Obsah článku
Esenciální oleje na podporu imunity
Esenciální oleje se mohou velmi dobře využít pro celkovou podporu imunity dětí i dospělých. U menších dětí do pěti let věku je vhodnější dávat do difuzéru nebo aromalampy nekonzervované hydroláty. Jak pro podporu lepší obranyschopnosti organismu, tak následně při nachlazení.
Pro podporu imunity je vhodné kombinovat více aplikací, třikrát až čtyřikrát týdně difuzovat a dvakrát týdně doplnit difuzi pomocí masáže imunostimulační směsí, namíchanou dle potřeb a kontraindikací jednotlivce.
Jak vybrat esenciální olej na podporu imunity
Při výběru vhodného esenciálního oleje se řídíme možnými kontraindikacemi. U dětí i dospělých jsou vhodné citrusy (grep, limeta, pomeranč, mandarinka, bergamot).
Lze je doplnit třeba kapkou ho-sha či tea tree.
Tyto esenciální oleje nemají obecně kontraindikace, u citrusů je potřeba dávat pozor na to, zda určitý druh neředí krev u lidí, kteří užívají antikoagulanty.
Sponzorováno
Silné „bomby“ jako eukalypty nejsou vhodné pro prevenci a používají se až při propuknuté nemoci. V závislosti na vhodnosti podle věku a zdravotního stavu lze přidat do difuzéru nebo masážních směsí některý z jehličnanů. Pokud si chcete udělat masážní olej, určitě můžete do něj nakapat například růžové dřevo, ho-sho, mandarinku, geránium, vavřín. Maximálně 30 kapek na 50 ml nosného oleje při použití u dospělých.
Difuzování v kolektivech? Třeba ve školách a školkách
Difuzování v kolektivech je problém z více důvodů. Jedním z nich je používání nevhodných esenciálních olejů. Hlavně ve školách či školkách se to děje naprosto běžně. Totéž můžeme pozorovat v některých zdravotnických zařízeních.
Difuzování v kolektivech není vhodné hlavně kvůli tomu, že neznáme možné zdravotní kontraindikace každého jedince v nich přítomného. Problematické může být hlavně v přítomnosti astmatiků a epileptiků. Je velký rozdíl si pustit difuzér doma, kde vím o tom, jaký je zdravotní stav mojí rodiny nebo třeba na jógové lekci.
Pozor na esenciální oleje a zvířata
Pozor na esenciální oleje by si měli dát majitelé zvířat. Mnohé z nich jsou pro vaše domácí mazlíčky toxické. Největší problém s používáním esenciálních olejů je v domácnostech, v kterých se vyskytují kočky, kterým chybí jaterní enzym, zodpovědný za to, aby byly schopné se vypořádat s esenciálními oleji v rámci metabolických procesů.
Otravy esenciálními oleji jsou u domácích mazlíčků bohužel daleko častější, než bychom si přáli.
V našich končinách bohužel nemáme veterináře, kteří by věděli, jak pracovat s esenciálními oleji a proto se majitelé zvířat moc nemají na koho obrátit ohledně dávkování. A také vhodnosti esenciálních olejů pro různé druhy zvířat.
Sponzorováno
Ve Francii mají veterináři znalost účinků a vhodnosti esenciálních olejů zařazeny do studijního plánu a ve veterinárním lékařství se tam používají.
A další články o esenciálních olejích
- Jaké esenciální oleje vybrat pro zimní lékárničku a proč?
- Esenciální olej Růže damašská (Rosa damascena) – účinky, vlastnosti, kontraindikace
- Esenciální olej Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) – účinky, vlastnosti, kontraindikace
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Esenciální (éterické) oleje, Imunita a imunitní systém
Přečtěte si také naše další články