Sponzorováno

Esenciální oleje a kožní snášenlivost 4.77/5 (13)

Esenciální oleje se musí před kožní aplikací dostatečně zředit

Esenciální oleje se musí před kožní aplikací dostatečně zředit

Jednou ze základních věcí, které musí řešit každý uživatel esenciálních olejů je jejich kožní snášenlivost. Obecně je aplikace esenciálních olejů na kůži poměrně rozšířenou technikou. Mnohé esenciální oleje působí kožní podráždění, některé ale mohou být pro kůži až nebezpečné.

Ředění esenciálních olejů při kožní aplikaci

Kožní aplikace esenciálních olejů je dobrým pomocníkem k tomu, abychom dostali aromatické molekuly z nich do krevního oběhu. Esenciální oleje se musí před kožní aplikací dostatečně zředit. Bezpečné ředění se pohybuje od 0,2-1% pro pleťové výrobky, 1,5-3% pro masážní oleje a pro tělové a koupelové produkty je to 1-4%. Při dávkování je potřeba brát v potaz věk, možná toxická rizika esenciálních olejů a všeobecné kontraindikace.

Pokud není esenciální olej řádně rozředěný v nosném oleji, může se objevit svědění a pálení kůže, zarudnutí, mohou na ní naskákat puchýře. Je dobré ředit také esenciální oleje jako jsou levandule nebo tea tree, které se mnohdy doporučují jako vhodné pro přímou kožní aplikaci. Ale je pravdou, že mnoho lidí je nemusí neředěné dobře snášet. Je to velmi individuální a jejich ředěním předejdete mnohým problémům.

Příklady ředění:

  • 1% 3 kapky na 10 ml, 6 kapek na 20 ml, 15 kapek na 50 ml

Podle potřeby pak znásobíme kapky a objem procenty, takže na 2% 6 kapek na 10 ml, na 3% 9 kapek na 10 ml.

Esenciální oleje, u nichž je větší pravděpodobnost podráždění pokožky

Nejčastější esenciální oleje, které způsobují největší podráždění při kožní aplikaci jsou:

  • pimentovník – nové koření (Pimenta dioica, syn. P. officinalis)
  • skořice Cassia (Cinnamomum cassia)
  • skořice kůra i list (Cinnamomum verum)
  • vavřín (Laurus nobilis)
  • hřebíček (Syzygium aromaticum)
  • oregáno (Origanum vulgare)
  • diktamos (Origanum dictamnus)
  • petržel
  • šalvěje
  • tymiány
  • máty
  • černý pepř (Piper nigrum)
  • saturejky

Skořice je natolik silný esenciální olej, že ho čím dál více aromaterapeutů pro kožní aplikaci nedoporučuje. Nejen, že může způsobit poměrně rozsáhlé kožní popáleniny, ale také je velmi problematický, kvůli alergickému potenciálu. Alergici na určitou rostlinnou čeleď by se měli vyhýbat preventivně všem esenciálním olejům z rostlin do ní patřících.

Sponzorováno

Méně kožně dráždivé esenciální oleje

Zoxidované esenciální oleje

Zoxidované esenciální oleje mají daleko větší potenciál pro to, že se s jejich použitím vyskytne alergická reakce.

Nesprávně skladované esenciální oleje, to znamená vystavované světlu, teplu, nedobře uzavřené nebo hodně po doporučeném datu trvanlivosti, mohou vyvolat alergickou reakci daleko častěji, i když se jedná obecně o dobře snášené druhy. Jsou to esenciální oleje, bohaté na na limonen, pineny a další monoterpeny.

Přestože některé éterické oleje mají větší riziko rychlejší oxidace než jiné, je dobrým pravidlem vyhnout se používání jakéhokoli éterického oleje, který byl nesprávně skladován nebo vypršel jeho doba použitelnosti, i když ve výše uvedených seznamech není uveden.

Esenciální oleje lze bezpečně používat ke zvýšení pohody a jako součást zdravého životního stylu. Používají je miliony lidí každý den, většinou bez problémů. Esenciální oleje jsou však silné látky a mohou být škodlivé, pokud nejsou používány s náležitou péčí a pečlivostí. Esenciální olej v lahvičce je 50–100krát koncentrovanější než v rostlině a bezpečnostní problémy se vztahují na éterické oleje, které se nemusí vztahovat na celou rostlinu nebo bylinný extrakt.

Sponzorováno

A o vy? Nanášíte esenciální oleje na pokožku? Jak a které? Budeme moc rádi za vaše komentáře a tipy.

Co si dále přečíst o esenciálních olejích?

Zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Pavlína Klaudová (více o nás)

 

Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva