Sponzorováno

Esenciální olej z máty peprné (Minta piperita) – účinky, vlastnosti, kontraindikace 4.76/5 (17)

Minta piperita

Minta piperita

Popis esenciálního oleje z máty peprné

Máta peprná dorůstá do výšky 0,3-0,8 m rostoucí bylina. Patří do čeledi Lamiaceae (hluchavkovité). Je to silně aromatická trvalka. Její listy jsou 4-7 cm dlouhé. Kvete bíle anebo růžovo-fialově od června do srpna. Máta peprná je hybrid, vznikla zkřížením máty vodní a máty kadeřavé.

Domovem máty peprné je Středomoří, ale je pěstována po celém světě, hlavně v Americe, která je důležitým distributorem éterického oleje. Někdy se uvádí, že pokrývá až 75% trhu. Máta peprná se s úspěchem používá jako ochucovadlo do sladkostí a likérů. Esenciální olej se destiluje z listů rostliny.

Esenciální olej máta peprná má mnoho využití v kosmetice a parfemářství. Používá se jako příměs do produktů vlasové i osobní péče a dentální hygieny. U problematické a mastné pokožky vyrovnává produkci mazu, hojí infekční ložiska, uklidňuje svědění a pálení a zánětlivé procesy kůže. Působí proti kožním a nehtovým plísním. Protože stimuluje činnost krevního oběhu, zlepšuje cirkulaci krve v kůži a napomáhá jejímu dobrému okysličování.

Jeho chladivé a protizánětlivé vlastnosti jsou jedním z důvodů, proč je tak úspěšný při zmírnění příznaků migrény. Rozproudí stagnující krev, lymfu, stimuluje žaludek a žlučník, působí jako podpora trávení, je to účinný prostředek pro relaxaci hladkého svalstva gastrointestinálního traktu. Mátu peprnou lze používat při křečích trávicího systému. Pomáhá při zácpě. Zrychluje metabolismus. Působí potopudně a močopudně. Uvolňuje průchodnost respiračního systému, zlepšuje dýchání, rozpouští hlenová ložiska. Využívá se pro zmírnění bolestí svalů a pohybového aparátu.

Botanický název: Minta piperita
Čeleď: Lamiaceae (hluchavkovité)
Destilovaná část rostliny: Listy
Země původu: Hlavně Středomoří a USA.
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace listů.

Obsah účinných látek

Monoterpenoly: menthol (40-45%), monoterpenické ketony: menthon (25-40%), estery: methyl acetát (8%), oxidy (5-8%): 1,8 cineol, menthofuran, monoterpeny (3-18%): alfa a beta pinen, limonen.

Sponzorováno

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje z máty peprné

  • traumatické bolesti, rány, modřiny, podvrtnutí kotníku, napětí, bodnutí
  • migrény a bolesti hlavy
  • nevolnost, kinetóza
  • poruchy trávení (křeče, dyspepsie, nadýmání)
  • těžké nebo oteklé nohy
  • koncentrace, mentální únava

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná tekutina jemně nažloutlé barvy.
Aroma: Vůně je svěží, zelená, mírně pepřová, charakteristická.

Kdy je esenciální olej z máty peprné vhodný

Například při:

  • Bolestech hlavy,
  • pro uvolnění dýchacího systému při respiračních onemocněních,
  • ro snížení bolestí pohybového aparátu při potřebě zchlazení postiženého místa.

Kontraindikace

Kontraindikace vykazuje v těhotenství, při kojení a u dětí do deseti let věku. Použití příliš mnoha oleje z máty peprné může vyvolat podchlazení. Vždy zřeďte v nosném oleji. Při možné alergii proveďte před použitím test kožní snášenlivosti.

Má vysoký alergenní potenciál, není vhodná pro epileptiky, astmatiky a alergiky na mentol. U malých dětí může vyvolat zástavu dechu. Neměla by se používat v dlouhodobém horizontu (déle než 10 po sobě jdoucích dní). Nepřidávat do koupele.

Při použití v aromalampě nebo difuzéru inhalujte maximálně 30 minut denně. Může ovlivnit účinky některé medikace. Astmatici musí použití konzultovat s lékařem. Nepoužívat ve vysokých koncentracích.

Sponzorováno

A co vy? Používáte esenciální oleje pro své zdraví? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A co si ještě přečíst o esenciálních olejích?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Pavlína Klaudová (více o nás)

     

    Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva