Sponzorováno

Kokosový olej na popáleniny – je vhodný? 4.8/5 (10)

Kokosový olej se dá použít třeba na popáleniny od slunce

Kokosový olej se dá použít třeba na popáleniny od slunce

Kokosový olej může být jedním z nejlepších přírodních způsobů léčby popálenin a může být často první volbou při léčbě těchto bolestivých kožních onemocnění. Kokosový olej může mít zásadní vlastnosti, díky kterým je účinný nejen při léčbě popálenin, ale také při prevenci sekundárních infekcí, hydrataci pokožky, urychlení procesu hojení a minimalizaci trvalých jizev nebo stop po popáleninách.

Popáleniny jsou obvykle klasifikovány jako popáleniny prvního, druhého nebo třetího stupně (od nejméně závažné, po nejzávažnější). Popáleniny prvního stupně obvykle postihují pouze vnější vrstvu kůže, je to třeba spálení sluncem, zatímco popáleniny druhého stupně se mohou rozšířit o několik vrstev hlouběji, což má za následek větší bolest a pravděpodobně postihuje krevní cévy a nervy. Popáleniny třetího stupně už pak vyžadují specializovanou péči a mohou znamenat i hospitalizaci pacienta.

Kokosový olej lze doporučit jako léčbu popálenin prvního stupně a některých popálenin druhého stupně (menší závažnosti), které mohou znamenat třeba spáleniny od slunce, popáleniny vodou, popáleniny provazem, drobné chemické popáleniny, popáleniny kyselinou a popáleniny ozářením.

Jak již bylo zmíněno, popáleniny třetího stupně mohou být často život ohrožující a měli by být ošetřeni na oficiálních popáleninových jednotkách specialisty. To už není sranda. Kokosové oleje pak mohou být použity po tomto formálním lékařském ošetření u popálenin třetího stupně, aby se minimalizovalo zjizvení, ale neměly by být používány jako léčba první reakce na tak vážná zranění, která často vyplývají z požáru nebo těžkých chemických popálenin. Na to pozor.

Výhody kokosového oleje při léčbě popálenin

Kokosový olej může poskytnout řadu důležitých výhod pro lidi trpící popáleninami různého typu a závažnosti. Třeba ochranu před infekcemi, zvýšení rychlosti hojení, zklidnění bolesti a zánětu, udržení oblasti zvlhčené a chladné a snížení zjizvení.

Může ulevit od bolesti

Výzkum ukázal, že kokosový olej může mít analgetické a protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci zmírnit nepohodlí a bolest způsobenou popáleninami všech typů. Může to být hlavně důsledek vitamínu E, který se nachází v kokosovém oleji, také známý jako tokoferol.

Může chránit popálené místo

Bohatý obsah mastných kyselin se středně dlouhým řetězcem, které se nacházejí v tomto oleji, jmenovitě kyseliny laurové, kaprinové a kaprylové, mohou mít antibakteriální a antiseptické vlastnosti, které mohou chránit vystavené popáleniny před mnoha patogeny, dráždivými látkami a znečišťujícími látkami z vnějšího prostředí. Jedním z největších rizikových faktorů, který komplikuje popáleniny, může být riziko infekce; použití kokosového oleje může výrazně snížit vaši náchylnost k těmto nebezpečným sekundárním infekcím. Ukazují to studie.

Může urychlit léčení

Kokosový olej může být také schopen proniknout hluboko a zvýšit rychlost růstu a hojení poškozených kožních buněk. Vitamíny a polyfenoly v tomto oleji mohou snížit oxidační stres v těchto již poškozených buňkách a mohou výrazně urychlit proces hojení, což vede k rychlejšímu zotavení.

Kokosový olej může stimulovat průtok krve do popálených oblastí, což může přinést kyslík a živiny tam, kde jsou nejvíce potřeba. Ukazují to opět četné studie.

Může hydratovat pokožku

Kokosový olej je také známý tím, že proniká hluboko do pokožky, takže je zvláště účinný při popáleninách druhého stupně a popáleninách pd provazů, které často odlupují více vrstev kůže. Dodáním vlhkosti do těchto exponovaných oblastí může zabránit vysoušení a doprovodné bolesti a zároveň poskytuje uklidňující pohodlí, zejména při rychlé aplikaci po popálení.

Může snížit zjizvení popálené oblasti

Tento olej má vysoký obsah antioxidačních vitamínů a polyfenolických sloučenin, které mohou podporovat „zesíťování“ kolagenu a posilovat dermální tkáň, aby se podpořil opětovný růst a hojení. Může minimalizovat výskyt jizev, které tak často vznikají v důsledku popálenin.

Sponzorováno

I když nemusí být schopen zabránit všem jizvám způsobeným spálením, kokosový olej je může snížit a zanechat nové pokožce plnou pružnost, místo aby jí dodal vrásčitý vzhled.

Jak používat kokosový olej na popáleniny?

Panenský organický kokosový olej můžete použít na popáleniny jemným nanášením oleje – hojně a často – na postižená místa. Ve spojení kokosovým olejem se dají používat i esenciální oleje, abyste dále podpořili hojení a snížili zánět. Vynikající může být levandulový olej nebo (velmi malé) množství oleje z čajovníku, protože jsou dezinfekční povahy. Ale u tohoto se poraďte s odborníkem na esenciální oleje.

I když kokosový olej může být pro pokožku výrazně prospěšný, je užitečným pouze tehdy, pokud je aplikován ve správný čas.

Uvědomte s, že je třeba se vyhnout všem okluzivním (uzavíracím) produktům, jako jsou oleje a masti, hned v prvních dnech po spálení. To není vhodná doba pro aplikaci oleje.

Důvod, proč nechcete aplikovat kokosový olej na právě spálenou pokožku, je ten, že díky svým okluzivním vlastnostem může pokožku „dusit“ a vaše popáleniny budou vypadat a bolet ještě více. Je to proto, že nanesení jakéhokoli oleje na čerstvé spáleniny od slunce zachytí teplo na povrchu vaší pokožky. To pak může zhoršit popáleniny, zvýšit zánět a udržet vaši pokožku horkou a červenou, takže proces hojení bude trvat déle. A to prostě nechcete.

Vzhledem k potenciálně škodlivým účinkům okamžité aplikace kokosového oleje na spálenou pokožku je lepší držet se hned po spálení nesteroidních protizánětlivých léků, jako je ibuprofen, gel z aloe vera, hydrokortizonovým krémem a chladivými léky. Ty používejte, dokud vaše popálenina trochu nepoleví – což nás přivádí k dalšímu bodu.

Jednoduše počkejte, až popálenina vychladne, trochu poleví. V závislosti na závažnosti popálení to může trvat od několika hodin až po několik dní. Nejlepší způsob, jak to změřit, je položit ruku (nebo požádat přítele, aby položil ruku) na vaši pokožku a posoudit, zda stále vyzařuje více tepla než obvykle. Pokud nebude příliš teplá na dotek, můžete kokosový olej zkusit použít.

Jakmile se pokožka ochladí, je ten správný čas, abyste získali všechny výhody, které kokosový olej vaší pokožce nabízí. Použití organického kokosového oleje ke zklidnění spáleniny od slunce vyživí a dodá energii kožním buňkám. To bude stimulovat proces hojení a regeneraci vašeho těla, abyste přirozeně pomohli vaší pokožce zbavit se přebytečných vrstev odumřelých buněk, které ji dělají drsnou, nerovnoměrnou, matnou a šupinatou.

Ale pamatujte, že ať děláte cokoli, neaplikujte kokosový olej na popraskanou pokožku – i když je na dotek chladná.

Takže naneste směs olejů, nebo jen kokosový olej, na místo popáleniny; možná nebude potřeba olej do oblasti vtírat nebo vmasírovat. Jednoduše ho nechte proniknout kůží.

Nechte olejovou směs na pokožce. Pokud je to možné, nechte celou směs vsáknout do pokožky a snažte se nehýbat a nekroutit spálenou oblastí.

Tento proces opakujte několikrát denně. Když ucítíte, že se zánět nebo bolest vrací, nebo pokud je kokosový olej zcela vsáklý a pokožka již nemá mastný vzhled, naneste mastnou směs znovu.

Tuto léčebnou metodu můžete používat, dokud se popálenina nezhojí nebo dokud se zjizvená oblast viditelně nezmenší.

Je to taková a alternativní a domácí léčebná metoda na popáleniny. Výhody kokosového oleje pro pokožku jsou obecně tyto: zmírňuje svědění a loupání, snižuje zarudnutí, urychluje regeneraci pokožky (při správné aplikaci), je ultra-hydratační, má vysoký obsah mastných kyselin, takže může být použit jako změkčovadlo (AKA změkčovač pokožky), antimikrobiální vlastnosti.

Vyberte si kokosový olej třeba zde

Doporučuje se však vyhledat lékaře, pokud se jedná o popáleninu druhého nebo třetího stupně, která může způsobit vysokou horečku nebo extrémní bolest, nevolnost nebo zvracení, puchýře pokrývající větší plochu těla a žlutou tekutinu vytékající z puchýře. Zde vám už kokosový olej nepomůže.

Sponzorováno

A co používáte na popáleniny vy? Napište nám do komentářů.

A dále si o popáleninách přečtěte

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva