Obsah článku
Ale pak je zde otázka, zda je v pořádku užívat vnitřně (interně) esenciální oleje. Existují lidé, kteří je užívají například při prvním znamení rýmy. Dokonce jsou tací, kteří přidávají esenciální olej z grapefruitu do vody ve snaze zhubnout. Mnoho aromaterapeutů ale esenciální oleje nedoporučuje interně užívat. Jak to tedy je? Je v pořádku užívat vnitřně éterické oleje?
Jak se esenciální oleje dostávají do těla?
Esenciální oleje obvykle vstupují do krevního oběhu aromatickou cestou (při vdechování oleje difuzí) nebo místně (přes kůži s nosným olejem). Můžete také přijmout esenciální olej přidáním do vody nebo jiného nápoje, dále v kapslích nebo je dáte do jídla při vaření. Někteří lidé éterické oleje tedy klasicky požívají ústně (také třeba v ústní vodě) nebo se dají užívat i přes čípky.
Proč vůbec užívat esenciální oleje interně?
Stejně jako při aromatickém nebo místním použití těchto olejů je interní použití ústy způsob, jak využít terapeutické výhody esenciálních olejů. Esenciální oleje takto cestují dolů do žaludku, kde jejich účinky můžete pocítit relativně rychle, jak začíná proces trávení.
Říká se, že užívání esenciálních olejů vám pomůže s hubnutím nebo léčbou různých onemocnění. Najít nějaké relevantní výzkumy je docela obtížné. Jedna studie ukazuje, že esenciální olej z máty peprné může pomoci zmírnit příznaky syndromu dráždivého tračníku. V Německu jsou schválené specifické esenciální oleje i pro vnitřní použití – především pak pro gastrointestinální problémy. Výhody mimo trávicí problémy jsou stále nejasné. Výzkumy jsou však v souladu s myšlenkou, že esenciální oleje fungují jako léky, a mělo by se s nimi i takto zacházet.
Je bezpečné užívat vnitřně esenciální oleje?
Například FDA (to je Úřad pro kontrolu potravin a léčiv – vládní agentura Spojených států amerických) klasifikuje některé esenciální oleje jako „obecně považované za bezpečné“ pro lidskou spotřebu. Obvykle se to týká použití esenciálních olejů jako ochucovadla nebo konzervačních látek, a proto, že jsou tak koncentrované, je nutno je používat interně v extra, extra malých množstvích. Mluvíme zde třeba o 1/10 z 1 procenta.
Které éterické oleje interně můžete užívat (v malých množstvích)?
Kvalita oleje je rozhodujícím faktorem při nákupu. Nejen, že chcete 100% éterické oleje bez přidaných rozpouštědel, ale důležitá je i kvalita přísad do olejů. Kupujte proto jen extra kvalitní esenciální oleje. Vždy si jejich výrobce proklepněte.
Vnitřní použití éterických olejů pro terapeutické nebo kulinářské aplikace vyžaduje také odborné vzdělání. Esenciální oleje jsou vysoce koncentrované, a je zde mnoho souvisejících rizik při požití esenciálních olejů (bez řádného vzdělání nebo bez doporučení řádně vyškoleného lékaře). Esenciální oleje by také neměly být přijímány bez důkladného pochopení vhodného použití a rizik konkrétního oleje. Pokud bychom měli být konkrétní, v jedné příručce o interním užívání esenciálních olej se píše, že by je měli užívat „… pouze odborníci, kteří jsou způsobilí diagnostikovat a zvážit rizika vůči prospěchu, a mají znalosti o farmakologii esenciálních olejů“.
Pokud vezmete na vědomí výše uvedené informace, pak jsou obecně bezpečné tyto oleje (například, je jich více):
- Andělika lékařská (ze semen i kořene)
- Bazalkový
- Bobkový list
- Kananga vonná
- Mrkvový
- Skořicový
- Zázvorový
- Grapefruitový
- Levandulový
- Jasmínový
- Koriandr
- Šafrán
- Rozmarýnový
- Šalvěj
- Kardamon
- Hřebíčkový
Celý seznam naleznete zde.
Éterické oleje jsou velmi účinné rostlinné látky vhodné i vnitřnímu užití, ovšem za předpokladu, že dodržujeme ty správné zásady.
Které éterické oleje interně neužívat?
Jsou zde ale éterické oleje, které by nikdy neměly být konzumovány.
Sponzorováno
Pamatujte na to, že esenciální oleje jsou velmi účinné. Esenciální oleje jsou hodně koncentrované, užíváte obrovské množství silného rostlinného materiálu. Jak říká jeden aromaterapeut, neměli byste pít 30 šálků heřmánkového čaje za den, tolik síly je v pár kapkách tohoto oleje.
Existuje několik esenciálních olejů, které se výrazně nedoporučují k internímu požití. Jsou to například túje obrovská, bříza, cedrové dřevo, cypřiš, eukalyptus, bílá jedle, a libavkový.
Jak se dají interně esenciální oleje užívat?
Ve sklenici vody
Časté je přidání 2-3 kapek vybraného oleje do vody. Kapky pak plují nahoře, protože esenciální oleje a voda se nemíchají. Esenciální oleje jsou hodně koncentrované, proto slyšíte tolik o nosných olejích a procentech ředění. Ale ve vodě – stejně jako ve vaně – se esenciální oleje vůbec nezředí. A když nejsou zředěny, esenciální oleje mohou být velmi dráždivé, když cestují ústy, jícnem a žaludkem. Na to pamatujte. Proto se toto jejich použití obecně nedoporučuje.
Co takhle vzít si kapsli?
Užívání éterických olejů v rostlinných kapslích nebo želatinových kapslích jim brání v přímém kontaktu s tkáněmi v těle, dokud se kapsle nerozloží během trávení v žaludku. Pak se oleje mohou připojit ke sliznicím v žaludku a v závislosti na použitém oleji můžete pociťovat okamžité účinky (pozitivní nebo negativní).
Kapka pod jazyk
Většina lidí může tolerovat jemné oleje, jako je kadidlo, citrón a pomerančový esenciální olej, které si dají přímo pod jazyk – pro rychlý přístup do krevního oběhu, ale není to dlouhodobá strategie. Omezte toto užívání na jednou za několik dní – vždy, když se objeví podráždění nebo reflux, přestaňte ho takto používat.
Konzumace s nosným olejem
Dobrá strategie! Teplejší oleje jako oreganový a hřebíčkový by měly být VŽDY ředěny nosným olejem. Jedna kapka na lžičku kokosového oleje + trocha surového medu je obvykle pro většinu lidí nejen bezpečná, ale i super chutná!
Potřebujete navštívit aromaterapeuta nebo lékaře?
Krátká odpověď: raději ano. Vnitřní použití může být prospěšné, pokud se provádí s péčí lékaře a příslušně vyškoleného aromaterapeuta, který může poskytnout přesné, individuální informace o dávkování a délce užívání.
Někteří aromaterapeuti však vůbec nedoporučují vnitřní použití.
Esenciální oleje jsou velmi silné! Představte si situaci, ve které byste potřebovali sníst kilo máty nebo šalvěje, abyste dosáhli léčebného účinku. To je totiž průměrné množství účinných látek, které obsahuje jediná kapka éterického oleje.
Kdo tyto oleje může interně užívat?
Když vezmete v úvahu věk osoby, která přijímá esenciální oleje, jak je to s věkem? Měly by děti požívat esenciální oleje? A co teenageři? Může každý dospělý přijímat esenciální oleje? Na tyto otázky neexistuje žádná jednoznačná odpověď. My nedoporučujeme, aby malé děti za žádných okolností požívaly esenciální oleje přímo z láhve nebo dokonce v gelové tobolce.
Co dělat a co nedělat?
Než začnete konzumovat éterické oleje, musíte vědět co dělat, a co ne.
Co ano
- Denně můžete používejte esenciální oleje aromaticky v difuzoru.
- Denně je můžete používat v režimu péče o tělo. Spolu s nosným olejem a malou dávkou.
- Buďte s nimi opatrní – a naučte se základy, vzdělávejte se.
Co NE
- Neužívejte éterické oleje pro „prevenci“.
- Nedávejte si zbytečně velkou dávku.
- Denní spotřeba těchto olejů není nejúčinnějším (a léčebným) způsobem, jak je používat.
- Dlouhodobé užívání se nikdy nedoporučuje, protože může potenciálně způsobit poškození jater a vaše tělo si může rozvinout rezistenci vůči těmto olejům.
Očima aromaterapeuta
Slova aromaterapeuta, které vezměte, prosím, na vědomí: Dobrý den, jsem aromaterapeutka a opravdu musím silně nesouhlasit s vaším článkem. Autoři, kteří ho psali, nevycházeli z bezpečných zdrojů aromaterapie, ale z MLM materiálů, které obsahují velké množství nepřesných informací. Může tedy ohrozit Vaše čtenáře zdravotně. Zde je třeba moje reakce na video z Markízy, kde paní doporučovala konzumaci éterických olejů: https://myrophores2.webnode.cz/l/aromaterapie-neni-na-hrani/. Lidé by esenciální oleje neměli jíst vůbec, obzvláště v ČR porušují ti, kteří to radí, legislativu. Protože nejsou schválené jako potravinové doplňky ani farmaka. Některé jsou jedovaté a jiné mají třeba neurotoxické účinky.
Sponzorováno
A co vy? Užíváte interně esenciální oleje? Jaká je vaše zkušenost? Podělte se s námi v komentářích.
Co si ještě o esenciálních olejích přečíst?
- Esenciální oleje a jejich možná nebezpečí
- Nejlepší esenciální a masážní oleje pro děti – které to jsou?
- Esenciální oleje a co je o nich dobré vědět
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Esenciální (éterické) oleje
Přečtěte si také naše další články