Sponzorováno

Grepový esenciální olej (Citrus paradisi) – účinky, vlastnosti, kontraindikace 4.81/5 (16)

Grepový esenciální olej (Citrus paradisi) - účinky, vlastnosti, kontraindikace

Popis esenciálního oleje z grepu

Grapefruit neboli Citrus paradisi, patří do čeledi Rutaceae (routovité). Je to trnitý, stálezelený strom dorůstá do výšky až 5 m, kvete od března do května bílými květy. Jedná se o velmi odolný strom, který i když podlehne opravdu velkým mrazům, je schopný se zotavit a dále nést plody. Grapefruit je kříženec pomeranče a pomela, dnes jej najdeme po celém světě, obzvlášť ve Středomoří.

Dodnes panují třenice o tom, zda jeho hybridizace proběhla v západní Indii nebo jiné části Asie. V současné době jsou důležitými producenty esenciálního oleje USA, Brazílie, Čína, Jižní Afrika a Izrael. Esenciální olej z grepu se získává lisováním slupek za studena nebo parovodní destilací. Na získání 1 kg oleje je potřeba 250 kg rostlinného materiálu.

Esenciální olej grapefruit je přirozeně bohatý na fytochemikálie, které snižují oxidační stres a záněty, způsobující onemocnění. Mnoho léčivých výhod je v éterickém oleji grepfruit obsaženo hlavně díky látce limonen (která tvoří asi 88 až 95% procent oleje). Využívá se při řešení poruch zažívacího traktu, pro podporu úbytku hmotnosti, PMS, při úzkostech a nespavosti. Působí potopudně a močopudně. Působí jako trávicí stimulant. V aromapsychologii se esenciální olej grapefruit používá kvůli svým uklidňujícím a čistícím schopnostem. Reguluje stres a snižuje nervové vyčerpání.

Je oblíbený jako kosmetické tonikum. Má dobrý vliv na prokrvení pokožky, tím pádem se projevuje anti-agingově. Bojuje proti volným radikálům, působí jako silný antioxidant, podporuje pevnost a pružnost pleti. Napomáhá obnovovat buněčnou strukturu a omlazuje tak pleť, vyhlazuje vrásky a je velmi účinný při striích a celulitidě. Dobře zajizvuje. Protože je grapefruit silně antibiotický, chrání pleť před plísněmi a rozvojem infekcí. Díky svěží vůni je oblíbenou složkou sprchových gelů, šamponů i mýdel. Dokáže udržet svěžest, lesk a dobrou strukturu vlasu, zabraňuje přílišnému maštění. Své využití má také v parfemářství, kde se přidává do toaletních vod i parfémů.

Botanický název: (Citrus paradisi)
Čeleď: Rutaceae (routovité)
Destilovaná část rostliny: Kůra plodu
Země původu: Hlavně Středomoří
Způsob získání esenciálního oleje: Lisování nebo destilace kůry plodů

Sponzorováno

Obsah účinných látek v esenciálním oleji z grepu

Monoterpeny: limonen (95-96%), myrcen (1-2%), alfa-pinen (0,5%).

Hlavní vlastnosti grepového esenciálního oleje

  • Uklidňuje nervový systém,
  • působí protizánětlivě,
  • uvolňuje křečové stavy,
  • podporuje trávení,
  • působí potopudně a močopudně.

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná tekutina, jejíž barva se může pohybovat od světle žluté, přes žluto-oranžovou, až po žlutozelenou.
Aroma: Jeho aroma je svěží, citrusové, lehce nahořklé.

Účinky esenciálního oleje z grepu

Tento olej je vhodný při:

  • ⭐ mentální únavě
  • otocích
  • do kosmetiky
  • ⭐ pro podporu krevního oběhu
  • ⭐ nepohodlí zažívacího traktu
  • ⭐ při křečích

Kontraindikace

U dětí lze používat od tří let věku, v těhotenství je povolený v malých dávkách od ukončeného třetího měsíce, nedoporučuje se při kojení. Je potřeba dávat pozor na jeho fotosensitivitu, po aplikaci na kůži je třeba vyčkat nejméně osm hodin před vystavením pokožky přímému slunci.

Míchejte ho vždy do nosného oleje, citlivější jedinci by před použitím měli provést test snášenlivosti. Grep jako takový může vykazovat nedobrou snášenlivost s některými druhy léků, které zahrnují například medikamenty na vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, chemoterapeutika anebo ty, které jsou užívány po transplantaci orgánů.

Při použití v aromalampě nebo difuzéru dodržujte maximální doporučenou dobu difúze 2x 30 minut denně. Kapejte 2-5 kapek esenciálního oleje podle velikosti místnosti, u dětí volte poloviční dávkování.

Sponzorováno

A co vy? Používáte nějak esenciální olej z grepu? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

Co si ještě přečíst o esenciálních olejích a grepu?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Pavlína Klaudová (více o nás)

     

    Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva