Obsah článku
Popis esenciálního oleje z Levandule širokolisté
Levandule širokolistá je polokeř z čeledi Lamiaceae (hluchavkovité), s botanickým názvem Lavandula latifolia, někdy se pro ni používá také označení Lavandula spica. Může vyrůst víc než klasická levandule, až do výšky 75 cm. Kvete fialově modrými klasovitými květy modrofialové barvy v červenci a srpnu. Je poměrně citlivá na chlad. Pěstuje se hlavně ve Francii a Španělsku. Je používaná poměrně méně než Lavandula augustifolia a téměř upadla v zapomnění. Pro použití v aromaterapii nebo přírodní medicíně se musí její květy sklidit před úplným rozkvětem. Následně se parovodní destilací čerstvých květů získává esenciální olej. K tomu, aby se vydestilovalo 600 ml až 1 litr éterického oleje je potřeba 100 kg rostlinného materiálu.
Levanduli širokolistou lze použít i jako repelent. V přírodní kosmetice se přidává do hojivých krémů pro problematickou pokožku, protože eliminuje vznik a rozvoj infekčních ložisek, napomáhá regeneraci kůže. Je vhodná při psoriáze a ekzémech, dobře zajizvuje. Ve vlasové kosmetice působí proti lupům a vším. Ve výrobku funguje jako mírný konzervant. Esenciální olej levandule širokolistá působí jako neurotikum a uklidňující prostředek při stresu. Upokojuje smutek a podporuje pocit míru a klidu, navozuje psychickou pohodu. Je velmi vhodný při depresích a úzkostech.
Používá se jako antibakteriální a antivirové činidlo, analgetikum, proti křečím. Tiší bolesti při revmatismu a dně, snižuje horečky. Léčí opary, včetně genitálního, popáleniny, záněty dutin. Funguje jako tonikum respiračního systému a proti mykózám. Stimuluje činnost trávicího systému, napomáhá lepšímu vylučování žluči a trávicích šťáv. Zabraňuje průjmu a projevům otravy jídlem. Pomáhá při zánětech dutin a středního ucha.
Botanický název: Lavandula latifolia, Lavandula spica
Čeleď: Lamiaceae (hluchavkovité)
Destilovaná část rostliny: Květy
Země původu: Středozemní státy
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace
Sponzorováno
Obsah účinných látek v tomto éterickém oleji
Oxidy (20-35%): 1,8 cineol, monoterpenoly (30-50%): linalol, geraniol, alfa-terpineol, terpinen 4-ol, borneol, ketony (8-20%): kafr.
Hlavní vlastnosti esenciálního oleje z Levandule širokolisté
- Působí jako analgetikum,
- tonikum nervového systému,
- je vhodný pro snížení kožních zánětů a akné.
Vzhled a organoleptické vlastnosti: Čirá nebo jemně žlutá tekutina.
Aroma: Vůní se trochu podobá rozmarýnu.
Účinky esenciálního oleje z Levandule širokolisté
Je vhodný při:
- úzkosti
- neklidu a nervozitě
- bolesti svalů
- menstruačních křečích
- psychickém napětí
- svalových křečích
- bolestech pohybového aparátu
- při bolestech hlavy
- na akné a při popáleninách
- na jizvy a strie
- nespavosti a poruch spánku
- při ekzémech a bodnutí hmyzem
- podrážděnosti a výkyvech nálady
- stresu, přepracování u dospělých
- psychickém napětí
Kontraindikace
Esenciální olej levandule širokolistá musí být používaný se zvláštní opatrností a nejlépe pod dohledem aromaterapeuta, není vhodná v těhotenství a při kojení. Díky poměrně vysokému obsahu kafru může být ve velkých dávkách neurotoxický a potenciálně abortní. Je potřeba hlídat místo původu a kvalitu.
Není doporučena u dětí do deseti let věku. U větších dětí a mládeže se vždy musí ředit do nosného oleje a používat poloviční dávkování. U dospělých lze použít bez ředění v nutném případě a na velmi malém prostoru, např. při bodnutí hmyzem. Linalool v ní obsažený může vyvolat alergickou reakci.
Sponzorováno
A co vy? Máte s tímto esenciálním olejem zkušenosti? Budeme moc rádi za komentáře.
Dále si o esenciálních olejích přečtěte
- Esenciální olej Levandule lékařská (Lavandula officinalis) – účinky, vlastnosti, kontraindikace
- Esenciální oleje a botanické názvy rostlin
- Esenciální olej Katrafay (Cedrelopsis grevei) – účinky, vlastnosti, kontraindikace
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Esenciální (éterické) oleje
Přečtěte si také naše další články