Sponzorováno

Kmínový olej a jeho účinky na zdraví 4.68/5 (28)

Kmínový olej má i antimikrobiální a dezinfekční účinky.

Kmínový olej má i antimikrobiální a dezinfekční účinky.

Olej ze semínek černého kmínu je důležitý léčivý olej, který byl po staletí používán v arabských, afrických a asijských zemích. Moderní výzkum ověřuje jeho mnoho tradičních využití pro nemoci. Byl používán pro čištění jater, léčbu průjmu, snížení krevního tlaku, podporu trávení, léčbu kožních onemocnění, snížení zadržování tekutin a stimulaci chuti k jídlu, snížení bolesti a zánětu, upravení imunitního systému.

TOP 10 účinků oleje ze semínek kmínu

Olej z černého kmínu je často používán při vaření, tak v bylinných lécích. Čtěte dál a dozvíte se, co může tento výborný olej udělat pro vás.

Zlepší vám trávení

Konzumování kmínový oleje je jednoduchý způsob, jak bojovat proti špatnému trávení a tvorbě přebytečného plynu. Může pomáhat v trávicím procesu a snižovat nepohodlí z plynatosti a nadýmání.

Zlepší vám dýchání

Tento olej pomáhá astmatickým pacientům v lehkém dýchání otevřením dýchacích cest. Je to kvůli jeho účinné látce zvané nigelin.

Super pro krásné vlasy i nehty

Bohaté vitamíny v kmínový oleji pomáhají zlepšit strukturu vlasů a posílit vlasy přirozenou cestou. Stejné zlepšení jsou pozorovány na kůži a nehtech. Aplikujte jej přímo nebo jej přidejte do jiných rostlinných kosmetických přípravků pro snadné použití.

Na suchou pokožku

Kmínový olej a sezamový olej tvoří přírodní lék pro léčbu suché pokožky. Používejte ho týden a uvidíte znatelné změny na vaší pleti.

Zabiják akné

Kmínový olej spolu s jablečným octem může být použit k léčbě akné. Naneste směs na postižené místo a nechte tak několik minut.

Bojuje proti zánětům

Kmínový olej slouží jako protizánětlivý prostředek. S vysokým obsahem antioxidantů pomáhá při snižování bolesti revmatoidní artritidy. Hloubkovou masáží postižených kloubů s tímto olejem se rychle zbavíte bolesti.

Pomůže s nespavostí

Pokud máte problémy se spánkem, dejte si před spaním jednu polévkovou lžíci směsi vyrobené z kmínový oleje a medu. Jedná se o jednoduchý a účinný lék na nespavost.

Na bolest zubů

Kmínový olej může být použit k léčbě bolesti zubů. Natřete malé množství tohoto oleje na zub a postižené dásně. Na bolest zubů můžete také použít sklenici vody smíchanou s půlkou čajové lžičky kmínového oleje jako ústní vodu.

Dobije vám energii

Je to také velký „dobíječ“ energie. Každé ráno smíchejte kmínový olej s sklenicí čisté pomerančové šťávy a vypijte po snídani.

Dobrý na oči

Smíchejte sklenici mrkvové šťávy s půlkou kávové lžičky kmínový oleje a vypijte. Tento lék je dobrý pro váš zrak a je schopen zabránit některým očním chorobám.

Znali ho už staří Egypťané

Olej ze semen kmínu používali už starověcí Egypťané a také obyvatelé Asie a Afriky. Protože obsahuje množství nenasycených mastných kyselin, využívá se jako podpůrný prostředek při léčbě mnoha onemocnění. Posiluje imunitní systém, pomáhá při alergiích, proti virům, parazitům a plísním. Hodí se i na masáž suché a citlivé pokožky, protože ji chrání a zároveň regeneruje.

Sáhněte po něm jako po první pomoci při onemocněních dýchacích cest či při trávicích obtížích. Díky své jedinečné jemně kořenité chuti je vynikající i při přípravě pokrmů, například na dochucení polévek, omáček a salátů.

Co v sobě kmínový olej skrývá?

Kmínový olej obsahuje více než 100 rozmanitých živin. Vitaminy A, B1, B2, B3, B6, D, E a širokou škálu minerálů, například vápník, hořčík, železo, zinek, fosfor, měď a draslík.

Zlepšete své trávení

Pro samotný kmín je typická aromatická silice, jejíž nejdůležitější složky jsou karvon a limonen. Právě tato silice omezuje hnilobné a kvasné procesy ve střevech, které probíhají namísto trávení a zároveň poškozují sliznici střev.

Sponzorováno

Kmínový olej stimuluje pohyblivost střev, působí konejšivě na žaludek a odvádí nežádoucí látky z těla. Proto je vhodným řešením při trávicích a střevních potížích a pomáhá i při nadýmání a plynatosti.

Bojujte i proti alergiím

Německý imuológ Peter Schleicher zkoumal 600 pacientů s alergiemi a zjistil, že při dlouhodobém užívání kmínový oleje se podstatně snížily projevy alergických reakcí až u 70% pacientů. Proto se doporučuje používat ho při senné rýmě a ekzémech způsobených alergickou reakcí.

Kmínový olej pro zdravé srdce a cévy

Přírodní za studena lisovaný kmínový olej obsahuje vysoký podíl nenasycených mastných kyselin. Ty přispívají k udržení správné hladiny cholesterolu v krvi. Působí i proti ukládání tuku v cévách, čímž usnadňuje průtok krve a normalizuje krevní tlak. Kmínový olej tedy podporuje zdravé fungování kardiovaskulárního systému.

I proti závažným chorobám

Vědci zjistili, že složky kmínový oleje dokáží natolik stimulovat imunitní systém, že ten dokáže bojovat i proti nemocem napadajícím buňky. Olej z černého kmínu se tak stal podpůrným prostředkem při léčení HIV, různých druhů rakoviny (onkologických onemocněních žaludku, střev, jater, slinivky, plic, prsu a prostaty) a jiných autoimunitních onemocnění.

Napomáhá léčit revmatoidní artritidu, lupus, celiakii či Crohnovu chorobu. Pravidelným konzumováním kmínový oleje bojujete proti migrénám, léčíte cukrovku a záněty dásní. Jeho pozitivní účinky jsou prokázány i při léčbě pacientů s chronickým únavovým syndromem.

Pro maminky i děti

Kmínový olej obsahuje i kyselinu listovou, která je potřebná na látkovou přeměnu bílkovin a nukleových kyselin (DNA a RNA). Zajišťuje tedy tvorbu, obnovu a správnou činnost buněk. Těhotné ženy ji užívají, aby nedošlo k potratu či předčasnému porodu, a aby se miminko nenarodilo s různými vrozenými vadami. Při konzumaci kmínový oleje podpoří nejen své trávení a imunitu, ale také zajistí kyselinu listovou pro svého potomka.

Je super na tvorbu mateřského mléka

Kmínový olej pomáhá i při nedostatečné tvorbě mateřského mléka. S trávením pomáhá i kojencům a malým dětem. Při bolestech bříška u dětí do jednoho roku by však měl být ředěn s jinými rostlinnými oleji. Při kolikách jej můžete v neředěné formě použít jako masážní olej. Pozitivní účinky kmínový oleje ocení ženy i při problémech s menstruací.

Jak správně používat kmínový olej?

Jako prevenci před všemi zmíněnými onemocněními je dobré užít každé ráno jednu čajovou lžičku kmínového oleje smíchanou s medem nebo pomerančovou či citrónovou šťávou. Pokud máte některé z méně závažných onemocnění, užijte další čajový lžičku večer. Když chcete kmínový olej užívat jako podpůrný prostředek při léčbě onkologických onemocnění, konzumujte jednu čajovou lžičku oleje třikrát denně.

Pokožka ho miluje

Kmínový olej má i antimikrobiální a dezinfekční účinky. Je účinný proti parazitům, virům, bakteriím a plísním. Pro venkovní použití se olej z černého kmínu osvědčil při léčení nečisté pleti. Mnohé ženy ho používají ke stažení pórů. V kmínový oleji je obsažena i gama linolenová kyselina (GLA), která napomáhá při regeneraci kožních buněk a tkání. Vyživuje pokožku, léčí různé kožní choroby a ekzémy.

Aby se olej lépe vstřebal do pokožky, naneste ale na mírně vlhkou pokožku (po osprchování se jen jemně usušte). Při aplikaci oleje na obličej, krk a dekolt si po několika minutách naneste na olejem potřenou část těla hydratační krém. Ten zajistí hlouběji vstřebání oleje.

Léčí rány, super na masáže, zamezuje plešatosti

Kmínový olej urychluje hojení ran a obnovu buněk. Můžete jej použít i jako náhradu masážního oleje, pokud je vaše pokožka citlivá, případně má sklony k alergickým projevům na běžné kosmetické přípravky. Kmínový olej se dá použít i jako nástroj k zamezení plešatosti.

A co vy? Používáte kmínový olej? Jaké s ním máte zkušenosti? Budeme moc rádi za komentáře.

Co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Zajímavé povídání o éterických olejích

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Kmínový olej a jeho účinky na zdraví”

    1. Miro napsal:

      No fajn, ale obrázek patří k jinému druhu kmínu, ne k černuche seté, které se článek týká

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva