Sponzorováno

Esenciální olej Saturejka horská (Satureja montana) – účinky, vlastnosti, kontraindikace 4.8/5 (10)

Saturejka horská (Satureja montana)

Saturejka horská (Satureja montana)

Popis esenciálního oleje Saturejka horská

Saturejka horská (Satureja montana) je buď jedno anebo víceletá bylina, která je vícedruhová. Patří do čeledi Lamiaceae (hluchavkovité). Roste do výšky 30 cm, kvete v červenci až září malými, bílými až lila květy. Pěstuje se po celé Evropě, hlavně ve Francii, Španělsku, ale také Rusku nebo Turecku. Další neevropskou zemí, která dodává esenciální olej ze saturejky, je Maroko.

Nejčastěji se používá saturejka zahradní, botanicky Satureja hortensis. Dalším velmi častým druhem je saturejka horská Satureja Montana. Někdy se pro ně používají názvy saturejka letní a saturejka zimní. Obě saturejky se používají v aromaterapii a esenciální olej se z nich získává parovodní destilací z lístků a kvetoucích vrcholků rostlin. Na lahvičce může být napsán název Satureja montana ssp montana carvacrolifera.

Esenciální oleje, které obsahují monoterpenové fenoly, jako je thymol a karvakrol, jsou baktericidy, virucidy, fungicidy, paraziticidy, tonika. Mezi ně patří také esenciální olej ze saturejky horské.

Používá se při potížích trávicího systému, infekcích močopohlavního traktu, angíně, chřipce, respiračních onemocněních (virových i bakteriálních). Působí proti parazitům a plísním. Napomáhá lepší činnosti krevního oběhu, je analgetická. Lze ji aplikovat při průjmu, pro snižování horečky a zvýšení pocení, jako desinfekci vzduchu. Snižuje stresové stavy. Indikuje se při nízkém libidu. V kosmetice se používá jako prostředek proti akné a mastné pleti.

Botanický název: Satureja montana
Čeleď: Lamiaceae (hluchavkovité)
Destilovaná část rostliny: Listy rostliny a kvetoucí vrcholky.
Země původu: Evropské země, Maroko.
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace.

Sponzorováno

Obsah účinných látek

Fenoly (40 až 75%): karvakrol, thymol, monoterpeny (30 až 35%): para-cymen, terpinen, monoterpenoly (5 až 15%). Další chemické sloučeniny v menším procentuálním zastoupení: sesquiterpeny, estery, ethery, stopy oxidů a ketonů.

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje Saturejka horská

  • Analgetikum,
  • tonikum oběhového systému,
  • tonikum trávicího systému,
  • tonikum dýchacího systému.

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná tekutina jemně žluté až žluté barvy.
Aroma: Voní silně, aromaticky, mírně štiplavě.

Účinky esenciálního oleje Saturejka horská

Vhodný při:

  • kašli
  • oběhových potížích
  • jako antiseptický prostředek
  • při mastné pleti
  • při poruchách trávení
  • při nachlazení
  • při hormonálních poruchách
  • při infekcích
  • při plísních
  • jako regulátor střevní peristaltiky

Kontraindikace

Nesmí se užívat v těhotenství, při kojení hodí se však jako analgetikum k porodu. Není vhodná u dětí do dvanácti, některé zdroje uvádí až hranici patnácti let věku.

Může dráždit pokožku, nesmí se užívat vnitřně a vždy se musí míchat s nosným olejem. Citlivé osoby musí před aplikací provést test kožní snášenlivosti. Není vhodná pro osoby, podstupující hormonální léčbu a onkologické pacienty.

Při použití v aromalampě nebo difuzéru je potřeba dodržovat nízké dávkování, maximálně 2 kapky na dospělou osobu, difúze maximálně 2 x denně po dobu 30 minut, u dětí poloviční doba a poloviční ředění, klidně smíchat s jemnějšími esenciálními oleji (citrusy). Požívat krátkodobě, v nízkých dávkách (maximálně deset dní vkuse).

Sponzorováno

A co vy? Znáte olej ze Saturejky horské? Budeme rádi za vaše komentáře pod článkem.

Dále si o esenciálních olejích přečtěte

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Pavlína Klaudová (více o nás)

     

    Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva