Sponzorováno

Esenciální olej Vavřín vznešený (Laurus nobilis) – účinky, vlastnosti, kontraindikace 4.8/5 (10)

Laurus nobilis

Laurus nobilis

Popis esenciálního oleje Vavřín vznešený

Oblíbený keř Vavřín vznešený (Laurus nobilis) patří do čeledi Lauraceae (vavřínovité). Vavřín má dvě známé odrůdy Laurus nobilis laurea, který má plnější, kulatější listy a úzkými listy Laurus nobilis angustifolia, jehož listy jsou podlouhlé a užší. Pochází z jižní Evropy a Středního Východu a někdy dosahuje výšky až šesti metrů. Esenciální olej vavřín, který se získává z listů rostliny parovodní destilací. Na 1 l éterického oleje je potřeba 800 kg rostlinného materiálu.

Vavřín funguje jako stimulant zažívacího ústrojí, dýchacích cest, oběhového systému a lymfatických funkcí, řeší se jím také neuralgie, bolesti hlavy, špatná paměť, ledvinové infekce, bolesti kloubů, děložní infekce, artritida, diabetes, menstruační potíže, nadýmání, stres, poruchy trávení, vysoká hladina cukru v krvi a škodlivého krevního cholesterolu, potíže dýchacího ústrojí. Listy vavřínu se v lidové medicíně míchaly s mlékem při léčbě infekcí močových cest, horečce a dyspepsii, jako stimulant chuti k jídlu, normalizovala se jimi hladina cholesterolu v krvi a celkové funkce krevního oběhu.

Esenciální olej vavřín napomáhá lepší činnosti hormonálního systému. Stimuluje žlázy s vnitřní sekrecí, vaječníky, činnost hypofýzy, nadledvinek a pankreasu. Působí velmi dobře při vynechané nebo zpožděné menstruaci a zajišťuje její pravidelnost. Snižuje bolestivost, kterou mohou ženy pociťovat při periodě a má pozitivní vliv na premenstruační syndrom. Pomáhá také při zánětech močového měchýře. Je potopudný a močopudný.

Velmi dobře funguje při zácpě, kdy se přidá do nosného oleje a promasíruje se jím břicho. Rychle hojí rány a kožní infekce. Působí protiplísňově, je účinný i proti bakteriím a kvasinkám Aspergillus fumigatus, Staphylococcus aureus, Candida albicans a Streptococcus pyogenes. Napomáhá lepší činnosti žaludku, uvolňování žaludečních šťáv a žluči.

Sponzorováno

Zmírňuje revmatické a artritické bolesti, působí jako analgetikum, má protizánětlivé účinky. Prohřívá postižené části těla, působí diureticky a potopudně. Esenciální olej vavřín je vhodný i při podvrtnutí kotníku, kdy se nanese po smíchání s nosným olejem na postižené místo. V aromapsychologii se používá při úzkostech, stresu, nespavosti, jako celkové nervové tonikum.

Botanický název: Laurus nobilis
Čeleď: Lauraceae (vavřínovité)
Destilovaná část rostliny: Listy
Země původu: Středomoří, Střední Východ
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace

Obsah účinných látek

Monoterpeny: alfa pinen (9-10%), beta-pinen (5%), sabinen (5%), monoterpenoly: alfa-terpineol (5%), terpenické oxidy: 1,8 cineol (45%), fenoly: methyl-eugenol (2%), terpenické estery: alfa-terpenyl acetát (11%).

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje Vavřín vznešený

  • Analgetikum,
  • spazmolytikum,
  • antiseptikum,
  • ředí krev,
  • neurotický,
  • podporuje tok lymfy,
  • uklidňuje nervy.

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Světle žlutá kapalina.
Aroma: Vůně vavřínu je silná, svěží, kořenitá, hořká.

Účinky esenciálního oleje Vavřín vznešený

Je vhodný při:

  • mentálním vyčerpání
  • respiračních onemocněních
  • úzkostech
  • nespavosti
  • některých kožních potížích

Kontraindikace

Nesmí se užívat vnitřně, vždy se musí míchat do nosného oleje. Nesmí přijít do kontaktu se sliznicemi, vyvarujte se tomu, aby se dostal do očí. Nesmí se používat v těhotenství do ukončeného třetího měsíce, následně lze použít ve velmi malých dávkách, v omezeném časovém úseku, nejlépe pod dohledem aromaterapeuta.

Sponzorováno

Nepoužívat při kojení, u malých dětí do šesti let věku. Nepoužívat ve vysokých dávkách. Nevhodný pro epileptiky a astmatiky.

Co si dále přečíst o esenciálních olejích?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Pavlína Klaudová (více o nás)

     

    Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva