Obsah článku
Jaké esenciální oleje je dobré mít v zimní lékárničce a jak působí? Jaké aromatické molekuly obsahují a jaké mají účinky? V tomto článku rozdělujeme esenciální oleje podle imumodulačních, antibakteriálních a mukolytických vlastností.
Esenciální oleje s imumodulačními schopnostmi
Modulace imunitního systému je vhodná pro posílení nedostatečných obranných reakcí tohoto systému. Imunomodulační esenciální oleje stimulují aktivity imunitních buněk a tvorby protilátek, zabraňují stresu nebo obnovují rovnováhu našeho imunitního systému.
Imumodulační esenciální oleje nám pomáhají připravit náš imunitní systém na lepší předvídání malých každodenních rizik.
Hlavní imunomodulační molekuly jsou borneol, eukalyptol (1-8 cineol), terpinen-1-ol-4, karvakrol, thymol, thujanol, eugenol, alfa-terpineol. Pro imunomodulační aktivitu se hodí esenciální oleje ravintsara, tymián thujanol, ajowan, tea tree, tymián thymol, hymol, saturejka horská, vetiver, eukalyptus radiata, eukalyptus Smithii, kadidlo, majoránka ravensara, fragonia.
Esenciální oleje s mukolytickými schopnostmi
Rýma, zánět průdušek, kašel jsou neduhy, které všichni známe a které se periodicky vrací s nástupem chladného období. Mukolytické esenciální oleje nám pomáhají odstraňovat hlen produkovaný sliznicemi dýchacích cest a zlepšit tak jejich průchodnost. Ředí hlen a podpoří vykašlávání, zároveň často působí proti infekci.
Mukolytika jsou léky, jejichž složení umožňuje zkapalnění průduškového sekretu.
Hlavní mukolytické molekuly jsou karvon, 1,8-cineol, alfa pinen, kafr a verbenon. Například koncentrace 1,8-cineolu a alfa pinenu v eukalyptu Radiatě propůjčuje tomuto esenciálnimu oleji vynikající expektorační a mukolytické vlastnosti, které jsou vyhledávané zejména při vlhkém kašli, bronchitidě a nachlazení.
Dalším příkladem může být také rozmarýn kafr, který při aplikaci na hrudník a krk umožní lepší ředění hlenu.
Sponzorováno
Typickými mukolytickými esenciálními oleji jsou kopr, kardamom, kmín, kadidlo, eukalyptus Radiata, eukalyptus Smiithi, helichrysim italicum, vavřín vznešený, levandule stoechas, máta zelená, červená myrta, niaouli, jedle douglaska, borovice lesní, černý pepř, rozmarýn cineol, rozmarýn verbenon, saro, šalvěj levandulolistá, terpentýn.
Antibakteriální esenciální oleje
Antibakteriální esenciální oleje jsou schopny zabíjet bakterie a bránit jim v růstu a množení. Citlivost určitých bakterií na některé esenciální oleje byla studována v rámci vědeckých výzkumů nejen ve Francii. Druhy antibakteriálních esenciálních olejů narušují buněčný metabolismus a ovlivňují vitální funkce bakterií. K baktericidní aktivitě se přidává bakteriostatická aktivita, která omezuje bakteriální vývoj a množení.
Hlavními antibakteriálními molekulami jsou borneol, karvakrol, methylchavikol, citronellal, eugenol, geraniol, linalool, mentol, thujanol-4, 1,8-cineol, citral, citronellol, terpinen-4-ol, thymol.
Jednou z nejsilnějších protiinfekčních molekul je karvakrol. Nachází se zejména ve většině esenciálních olejů z tymiánů, majoránce, oregánu nebo saturejkách. O těchto esenciálních olejích je také známo, že působí na mnoha úrovních na ORL soustavu a také respirační a močový systém. Esenciální olej tea tree je pravděpodobně nejoblíbenějším olejem s širokospektrálním antibakteriálním i antivirovým, ale také antimykotickým a antiparazitickým působením.
Typickými antibakteriálními esenciálními oleji jsou ajowan, bazalka, skořice, citronela Jáva, lemongrass, estragon, eukalyptus citronový, eukalyptus globulu, fenykl, růžové geránium, hřebíček, vavřín vznešený, levandule lékařská, lavandin, majoránka, meduňka, máta polní, máta peprná, červená myrta, neroli, niaouli, oregáno, palmarosa, tymiány, petitgrain, borovice lesní, ravintsara, rozmarýny, saro, tea tree, verbena.
Sponzorováno
A co vy? Jaký esenciální olej máte ve své lékárničce na zimu vy? Budeme rádi za komentáře.
A dále si přečtěte o esenciálních olejích
- Ho-sho esenciální olej (Cinamomum camphora var. Linalooliferum) – účinky a kontraindikace
- Rozdíly mezi esenciálními oleji tymiány
- Esenciální olej Thuja, túje (Zerav obrovský) – (Thuja occidentalis) – vlastnosti, kontraindikace, účinky
- Esenciální oleje pro kardiovaskulární zdraví
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Esenciální (éterické) oleje
Přečtěte si také naše další články