Obsah článku
Popis esenciálního oleje z mateřídoušky
Mateřídouška patří do čeledi hluchavkovitých (Lamieceae). Její botanický název je Thymus serpyllum. Pěstuje se hlavně ve Středomoří, ale rozšířila se do celého světa. Jeto vytrvalá, mrazuvzdorná bylina, vydrží bez úhony zimní teploty do -30 °C, může růst v horách v nadmořské výšce až 2500 m. Dorůstá do výšky až 30 cm, kvete růžově nebo fialově od začátku léta až do října. Květy a listy obsahují vysokou koncentraci thymolu. Sklízí se koncem září, ručně, za použití malých sekáčků, takže celý proces je poměrně náročný na čas. Esenciální olej se získává parovodní destilací listů a květů rostliny.
Mateřídouška podporuje činnost krevního oběhu a napomáhá obnovování buněčné struktury kůže. Působí protizánětlivým onemocněním pokožky, zlepšuje zajizvení. Přidává se do šamponů, protože stimuluje růst vlasů a brání jejich vypadávání, pomáhá proti lupům. Zastavuje krvácení dásní a mírní záněty v dutině ústní, proto ji najdete také v ústních vodách a zubních pastách.
V aromapsychlogii se používá hlavně jako nervové tonikum. Funguje proti stresu, nervovém vyčerpání a vyhoření. Zlepšuje psychickou odolnost. Mateřídouška je výborná při bolestech hlavy stresového původu.
Esenciální olej mateřídouška je vysoce účinný jako tonikum nervového systému. Má také výrazné imunostimulační působení, které pomáhá posílit organismus, například po užívání silných antibiotik. Je výborný na uvolnění respiračního systému, mírni suchý kašel. Napomáhá svým analgetickým působením snižovat bolesti pohybového aparátu a svalů.
Používá se při bolestech zad. Posiluje funkce trávicího systému, mírní nadýmání, křeče břicha a zlepšuje vylučování žluči a žaludečních šťáv. Působí proti plísním ve střevech. Eliminuje zánětlivé stavy močopohlavního ústrojí.
Botanický název: Thymus serpyllum
Čeleď: Lamiaceae
Destilovaná část rostliny: Květy a listy.
Země původu: Hlavně Středomoří
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace.
Sponzorováno
Obsah účinných látek v oleji z mateřídoušky
Terpenické fenoly: thymol, karvakrol (20-30%), monoterpeny: para-cymen (15%), gamma-terpinen (10-13%), alfa-terpinen (10-13%), monoterpenoly: linalool (5%), borneol (11%).
Hlavní vlastnosti esenciálního oleje z mateřídoušky
Tento olej je:
- antiinfekční,
- antiseptický,
- antibakteriální,
- antivirový,
- antifungální,
- antiparazitický,
- funguje jako tonikum nervového a trávicího systému,
- expektorant a pomáhá vykašlávání,
- podporuje funkce krevního oběhu,
- působí jako analgetikum.
Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná tekutina bledě žluté barvy
Aroma: Esenciální olej mateřídouška má bylinnou vůni, nicméně jemnější, teplejší a sladší než na jakou jsme zvyklí u klasického tymiánu.
Účinky esenciálního oleje z mateřídoušky
Mateřídouškový esenciální olej je vhodný při:
- poruchách trávení
- respiračních infekcích
- infekcích močových cest
- infekcích dýchacích cest
- nervovém vyčerpání
- křečích trávicího systému
- menstruačních křečích
- kašli
Kontraindikace
Esenciální olej mateřídoušku nemohou používat těhotné a kojící ženy, ani malé děti do deseti let věku. Tato esence není vhodná ani pro onkologicky nemocné pacienty, obzvláště ženy. Ale také se nedoporučuje pro astmatiky a epileptiky. Nesmí se používat u pacientů na estrogenové léčbě.
Vždy se musí ředit do nosného oleje, nikdy se nenanáší na kůži samotná. Citliví jedinci musí před aplikací provést test kožní snášenlivosti.
Může vyvolat alergickou reakci, i když je součástí kosmetických prostředků, protože obsahuje limonen a linalool – látky, které mohou být nedobře snášeny alergiky. Při difuzování nakapejte do aromalampy nebo difuzéru maximálně 2 kapky esenciálního oleje mateřídouška a nechejte odpařovat po dobu maximálně 30 minut dvakrát denně.
Sponzorováno
Znáte a používáte mateřídouškový olej? Podělte se s námi o zkušenosti, budeme rádi.
Co si dále přečíst o esenciálních olejích a mateřídoušce?
- Mateřídouška: na trávení, nespavost i nachlazení
- Esenciální oleje, které ředí krev
- Nejlepší esenciální a masážní oleje pro děti – které to jsou?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Esenciální (éterické) oleje
Přečtěte si také naše další články