Sponzorováno

Jojobový olej na akné – proč a jak použít? 4.8/5 (10)

  • Jojobový olej může pomoci akné tím, že normalizuje produkci kožního mazu, a má protizánětlivé vlastnosti.
  • Další věc, kterou byste měli vědět o jojobovém oleji, je, že technicky to vůbec není olej. Jojobový olej je ve skutečnosti tekutý vosk, a proto je na pokožce ve srovnání s oleji méně mastný.
  • Jojobový olej se získává ze semen rostliny Simmondsia chinensis (Jojoba kalifornská) a získává svou klasifikaci jako tekutý vosk, protože se chemicky liší od ostatních olejů.
  • Jojobový olej se na rozdíl od pravého oleje skládá z 98 procent čistých vosků, především mastných kyselin, alkoholu a uhlovodíků. Z tohoto důvodu může pomoci zajistit vlhkost na povrchu pokožky, aniž by ucpával póry.
  • Právě díky způsobu, jakým napodobuje přirozený kožní maz, může jojobový olej ve skutečnosti pomoci s mírným až středně závažným akné tím, že normalizuje vlastní produkci kožního mazu.
  • Ale jeho chemická struktura podobná kožnímu mazu není jediným důvodem, proč je jojobový olej tak vhodný pro lidi s akné. Biologický základ pro léčbu akné jojobovým olejem lze vysvětlit prokázanými protizánětlivými a antimikrobiálními vlastnostmi extraktu, stejně jako jeho účinky na hojení ran.

Zkuste na akné použít jojobový olej. Pomáhá.

Zkuste na akné použít jojobový olej. Pomáhá.

Jojobový olej je běžnou složkou různých čisticích prostředků na obličej a krémů pro péči o pleť. Obsahuje vitamíny, minerály a má další vlastnosti, které pomáhají vyčistit pokožku a zanechávají vaši tvář jemnou a hladkou. I mnoho studií také ukazuje, že jojobový olej má řadu prospěšných vlastností, včetně těchto:

  • protizánětlivé
  • antibakteriální
  • antivirový
  • působí proti stárnutí
  • vhodný na hojení ran
  • zvlhčující

Tyto vlastnosti jsou super nejen pro zdravou pokožku. Jojobový olej vám také může pomoci vypořádat se s akné a dalšími kožními problémy. V tomto článku zjistíte, jak jojobový olej působí konkrétně na akné a jak ho začlenit do vaší rutiny v péči o pleť.

Je ale jojobový olej skutečně dobrý pro pleť se sklonem k akné? Podle odborníků, se kterými jsem mluvila, ano. Může pomoci akné tím, že normalizuje produkci kožního mazu, a má protizánětlivé vlastnosti.

Věda a jojobový olej

Výzkumy podporují, že jojobový olej je prospěšný při léčbě akné jako přísada i samostatně.

Německá studie z roku 2012 zjistila, že obličejová maska ​​z jílového jojobového oleje je účinná při hojení kožních lézí a mírní akné. Účastníci, kteří aplikovali masky s jojobovým olejem dvakrát až třikrát týdně, zaznamenali významný pokles zánětů, lézí a akné.

A jedna případová studie zjistila, že jojobový olej fungoval jako rostlinný lék ke snížení příznaků akné.

Jedna teorie za jojobovým olejem jako účinnou léčbou akné je, že jojobový olej signalizuje vaší pleti, aby se sama vyrovnala co do její vlhkosti a mazu. Technicky jde o voskový ester místo oleje, jojobový olej tak připomíná spíše lidský maz. Sebum je vosková, mastná látka na kůži. Nadměrná produkce nebo zablokovaný maz může způsobit akné. Takže když použijete jojobový olej, vaše pleť dostane zprávu, že nepotřebuje produkovat více mazu.

Jak používat jojobový olej na akné

Je to hodně snadné. Hledejte produkty z drogerie, které propagují jojobový olej ve svých složkách (ideálně jako hlavní olej, nejen pár kapiček), nebo si vytvořte vlastní směs doma.

1. Jako odstraňovač make-upu

Naneste malé množství jojobového oleje na houbičku na make-up nebo ubrousek a jemně a důkladně make-up setřete. Ponechání make-upu na obličeji, i když spíte, může vést k prasklinám v pokožce, takže je důležité, abyste si make-up odstranili, než vyrazíte do postele.

2. Jako čisticí prostředek

Naneste malé množství jojobového oleje do dlaně. Vmasírujte olej do pokožky krouživými pohyby po dobu jedné až dvou minut. Přebytečný olej setřete teplým hadříkem. V případě potřeby hadřík navlhčete.

3. Jako jílová maska na obličej

Smíchejte stejné díly bentonitového jílu a jojobového oleje. Jakmile budete mít pěknou hladkou konzistenci, aplikujte jej na obličej a krk dvakrát až třikrát týdně po dobu 10 až 15 minut. Vaše pokožka může po umytí vypadat zarudlá, takže spíš tuto masku dělejte na noc.

Sponzorováno

4. Jako zvlhčovač, hydratační krém

Smíchejte stejné díly jojobového oleje a aloe vera gelu do prázdné lahvičky s pumpičkou a dobře protřepejte. Napumpujte dva až tři střiky do ruky a promněte si ruce. Poté směs lehce přitlačte na pokožku a nechte 15 sekund vstřebat. Otřete přebytek a v případě potřeby znovu aplikujte. Jako zvlhčovač může jojobový olej vydržet až 24 hodin.

5. Jako ošetření ve sprše

Naneste na ruce dvě až tři pumpičky hydratačního krému, který jste si vyrobili, a směs rozetřete. Poté jej přitiskněte na místa, kde máte akné, a poté naneste na zbytek pokožky. Nechte směs několik sekund absorbovat a poté ji opláchněte ve sprše. K jemnému osušení použijte ručník.

Další výhody jojobového oleje

Jojobový olej má samozřejmě i další výhody, nad rámec léčby akné. Má vysoké množství vitamínu E, křemíku, mědi, zinku a dalších. Můžete jej dokonce zapracovat do své rutiny jako masážní olej. Jojobový olej má také dlouhou trvanlivost, to je také výhoda.

Funguje také na tyto problémy:

  • pomáhá moc pěkně hojit rány
  • zklidňuje jemné linky a vrásky
  • zmírňuje příznaky psoriázy
  • umí snížit zánět v místě aplikace
  • umí odvrátit infekci
  • zabraňuje podráždění žiletkou při holení
  • kondicionuje a hydratuje vlasy a pokožku hlavy

Rizika a varování

Studie o vedlejších účincích jojobového oleje jsou vzácné, produkt je považován za obecně velmi bezpečný pro použití jako místní léčba. Před použitím jojobového oleje byste si však měli udělat test na malém kousku kůže, abyste vyloučili případné alergie. Pozor také na dlouhodobé používání. Někteří lidé také hlásili podráždění pokožky po pravidelném používání oleje.

Čistý jojobový olej byste neměli aplikovat přímo na pokožku. Místo toho byste měli smíchat jojobový olej s jiným prostředkem, jako je gel z aloe vera nebo kokosový olej. Jojobový olej neužívejte perorálně (vnitřně).

Jiné oleje na akné – co se dá použít?

Pokud se vám jojobový olej nedostane do rukou nebo zjistíte, že na vás nefunguje, nezoufejte. Na trhu jsou i další přírodní produkty, které fungují jako léčba akné. Zkuste tyto esenciální oleje:

  • Olej z bobulí jalovce: Studie ukazují, že esenciální olej z bobulí jalovce má antibakteriální a antimikrobiální vlastnosti. Tyto vlastnosti mohou prospívat pleti náchylné k akné.
  • Šalvěj muškátová: Výzkum zjistil, že antimikrobiální látky v oleji ze šalvěje jílové mohou pomoci uklidnit šíření bakterií. Díky tomu by se bylinný olej stal přirozenou léčbou kožních infekcí a ran.
  • Levandule: Levandule je další esenciální olej, který má vysokou antimikrobiální aktivitu, která pomáhá léčit akné. Tento olej můžete také použít k léčbě jiných kožních onemocnění, jako jsou vyrážky a bodnutí hmyzem.
  • Tea tree: Tea tree oil je známé lokální antiseptikum, které prokazatelně léčí mírné až středně závažné příznaky akné.

PAMATUJTE: Nikdy neaplikujte esenciální oleje přímo na pokožku. Vždy je smíchejte s nosným olejem, jako je sladký mandlový nebo kokosový olej. Měli byste mít jednu čajovou lžičku nosného oleje na každé tři kapky čistého esenciálního oleje. Před aplikací dobře protřepejte.

Sponzorováno

A jak pomohl jojobový olej vám? Napište mi do komentářů, budu ráda. Moje osobní zkušenost s používáním jojobového oleje během akné je taková, že lehký obličejový jojobový olej uklidňuje a poskytuje mi okamžitou úlevu během zvláště vzteklých období vzplanutí akné. Navíc mé pleti dodává okamžitý a příjemný lesk a působí dostatečně luxusně, abych měla pocit, že své pleti prokazuji trochu lásky navíc, když to potřebuje.

A dále si přečtěte o jojobovém oleji a akné

Studie o jojobovém oleji a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva