Obsah článku
Proč se palmový olej do potravin vůbec dává?
Jedná se o nejlevnější olej a zejména to je důvodem, proč zrovna on bývá v potravinářském průmyslu využíván. V posledních letech dokonce jeho cena ještě o něco klesá. Též náklady na jeho získání jsou minimální, jelikož je využíváno velmi levné pracovní síly v zemích, kde je pěstována rostlina, z níž je získáván. Tento olej pak dodává potravinám žádoucí vzhled a konzistenci a zároveň neovlivňuje negativně jejich chuť.
Palmový olej v potravinách
Palmový olej je tak součástí některých druhů:
- sušenek
- pečiva
- čokolád
- čokoládových pomazánek a polev
- bonbónů
- instantních polévek
- margarínů
- majonéz
- tyčinek
- bramborových lupínků
Pokud by vás zajímal konkrétní výčet potravin, které obsahující palmový olej, můžete se podívat zde.
Palmový olej je třeba i v kosmetice
Kromě toho jej ale můžeme nalézt též v kosmetice – v krémech, řasenkách, mýdlech a šamponech. Zde je přidáván zejména z důvodu vysokého obsahu betakarotenu a vitamínu E. Své uplatnění má však i v textilním, chemickém průmyslu či paradoxně v biopalivech.
Čím škodí našemu zdraví?
Problematický je zejména jeho vysoký obsah nasyceným mastných kyselin. Obvykle u zdravých potravin vyzdvihujeme obsah nenasycených mastných kyselin, které jsou zdraví přínosné, a které si náš organismus nedovede vyrobit. Ty však v palmovém oleji nenajdeme. Zde jsou přítomny pouze kyseliny, které poškozují naše zdraví, v těle se ukládají a mají ničivý vliv zejména na cévy. V konečném důsledku tedy značnou měrou přispívají k vyššímu riziku vzniku aterosklerózy nebo infarktu. Souvislosti jsou však nalézány i mezi jeho konzumací a onemocněním cukrovkou, celiakií či náchylností k šíření zánětlivých procesů v těle.
Sponzorováno
Trpí jeho výrobou i životní prostředí?
Bohaté využívání palmového oleje však neodnáší pouze naše zdraví. Dopad jeho výroby je patrný ve velkém měřítku také na životní prostředí. Palmový olej se získává lisováním z plodů tropické palmy olejné, která pochází ze západní Afriky. Dnes je však tato rostlina pěstována úmyslně na místech, kde dříve rostly deštné pralesy. Jedná se zejména o oblast Indonésie a Malajsie, odkud pochází valná většina dnešní produkce palmového oleje. Bohužel mnoho dřívějších lesů zde již bylo vypáleno za účelem získání další volné půdy pro pěstování palmy olejné. Při jejím pěstování se pak v hojné míře užívají pesticidy, které následně ovlivňují kvalitu půdy i vod v dané oblasti.
Úmyslné pěstování této rostliny pro její pozdější využití na výrobu palmového oleje je předmětem studií o životním prostředí. Byla nalezena souvislost s vyhubením mnoha živočišných druhů, které osidlovali původní pralesy.
V postižených oblastech též skončilo své dřívější aktivity mnoho místních farmářů. Ti mohou být sice zaměstnaní při zpracování palmy olejné, avšak obvykle jsou nabírání světovými korporacemi za velmi nízké platy.
Zamyšlení na závěr
Je tedy na každém z nás, jak se postaví k rizikům příjmu palmového oleje ve stravě, a zda se rozhodne radikálně omezit jeho spotřebu. Bylo by mnohem snazší, kdyby z výše uvedených důvodů při výrobě potravin prostě nebyl používán, ale tak tomu zatím není. Pokud vám na tom záleží, je tedy nutné nalézt si chvilku na prostudování uvedených seznamů potravin a dbát na složení potravin, které konzumujeme. Některé třeba můžeme ze svého jídelníčku odbourat a nahradit jinými, aniž by chuťové pohárky utrpěly nějakou razantní újmu.
Co si také přečíst o palmovém oleji?
VIDEO: Zkáza kvůli palmovému oleji (2009)
VIDEO: Palmový olej kryje klamavá reklama, jak ho v potravinách najít?
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nosné oleje
Přečtěte si také naše další články