným spálením od slunce, můžete použít tamanu olej jako nosný olej spolu s několika kapkami levandule, esenciálního oleje z čajovníku a kadidla.

Avokádový olej: Výhody a použití

Vaše chuťové buňky a žaludek nejsou jediné, které milují a těží z tohoto úžasného ovoce. Avokádový olej je bohatý na esenciální mastné kyseliny, vitamíny A, D a E, které z něj dělají silné protizánětlivé činidlo vhodné pro kožní onemocnění, jako je lupénka a ekzém.

Avokádový olej je také bohatý na mastnou kyselinu palmitolejovou, typ kyseliny, která se přirozeně nachází v tukové tkáni pokožky. Díky tomu se olej hluboce vstřebá do pokožky a poskytuje výjimečnou výživu zralé pleti.

Avokádový olej má vysokou viskozitu (tloušťku) a vysychá velmi pomalu, takže je ideálním masážním olejem. To jsou jen některé z důvodů, proč je tento typ rostlinného oleje jedním z nejlepších nosných olejů na tomto seznamu.

Olivový olej: Výhody a použití

Olivový olej je jednou z těch ingrediencí, které nenávidíme a milujeme zároveň. Extrahovaný z plodů olivovníku, má neuvěřitelné množství zdravotních výhod. Obsahuje mononenasycené mastné kyseliny, které mohou vyvíjet a udržovat buňky těla. Použití olivového oleje jako nosného oleje zanechá vaši kožní bariéru extra hladkou a jemnou, zatímco antioxidanty budou zachycovat volné radikály a chránit pokožku.

Pokud máte suchou pokožku, pak budete rádi, když uslyšíte, že olivový olej opravdu dobře absorbuje vlhkost a udržuje pokožku hydratovanou.

Ale bohužel jeho „mastnost“ může být pro mastnou nebo aknózní pleť příliš velká, což může dokonce vést k většímu výskytu pupínků. To je důvod, proč musíte být opatrní při používání olivového oleje.

Je to skvělý nosný olej na procentuální bázi a můžete ho smíchat s jinými oleji s nižší koncentrací, abyste stále využívali všech výhod.

Ujistěte se, že nekupujete nekvalitní a levné oleje, protože tyto jsou rafinované a během výrobního procesu mohly být smíchány s jinými oleji. Vždy hledejte extra panenský olivový olej lisovaný za studena, nerafinovaný.

Hroznový olej: Výhody a použití

Hroznový olej je vedlejším produktem procesu výroby vína, ale to neznamená, že je jako nosný olej méně účinný. Je bohatý na vitamíny rozpustné v tucích, jako jsou vitamíny E a C, díky čemuž je opravdu užitečný pro pleť se sklonem k akné. Může pomoci pokožce kontrolovat produkci kožního mazu, podporovat tvorbu kolagenu a zklidňovat záněty.

Trápí vás akné v dospělosti? Vyzkoušejte jako nosný hroznový olej.

Hroznový olej je také super lehký a dobře se vstřebává do pokožky, což z něj dělá jeden z nejlepších nosných olejů, pokud je vaše pokožka mastná.

Olej z meruňkových jader: Výhody a použití

Olej z meruňkových jader má vysoký obsah vitamínu E a omega 6 a 9 mastných kyselin, což z něj činí vynikající protizánětlivé a antibakteriální činidlo. Je opravdu lehký a jemný k pokožce, s podobnými vlastnostmi jako sladký mandlový olej.

Meruňkový olej má mnoho využití, a proto jej najdete v mnoha tělových a pleťových mlécích, krémech, balzámech a mastech. Je to také jeden z nejlepších masážních olejů. Díky němu bude vaše pokožka ultra jemná a nezanechá žádné mastné zbytky.

Pupalkový olej: Výhody a použití

Stejně jako mnoho nosných olejů má pupalkový olej vysoký obsah esenciálních mastných kyselin a skvěle funguje jako protizánětlivý prostředek. Běžně se používá k léčbě podráždění kůže a jiných mírných kožních onemocnění. Pokud zkombinujete pupalkový olej s esenciálním olejem, který má antimikrobiální vlastnosti, jako je olej z čajovníku, můžete jej použít k léčbě akné, kožních skvrn a vyrážek.

Indiáni ji mimo jiné používali jako zdroj potravy. Pokud použijete pupalkový olej jako doplněk stravy, získáte další vysoce žádoucí přínos – můžete zmírnit příznaky PMS. Jo, je to tak. Pokud vás trápí hormonální akné, pupalkový olej vám může pomoci zvenčí i zevnitř.

Sladký mandlový olej: Výhody a použití

Sladký mandlový olej je bohatý na antioxidanty, a proto se běžně používá v ajurvédské a čínské medicíně k léčbě kožních onemocnění, jako je ekzém a lupénka.

Mandlový olej je opravdu lehký a snadno se vstřebává do pokožky, což pomáhá udržet vůni déle na pokožce. Pokud jej zkombinujete s esenciálními oleji, které mají antimikrobiální vlastnosti, jako je olej z čajovníku, můžete dokonce pomoci vyčistit pokožku a vyčistit póry.

Použití oleje ze sladkých mandlí dokonce zlepší vaši pleť a tón pleti.

Ricinový olej: Výhody a použití

Ricinový olej se získává z rostliny skočec obecný. Je to starodávný lék, který se používal k léčbě různých zdravotních problémů ještě před nástupem moderní medicíny. Mezi výhody používání ricinového oleje ve vašem režimu péče o pleť patří odstranění bakterií, virů, plísní a dokonce i boj proti rakovinným buňkám (studie zde).

Všechny tyto vlastnosti činí ricinový olej skvělým pro léčení kožních infekcí, plísňových infekcí a spálenin od slunce. Jen se ujistěte, že kupujete kvalitní ricinový olej lisovaný za studena, abyste měli jistotu, že obsahuje všechny výše zmíněné výhody.

Olej z černého kmínu (z černuchy seté): Výhody a použití

Olej z černého kmínu se vyrábí z rostliny Nigella sativa a není tak známý jako ostatní nosné oleje uvedené na tomto seznamu. Může však být silným nosným olejem díky svému bohatému obsahu mastných kyselin, antioxidantů a protizánětlivých vlastností.

Lidé jej často používají, protože věří, že pomáhá při léčbě ekzémů, akné a lupénky.

Neemový olej: Výhody a použití

Neemový olej obsahuje více než sto biologicky aktivních sloučenin, včetně nimbidinu a nimbinových sloučenin, omega-6 mastných kyselin a azadirachtinu. Co všechna tato slova znamenají? Díky nim je neemový olej účinný lék na mnoho kožních onemocnění a infekcí.

Je to dokonce přírodní repelent proti hmyzu! Takže až budete příště v přírodě a budete se chtít uchránit před nepříjemným a bolestivým kousnutím hmyzem, namažte si tělové mléko s neemovým olejem jako nosným olejem a esenciálním olejem dle vlastního výběru, abyste i vy pěkně voněli!

Konopný olej: Výhody a použití

Konopný olej se získává z rostliny Cannabis Sativa, která má některé silné schopnosti. Je bohatý na kyselinu linolovou a alfa-linolenovou, které mu dodávají silné antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Konopný olej může také pomoci vaší pokožce s regenerací kožních buněk a zabránit předčasnému stárnutí.

Konopný olej je navíc přírodní analgetikum (zmírňuje bolest). Pokud trpíte bolestmi svalů nebo kloubů, zkombinujte tento nosný olej s mátovým nebo levandulovým esenciálním olejem, které vám pomohou zbavit se bolesti.

Pokud máte mastnou pleť, nemusíte se bát – konopný olej je nemastný a můžete ho použít na celé tělo.

Jak vyrobit směs nosného oleje a esenciálního oleje

Není lepší pocit, než se masírovat vonným tělovým olejem vyrobeným kombinací esenciálních olejů s jedním nebo více nosnými oleji. Nyní, když jste si vybrali ingredience, možná vás zajímá, jak vlastně směs vyrobit a jaké množství přidat z jednotlivých látek.

Aromaterapeuti doporučují toto:

  1. Pokud používáte směs na dítě nebo osobu s extrémně citlivou pokožkou, zaměřte se na 3-5 kapek esenciálního oleje na 30 ml nosiče.
  2. Pokud používáte směs pro dospělé, můžete měnit sílu ředění od 2,5 % (10-15 kapek esenciálního oleje na 30 ml nosiče) do 10 % (50-60 kapek esenciálního oleje na 30 ml nosiče).
  3. Nejlepší je začít s nižšími koncentracemi esenciálních olejů a postupně zvyšovat sílu, pokud máte pocit, že se vaše pokožka přizpůsobila.

Moje doporučení: vždy začněte s pár kapkami esenciálního oleje do nosného oleje. Pak postupně přidávajete.

Abyste předešli alergické reakci nebo podráždění, pokaždé, když vyzkoušíte novou směs nebo změníte poměr koncentrací, proveďte náplastový test na malé ploše pokožky před aplikací na velkou část těla.

A pár slov o nosných olejích na závěr

Nosné oleje jsou klíčové, pokud jde o bezpečné a efektivní používání esenciálních olejů. Nosné oleje ředí koncentrované esenciální oleje a zlepšují jejich vstřebávání. To je důvod, proč musíte esenciální oleje před použitím naředit.

Abyste se zachránili před nepříjemným podrážděním pokožky a získali několik dalších výhod, měli byste investovat do kvalitního nosného oleje.

Než se rozhodnete, jaký nosný olej použít, zvažte jeho vůni, rychlost vstřebávání, výrobní proces, trvanlivost a svůj vlastní typ pleti.

Doufám, že náš seznam nosných olejů a jejich výhod vám poskytne všechny informace, které potřebujete, abyste se mohli co nejlépe rozhodnout. Ať už si chcete vytvořit domácí tělové oleje, pleťové oleje, masážní oleje nebo koupelové oleje, výběr správného nosného oleje by neměl být obtížný.

Sponzorováno

Používejte tyto oleje opatrně, ale nebojte se experimentovat a míchat věci dohromady. Postupem času získáte sebevědomí, naučíte se, co vaše pleť chce, a stanete se expertem na vytváření vlastních kouzelných směsí pro bezchybnou pleť.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva