Obsah článku
Medikamenty na kardiovaskulární choroby a problémy s cholesterolem jsou v současné době jedny z nejvíce předepisovaných léčiv vůbec. Jsou to léky proti hypercholesterolémii, antiarytmika, léky na vysoký tlak a antikoagulanty. I přesto jsou kardiovaskulární choroby stále jednou z nejčastějších příčin úmrtí.
Kardiovaskulární onemocnění
Kardiovaskulární onemocnění je soubor poruch postihujících srdce a krevní oběh. Spadají do něho například:
- ischemická choroba srdeční
- cerebrovaskulární onemocnění
- onemocnění periferních tepen
- revmatické onemocnění srdce, postihující sval a srdeční chlopně a vyplývající z revmatické horečky způsobené bakterií streptokoka
- vrozené srdeční vady
- hluboká žilní trombóza a plicní embolie
Rizikovými faktory, spojenými s kardiovaskulárními onemocněními jsou hypertenze, dyslipidémie, androidní obezita, diabetes 2. typu a metabolický syndrom.
Účinnost esenciálních olejů na cévy a cholesterol
Esenciální oleje vykazují při správném použití eubiotické schopnosti. Jsou schopné efektivně pracovat s lidským tělem a například u hypercholesterolémie podporují snížení hladiny cholesterolu v krvi. Nejčastěji se pro tento účel používají esenciální oleje z libečku, rozmarýnu verbenonu, italského helichrysa nebo mrkve sladké a rojovníku grónského (Ledum groenlandicum L).
Esenciální olej z libečku reguluje vylučování moči a napomáhá lepší jaterní a ledvinové filtraci. V případě potřeby může být hypotenzní. Helichrysum italicum podporuje regeneraci jaterních buněk a působí proti tvorbě hematomů. Regeneruje jaterní buňky. Jeho fibrinolytické vlastnosti jsou také pojistkou proti riziku vzniku trombózy nebo infarktu myokardu. Cedr atlaský se používá při arterioskleróze, arteritidě a při lymfatickém překrvení.
Sponzorováno
Esenciální oleje pro podporu krevního oběhu
- Cypřiš (Cupressus sempervirens) je venózní a lymfatické dekongestivum, působí vazokonstřikčně.
- Růžové geránium (Pelargonium X asperum nebo Pelargonium graveolens): Používá se pro své dekongestační účinky na žilní, lymfatické a prostatické cévy, podporuje činnost krevního oběhu.
- Citronová tráva (Cymbopogon flexuosus) se používá jako tonikum pro žilní a lymfatický oběh.
- Řečík lentišek (Pistacia lentiscus) se indikuje pro jeho venózní, lymfatické a prostatické dekongestivní účinky.
- Máta peprná (Mentha X piperita) podporuje žilní oběh.
- Niaouli (Melaleuca quinquenervia): je to jak protiinfekční, tak žilní tonikum, vhodné při křečových žilách a hemeroidech.
- Pačuli (Pogostemon cablin) podporuje dobré funkce krevního oběhu. Používá se pro své dekongestační účinky na žilní, lymfatické a prostatické cévy.
Stresy a kardiovaskulární zdraví
Nepříznivý vliv na kardiovaskulární zdraví mají přepracování, stresy a nespavost, která se může objevit jako jejich přímý důsledek. Emoční pohodu pomohou nastolit bylinné čaje jako třeba kombinace třezalky tečkované a kozlíku lékařského.
Esenciální oleje pro celkové uvolnění po stresových situacích a při nervovém vyčerpání lze aplikovat pomocí masáže nebo difúzovat, případně můžete používat také na míru namíchaný osobní parfém. Typicky se při stresových situacích používají hlavně výše zmíněné esenciální oleje z ylang-ylangu nebo levandule lékařské, ale také růžového geránia.
Sponzorováno
Možné kontraindikace podle jednotlivých esenciálních olejů najdete u nás na webu.
A dále si přečtěte
- Příčiny kardiovaskulárních onemocnění – jaké jsou nejnebezpečnější a nejčastější?
- Esenciální oleje na podporu imunity (imunostimulační esenciální oleje) – které to jsou?
Studie a zdroje článku
- The Role of Essential Oils and Their Main Compounds in the Management of Cardiovascular Disease Risk Factors Autor: Jorge M Alves-Silva
- Cardiovascular Activity of the Chemical Constituents of Essential Oils Autor: Tadeu Uggere de Andrade
- The effects of food essential oils on cardiovascular diseases: A review Autor: Sania Saljoughian
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Esenciální (éterické) oleje
Přečtěte si také naše další články