Sponzorováno

Esenciální olej tymián linalool – vlastnosti, účinky, kontraindikace 4.73/5 (15)

Esenciální olej tymián linalool - vlastnosti, účinky, kontraindikace

Popis a účinky esenciálního oleje Tymián linalool

Rostlina se pěstuje např. v severní Francii, střední Evropě, Španělsku. Roste do výšky 30 cm. Esenciální olej se získává parovodní destilací listů. Tymián linalool je využívaný hlavně jako tonikum a stimulant respiračního a zažívacího traktu, stimuluje vylučování žluči a žaludečních šťáv, podporuje správné jaterní funkce, zabraňuje projevům plynatosti.

Může pomoci při chřipce, mírní nachlazení, kašel, horečku a nervozitu, působí jako analgetikum, chrání dýchací cesty, odhleňuje. Je také účinný při otocích, vyvolaných dnou nebo revmatickými problémy, u bolestí zad a ischiasu, uvolňuje svaly a zmírňuje záněty.

Napomáhá mírnit křečové stavy. Funguje jako diuretikum a potopudný prostředek. Éterické oleje z tymiánu jsou jedny z důležitých olejů pro řešení problémů s ženskou hormonální nerovnováhou. Používají se u problematické menstruace, stabilizují ji a fungují jako fytoestrogen. Chemotyp linalool je jemnější než ostatní chemotypy tymiánu.

V kosmetice funguje tymián linalool jako přírodní konzervant, protože je velmi účinný proti houbám, virům a bakteriím a prodlužuje tak životnost výrobku. Přidává se hlavně do krémů a osobní péče pro problematickou pokožku, ale také antibakteriálních mýdel. Hojí zanícenou kůži, zabraňuje šíření infekce, stimuluje krevní oběh, a proto zlepšuje hojení ran, udržuje správnou míru hydratace pleti a má antiagingový efekt.

Proto napomáhá zajizvení a eliminuje viditelnost i starších jizev např. po akné nebo operativním zákroku, může se vyskytovat v přípravcích proti striím. Působí proti bradavicím. Tymiány najdeme také v prostředcích dentální hygieny. V šamponech a vlasových produktech zabraňuje výskytu lupů.

Éterický olej tymián linalool je vhodný pro léčbu problémů, souvisejících s ústní dutinou, přidává se do výrobků dentální hygieny, včetně ústních vod. Mírní záněty dásní, předchází zubnímu kazu a pomáhá při zápachu z úst. V drogerii se používá do mycích a čisticích prostředků a výrobků proti hmyzu.

Botanický název: Thymus vulgaris var. Linalol
Čeleď: Lamiaceae (hluchavkovité)
Destilovaná část rostliny: Listy
Země původu: Převážně středomořské země
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace listů

Sponzorováno

Obsah účinných látek

Monoterpenoly: linalool (45-83%), monoterpeny: limonen 3%, myrcen (5,8%), alfa-pinen (5,4%) limonen (3%), gama-terpinen (8%), fenoly: thymol (0,20%), seskviterpeny: beta-karyofylen (3%), terpenické estery: linalyl-acetát (4%-5%)

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje tymián linalool

  • silný obecný antiinfekční prostředek, přesto šetrný k pokožce
  • antivirové a antibakteriální působení
  • antifungální (proti Candida albicans)
  • antiparazitikum (tasemnice, škrkavky, červi)
  • tonikum dělohy a neurotonikum
  • prohřívá svaly a klouby

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná tekutina jemně nažloutlé barvy
Aroma: Vůně tymiánů obecně je svěží, kořeněná, silná, tymián linalool je jemnější se sladším podtónem.

Esenciální olej Tymián linalool je vhodný

Při sezónních onemocněních dýchacích cest, při nervozitě a stresovém vyčerpání, pro snížení bolesti svalů a kloubů, při mykózách, při nepohodlí zažívacího traktu, při menstruačních křečích.

Kontraindikace

Nepoužívat v těhotenství, při kojení, u dětí do ukončeného šestého roku věku. Při nachlazení lze využít k parní inhalaci. Do vody v nádobě z které inhalujeme, stačí bohatě 2 kapky.

U citlivých jedinců může vyvolat alergickou reakci. Vždy se musí ředit do nosného oleje. Neměl by se užívat vnitřně. Osoby s alergiemi anebo kožní přecitlivělostí by měly provést před použitím test snášenlivosti.

Vždy ho řeďte do nosného oleje. Může způsobit alergickou reakci. Při použití v aromalampě nebo difuzéru inhalujte maximálně 30 minut denně, u dětí 15 minut.

Sponzorováno

A co vy? Používáte esenciální oleje pro své zdraví? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále přečíst o esenciálních olejích

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Pavlína Klaudová (více o nás)

     

    Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva