Obsah článku
Popis esenciálního oleje Rozmarýn cineol
Rozmarýn je malý, vytrvalý, stálezelený, aromatický polokeř, který kvete v březnu až červnu malými, bleděmodrými květy. Dorůstá do výšky až 2 m. Patří do čeledi Lamieceae (hluchavkovitých), kde se nachází také např. šalvěj nebo levandule. Jeho botanický název je Rosmarinus officinalis. Pochází ze Středomoří, pěstuje se po celé Evropě, hlavně Francii, Španělsku, Itálii i na dalších kontinentech. Existují názory, že nejlepší kvalita rozmarýnu se dá najít právě na jihu Francie.
Rosmarinus officinalis L. cineoliferum je asi nejvíce v aromaterapii používaný chemotyp rozmarýnu. Stejně jako další rozmarýny patří do čeledi Lamiaceae (hluchavkovité). Esenciální olej se získává parní destilací větviček s kvetoucími vrcholky. Na 2 kg esence je potřeba 100 kg rostlinného materiálu. Nejčastěji pochází z Francie, Španělska, Maroka nebo Tuniska. Rozmarýn cineol je silně aromatický, používá se pro prohřátí, podporu krevního oběhu při metličkových žilkách, křečových žilách a hemeroidech a jako tonikum dýchacích cest. Odhleňuje a působí jako protiinfekční a antimykotický prostředek.
Mírní křečové stavy, používá se při namožení svalů a bolestech pohybového aparátu a také jako tonikum zažívacího systému. Působí potopudně a močopudně. V kosmetice se používá do anti-agingových produktů a výrobků pro problematickou pokožku. Prokrvuje, napomáhá zajizvení a snižuje vznik infekčních ložisek. Stimuluje obnovu kožních buněk, podporuje pevnost pleti.
Přispívá k menší viditelnosti celulitidy a strií. Ve vlasové péči reguluje vypadávání vlasů, dodává jim zdravý lesk, eliminuje lupy a nadměrnou produkci séba. Napomáhá konzervovat výrobek, chrání ho před znehodnocením bakteriemi a plísněmi. V aromapsychologii stimuluje intelektuální schopnosti a kreativitu. Mírní nervové vyčerpání. Při používání je nutno dodržovat nízké dávkování.
Botanický název: Rosmarinus officinalis L. Cineoliferum
Čeleď: Lamiaceae (hluchavkovité)
Destilovaná část rostliny: Kvetoucí vrcholky
Země původu: Hlavně Francie, Španělsko
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace
Sponzorováno
Obsah účinných látek v éterickém oleji rozmarýn cineol
Oxidy: 1,8 cineol (39-57%), ketony: kafr (7 až 15%), monoterpeny: alfa pinen a beta-pinen (15 až 20%), další sloučeniny: seskviterpeny, monoterpenoly.
Hlavní vlastnosti esenciálního oleje rozmarýn cineol
- Protikřečový prostředek,
- nervové tonikum,
- tonikum trávicího a dýchacího systému,
- anti-agingový prostředek,
- analgetikum.
Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná, jemně žlutá kapalina.
Aroma: Vůně esenciálního oleje rozmarýn v nezávislosti na chemotypu je bylinná, svěží, kafrovitá, dřevitá a pronikavá.
Hlavní vlastnosti esenciálního oleje rozmarýn cineol
Olej rozmarýn cineol je vhodný při:
- nepohodlí trávicího traktu
- ucpání dýchacích cest
- při bolestech pohybového aparátu
- při potřebě snížení horečky
- při potřebě snížení bolesti
Kontraindikace
Není vhodný pro těhotné a kojící ženy, je podobný hormonu kortizolu, ale díky možné neurotoxicitě se nedoporučuje do ukončeného deseti let věku dítěte.
Upřednostněte kožní aplikaci, vždy míchejte do nosného oleje. Ve vysokých dávkách může být dráždivý a neurotoxický, hepatotoxický. Jeho používání je krátkodobé, nejdelší časový horizont je osm až deset dní a je nutné dodržet nízké koncentrace. Je nutná opatrnost při diabetu, nesmí se užívat vnitřně.
Není vhodný při epilepsii, astmatu. U malých dětí může způsobit zástavu dechu nebo záchvaty. Používá se spíše kožní cestou než do aromalampy nebo difuzéru, kde je lepší upřednostnit hydrolát.
Sponzorováno
Máte zkušenosti s esenciálním olejem rozmarýn cienol? Budeme moc rádi za komentáře.
A dále si o esenciálních olejích přečtěte
- Esenciální olej rozmarýn kafr (Rosmarinus officinalis L. camphoriferum) – účinky, vlastnosti, kontraindikace
- Esenciální olej Rozmarýn verbenon (Rosmarinus officinalis verbenoniferum) – účinky, vlastnosti, kontraindikace
- Esenciální oleje: Rozdíly mezi rozmarýnovými oleji
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Esenciální (éterické) oleje
Přečtěte si také naše další články