Sponzorováno

Jasmínový olej a jasmín – jaké mají účinky na zdraví 4.29/5 (7)

Na co může být dobrý jasmínový olej?

Na co může být dobrý jasmínový olej?

Jasmínový olej je esenciální olej získaný z bílých květů rostliny jasmínu – tato rostlina je také botanicky známá jako Jasmín pravý (lat. Jasminun officinale). Květina zřejmě pochází původem z oblasti někde v Íránu, ale nyní ji můžete nalézt na mnoha jiných místech světa – třeba také v tropickém podnebí.

Již po staletí je jasmín oblíbený pro svou sladkou, romantickou vůni a používá se i v některých nejznámějších parfémech na světě. Třeba v takovém parfému Chanel č. 5 je také extrakt z jasmínu. Je také běžnou součástí některých alkoholických nápojů, sladkostí a dezertů.

Jasmínový olej a složky syntetických směsí jasmínového esenciálního oleje mají vlastnosti, které nabízejí řadu zdravotních výhod. Přestože se jedná o oblíbený domácí lék používaný k léčbě takřka všech problémů, od deprese po infekce, je nejznámější asi jako afrodiziakum.

Výhody a použití jasmínového oleje

Jasmínový olej je populární domácí lék, o kterém se předpokládá, že má řadu zdravotních výhod. I když ne všechny výhody byly vědecky prokázány, mnoho lidí si ho oblíbilo pro řešení jejich problémů. Pojďme se společně podívat na to, při jakých zdravotních problémech vám může jasmínový olej pomoci.

Antidepresivum

Existují důkazy, že aromaterapie může účinně zmírnit příznaky depresí a podobných problémů. Třeba jedna studie, která se zaměřila konkrétně na jasmínový esenciální olej, zjistila, že ve srovnání s placebem zvýšil jasmínový olej pocit vzrušení a stimulace.

Účinky tohoto esenciálního oleje zahrnovaly významné zvýšení saturace krevního kyslíku, rychlosti dýchání a krevního tlaku. Účastníci skupiny s jasmínovým olejem také uvedli, že se cítí více ostražití. Vědci dospěli k závěru, že stimulační a aktivační účinek jasmínového oleje by mohl být užitečný pro zmírnění deprese a zlepšení nálady.

Jasmínový olej používaný při aromaterapeutické masáži se ukázal jako zvláště účinný.

Další studie publikovaná v magazín Journal of Health Research zkoumala účinky inhalace jasmínového oleje na centrální nervový systém a celkovou náladu. Po vdechnutí ovlivnil jasmínový olej mozkovou aktivitu a stavy nálady a účastníci uvedli, že se cítí pozitivně, energičtěji a jaksi romantičtěji.

Použijte jasmínový olej tak, že ho trochu nakapete do masážního oleje (třeba kokosového), nebo ho můžete použít v difuzoru (či ho vdechujete přímo z lahvičky).

Antiseptické vlastnosti

Bylo zjištěno, že jasmínový olej má antibakteriální vlastnosti. Jeho antiseptické účinky byly také hodně studovány a bylo zjištěno, že efektivně umí bojovat s různými bakteriemi.

Jedna studie zjistila, že přírodní jasmínový olej získaný z rostliny Jasminum sambac (Arabský jasmín), jakož i jeho syntetické směsi, vykazovaly antibakteriální aktivitu proti jednomu kmenu E. coli.

V jiné studii olej vykazoval antimikrobiální aktivitu proti několika orálním mikroorganismům, včetně E. coli, L. casei a S. mutans. Fungoval také jako antimikrobiální činidlo proti všem kmenům Candida, bakteriím, které způsobují kandidózu v ústech.

Jasmínový olej může být účinný při léčbě a prevenci infekcí, pokud je zředěn a aplikován na kůži nebo použit jako výplach úst při orální infekci, jako je například zmíněná kandidóza v ústech.

Afrodiziakální vlastnosti

Jasmínová romantická vůně byla dlouho považována za afrodiziakum. Jasmín je sám o sobě používán jako vůně a třeba v některých částech Indie jsou jasmínové květy často součástí výzdoby svateb a novomanželských ložnic – to proto, aby se vytvořila romantická atmosféra.

Existuje ale jen málo vědeckých důkazů, které by podporovaly jeho účinky jako afrodiziakum. Víme, že vdechování jasmínu nebo jeho použití v aromaterapeutické masáži zlepšuje náladu a uživateli bylo hlášeno, že zvyšuje romantické a pozitivní pocity a také hladinu energie.

Tyto věci by teoreticky mohly někoho připravit na romantiku a sex. Také jeho stimulační účinek na mozkové vlny může vést k tomu, že osoba bude více nabuzena, možná také zvyšuje průtok krve do penisu.

Pokud doufáte, že by mohl jasmínový olej trochu okořenit váš život, zkuste si trochu oleje nanést na krk. Teplo vašeho těla ještě dodá vůni na intenzitě. Můžete také přidat několik kapek na ložní prádlo, do teplé lázně nebo do difuzoru v ložnici.

Antispasmodické vlastnosti

Jasmín se používá jako domácí lék k léčbě křečí v různých částech těla, třeba na křeče v žaludku.

Existují velmi omezené vědecké důkazy o schopnosti jasmínového oleje snížit křeče. Jedna studie zjistila, že je účinný při snižování bolesti svalů, když se zředí a používá k masáži. I když je to důkaz omezený, použití jasmínového oleje k masáži svalů určitě neublíží a může poskytnout úlevu od křečí.

Hojivý

Jasmínový olej podporuje hojení ran vytvářením jizev. Víme, že jasmínový olej má antiseptické vlastnosti, které jsou prospěšné při léčbě kožních infekcí. Podle výzkumu má jasmínový olej také protizánětlivé vlastnosti a může být užitečný v obecné péči o pleť a při léčbě psoriázy.

Nedávná studie na zvířatech také zjistila, že výtažek z jasmínu byl schopen urychlit hojení chronických ran, jako jsou diabetické vředy. Výrazně zvýšil kontrakci rány a tvorbu granulační tkáně (to je tkáň vytvářející se při hojení ran při procesu nazývaném granulace) a zvýšil tvorbu nových krevních cév.

Sponzorováno

Použití zředěného jasmínového oleje na menší rány, jako jsou malé škrábance a řezy, jim může pomoci rychleji se hojit.

Snižuje příznaky menopauzy

To, že se esenciální oleje používají pro úlevu od příznaků menopauzy, to není nic úplně nového. Už dlouhá léta se používají k léčbě příznaků menopauzy, jako jsou návaly horka a deprese. Přestože jsou nějaké věděcké důkazy o účinku jasmínu na symptomy menopauzy velmi omezené, ukázalo se, že je účinný při zlepšování nálady a snižování deprese.

Malá studie zjistila, že aromaterapeutická masáž jednou týdně po dobu osmi týdnů výrazně snížila příznaky menopauzy. Masáže byly prováděny za použití kombinace éterických olejů jasmínu, levandule, růže a geranium oleje, které byly zředěny v nosném oleji.

Pokud hledáte přírodní způsoby, jak zmírnit příznaky menopauzy, může vám pomoci pravidelná aromaterapeutická masáž používající zmíněnou kombinaci éterických olejů.

Galaktagogum – zlepšuje laktaci

Galaktagoga jsou rostlinné nebo syntetické látky, které mohou podporovat laktaci. Jasmínový květ je populární domácí lék, o kterém se předpokládá, že zlepšuje laktaci.

Třeba kojící matky v částech jižní Indie nosí ve vlasech řetězce jasmínových květů, protože jsou spojeny se zvýšenou laktací.

Někteří odborníci se domnívají, že účinky jasmínu při vdechování mohou být spojeny s hormonálními změnami, které vedou ke zvýšené laktaci. Tato teorie zůstává neprokázaná a neexistují žádné vědecké důkazy spojující jasmín se zvýšením laktace.

Sedativní vlastnosti

I když některé důkazy potvrdily, že jasmínový olej může zvýšit bdělost a hladinu energie, některé důkazy rovněž ukazují, že může mít uklidňující účinky.

Starší studie zjistila, že vůně jasmínového čaje měla sedativní účinky – ovlivňovala zejména nálada a nervovou aktivitu.

V novější pilotní studii byli lidé s generalizovanou úzkostnou poruchou požádáni, aby inhalovali jasmínový esenciální olej po dobu 5 minut denně po dobu 10 dnů. Jasmínový esenciální olej zjevně významně uklidňuje mysl a zlepšuje příznaky, jako je nespavost, palpitace a podrážděnost.

Jasmínový olej je super pro pokožku

Jasmínový olej se široce používá pro péči o pokožku, konkrétně pro zmírnění zánětu – proti stárnutí a dokonce i na suchou pokožku. Příliš se nedoporučuje používat tento olej na otevřené rány na kůži – výsledkem může být přecitlivělá reakce, bolestivost nebo dokonce podrážděnost. Používá se také k léčbě ekzému a dermatitidy. Smíchání jasmínového oleje do pleťového krému, sprchového gelu nebo tělového mléka může pomoci zmírnit stařecké skvrny, zlepšit stav suché pleti, zabránit mastné pleti a také omezit vrásky i jemné linky.

Zlepšuje spánek

Zdá se, že s prudkým vzestupem stresu v životě každého člověka jsou nejvíce ovlivněny spánkové vzorce. Jedním ze způsobů, jak zlepšit tyto vzorce spánku, je použití jasmínového esenciálního oleje – je vynikající na produkci dlouhého, pohodlného a klidného spánku. Jasmínový esenciální olej také pomáhá při snižování známek nespavosti. Studie ukazují, že jasmínová vůně pomáhá při normalizaci srdeční frekvence a dokonce i při pocitu rekreace. Použijte ho v difuzoru v ložnici.

Jak používat jasmínový olej

Existuje mnoho způsobů použití jasmínového oleje. Způsob jejich použití závisí na tom, jaký olej konkrétně máte. Třeba oleje v čisté formě jsou účinnější a musí se ředit.

Nezapomeňte vždy používat jasmínový olej podle pokynů na obalu. Klasické použití je takové, že dáte 3 až 5 kapek éterického oleje do 30g nosného oleje, jako je sladký mandlový olej nebo zahřátý kokosový olej.

Zde jsou způsoby, jak používat jasmínový olej:

  • v difuzoru
  • inhalovat přímo z lahvičky
  • přidat do misky s horkou vodou a dýchat aromatickou páru (super pro napařování)
  • zředěný v nosném oleji – možnost pak směs olejů přidat do teplé lázně
  • smíchán s nosným olejem, jako je mandlový olej a aplikován místně nebo jako masážní olej

Je jasmínový olej bezpečný?

Jasmínový olej je obecně považován za bezpečný a nedráždivý – zprávy o podráždění kůže jsou velmi vzácné. Stejně jako každá rostlina existuje vždy riziko nějaké alergické reakce. Esenciální oleje musí být před aplikací na pokožku naředěny v nosném oleji. Esenciální oleje nejsou určeny k internímu požití a některé jsou dokonce toxické.

Nové výrobky byste měli otestovat umístěním malého množství zředěného oleje na kousek kůže na předloktí. Pokud během 24 hodin nedojde k žádné reakci, mělo by být jeho používání úplně bezpečné.

Sponzorováno

Pokud jste těhotná nebo kojíte, nebo máte v anamnéze závažné alergické reakce, poraďte se s lékařem před použitím jakéhokoli esenciálního oleje.

A co si dále přečíst o jasmínu?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva