Sponzorováno

Esenciální oleje a co je o nich dobré vědět 4.7/5 (10)

Co je dobré vědět o esenciálních olejích?

Co je dobré vědět o esenciálních olejích?

Boom okolo esenciálních olejů je v posledních letech více než obrovský. Stejně obrovské množství informací o nich najdete na mnoha stránkách internetu. Ne vždy jde ale o informace pravdivé a laik, který s esenciálními oleji začíná, může lehce spadnout do pasti prodejců Multi level marketingu.

Místo toho, aby získal relevantní informace o bezpečném použití esenciálních olejů od školeného aromaterapeuta.

Co jsou esenciální oleje?

Esenciální oleje nejsou oleje v pravém slova smyslu. Neobsahují tukovou složku, která zanechává mastné skvrny. Jsou to těkavé látky, získané parovodní destilací, destilací CO2 nebo lisováním za studena (provádí se u citrusových plodů, které se ale mohou také destilovat). Další specifickou formou esenciálního oleje je absolute, který se získá pomocí enfleurage, nakládání květů do zvířecího, nejčastěji hovězího tuku a následnou extrakcí hexanovými rozpouštědly nebo jinými alkoholy.

Někteří aromaterapeuté se zdráhají řadit absolute formu do éterických olejů, protože je tužší, musí se dále ředit alkoholy nebo jojobovým olejem. Absoluty jsou prakticky nejdražší aromaterapeutický materiál na trhu. Jsou poměrně náročné na přípravu, rostlinný materiál se musí do tuku často vyměňovat, celý proces výměny se opakuje 36x než se přejde k vlastní alkoholové extrakci. Vůbec cenově nejdostupnější jsou esenciální oleje, lisované nebo destilované z citrusů. Cenově se pak jednotlivé lahvičky odvíjí od dostupnosti rostlinného materiálu, který je potřeba pro výrobu jejich obsahu.

Jak je to s čistotou a kvalitou?

Čistota a kvalita esenciálních olejů je otázka, kterou by se měli zaobírat všichni, kteří je kupují. Esenciální olej je celek, který je složený z různě procentuálně zastoupených aromatických molekul. Každý, nehledě na značku, má neměnné chemické složení, které je pro něj typické a díky kterému jej lze zapojit do práce s naším tělem. Zastoupení aromatických molekul se u stejnodruhových esencálních olejů může mírně lišit v závislosti na výrobci. Odchylka je ale viditelná pouze v minimálním procentuálním rozsahu. Nic takového jako „terapeutická kvalita“ neexistuje. Toto slovní spojení pochází z kruhů Multi level marketingu. O esenciálním oleji, jeho čistotě nebo původu rostlin nemá vůbec žádnou vypovídající hodnotu.

Tyto firmy mají své vlastní certifikáty, které nejsou kontrolované certifikačními orgány, jak je tomu u těch, které si nechaly své esenciální oleje certifikovat u obecně světově respektovaných certifikačních společností. V Evropě je to buď ECOCERT, Cosmebio, Cosmos, Demeter, ICADA, případně se jedná o lokální zemské certifikáty, ve Francii je to například certifikát ministerstva zemědělství AB (Agriculture Biologique). V USA je vlajkovou lodí bio certifikace USDA Organic, která vychází ze standardů ECOCERTU.

Sponzorováno

Firmy, vyrábějící esenciální oleje, které jsou certifikované zmíněnými certifikáty, musí vést velmi podrobnou dokumentaci, kontrola jakosti a čistoty probíhá minimálně jednou do roka. Má-li certifikační orgán podezření, které by mohlo ohrožovat zákazníka, může s klidným srdcem nařídit dvě i více kontrol ročně. Při zjištění nesrovnalostí je certifikát firmě odebrán a nemusí být znovu udělen. Pokud je firma ochotná zajistit nápravu, může jej po uplynutí určité doby znovu obdržet. Firmy, prodávající kvalitní esenciální oleje nic nezatajují, mohou vám dát k náhledu chromatografické rozbory a snaží se poskytovat co nejvíce informací o původu rostlinného materiálu pro výrobu esenciálních olejů. Jsou schopné určit chemotyp, řeknou vám, odkud esenciální olej přesně pochází.

Kde esenciální olej nakoupit a nespálit se?

Drahé není automaticky nejlepší. Kvalitní esenciální olej se sice pohybuje na určité cenové hranici, ale určitě není potřeba kupovat 5ml kadidla za tisíc a více korun. Obecně lze říci, že nejdražší esenciální oleje vůbec jsou ty ve formě absolute. Tam se pohybuje cena 1ml okolo 450-500 korun, do této kategorie patří tuberóza, růže, magnólie, jasmín. Kvalitní kadidlo koupíte v objemu 5 ml v cenové relaci okolo 300 Kč.

Nejlevnější jsou esenciální oleje z citrusů, ty se pohybují okolo 100 Kč za 10 ml v nebio kvalitě. Bio certifikované pak 5ml okolo 180 Kč.

Určitě je lepší investovat do esenciálních olejů od firem, které jsou zaštítěny některým z výše zmíněných certifikátů, případně pokud máte možnost najít lokálního destiléra, když jedete na dovolenou do Itálie, Španělska, Řecka nebo Francie. Velmi dobré esenciální oleje nabízí také firmy z Německa, obě, které jsou k dostání na českém trhu mají certifikát Demeter, prakticky nejpřísnější bio certifikát na půdě našeho kontinentu.

Lidé s řádným aromaterapeutickým vzděláním se orientují ve sféře důvěryhodné certifikace esenciálních olejů a nepodporují jejich katalogový prodej za účelem rychlého zisku lidmi bez jakýchkoli základních znalostí principů, na kterých stojí klinická aromaterapie.

Sponzorováno

Znáte a používáte esenciální oleje? Budeme moc rádi, pokud nám napíšete do komentářů.

Co si ještě o esenciálních olejích přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Pavlína Klaudová (více o nás)

     

    Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva