Obsah článku
Popis esenciálního oleje Lavandin (Lavandula hybrida)
Lavandin je hybrid, který vznikl zkřížením dvou jejích druhů Lavandula Angustifolia (Levandule pravá) a Lavandula Latifolia (Levandule širokolistá). To je důvod, proč je biologicky známý jako Lavandula Hybrida nebo Lavandula intermedia. Lavandin dorůstá do výšky 50-60 cm, kvete od července do srpna, výraznými modrofialovými květy. Od levandule se liší delšími stonky a delším, početnějším květenstvím.
Patří do čeledi Lamiaceae (hluchavkovité). Lavandin najdeme hlavně ve Středomoří, největším producentem lavandinu je Francie, nejvíce je pěstovaná odrůda Lavandin grosso. Tvoří celkem 80% francouzské produkce lavandinu. Existují i další lavandiny, Lavandin abrial a Lavandin super, které pokrývají každý (dalších) 10% francouzského levandinového průmyslu. Dalšími jeho producenty je Argentina, Španělsko, Maďarsko.
Esenciální olej lavandin se vyrábí parovodní destilací z květů rostliny, někdy se pro jeho získání oleje používá těkavé rozpouštědlo, převážně benzen. Tato verze pak vykazuje silnější a déle trvající vůni a je přidávána hlavně do mýdel. Na výrobu 1,2 kg esenciálního oleje je potřeba 100 kg rostlinného materiálu.
Esenciální olej lavandin bývá často používán jako náhražka pravé levandule. I když je jí velmi podobný vůní, je více bylinný, lehce kafrový. Léčivé vlastnosti lavandinu jsou velmi podobné levanduli, ale působí jemněji. Rozdíly mezi jednotlivými lavandiny jsou v různém procentuálním poměru obsažených složek. Běžně se používá jako přísada do mýdel, tělových mlék, masážních olejů anebo svíček. Ale také do produktů osobní péče, krémů a tonik na obličej pro problematickou pleť, šamponů a výrobků proti striím.
Protože urychluje hojení ran a zlepšuje jejich zacelení, je velmi vhodný pro aknózní pleť. Pomáhá i při dermatitidě a jiných kožních onemocněních, působí desinfekčně a zabraňuje šíření infekcí, prokrvuje a efektivně hojí pupínky. Lze jej využít i u popálenin. Podporuje regeneraci buněk a snižuje tak viditelnost jizev. Funguje i jako odpuzovač hmyzu, proto se přidává do repelentů. Lavandin se používá v aromapychologii hlavně jako nervové tonikum při úzkostech a nespavosti a také jako protikřečový prostředek.
Sponzorováno
Zmírňuje úzkostné stavy, posiluje a uklidňuje nervový systém, eliminuje třes končetin. Lze ho použít při Alzheimerově i Parkinsonově chorobě. je skvělý při nočních můrách a navozuje klidný spánek. Napomáhá lepší koncentraci.
Botanický název: Lavandula hybrida
Čeleď: Lamiaceae (hluchavkovité)
Destilovaná část rostliny: Květy
Země původu: Převážně Francie a středomořské regiony
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace
Esenciální olej lavandin a obsah účinných látek
Monoterpenoly: linalol (30 až 45%), estery: linalyl acetát (25 až 35%), ketony: kafr (2 až 12%), terpenický oxid: 1,8-cineol (4-5%%).
Hlavní vlastnosti esenciálního oleje Lavandin
- Působí jako analgetikum,
- tonikum nervového systému,
- je vhodný pro snížení kožních zánětů a akné.
Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná tekutina velmi světle žluté barvy.
Aroma: Vůně éterického oleje lavandin je svěží, lehce kafrová, bylinně-květinová, čistá, pronikavá, zelená.
Účinky esenciálního oleje Lavandin
Tento éterický olej je vhodný při:
- úzkosti
- neklidu a nervozitě
- bolesti svalů
- psychickém napětí
- svalových křečích
- bolestech pohybového aparátu
- při bolestech hlavy
- na akné a popáleninách
- na jizvy a strie
- nespavosti a poruch spánku
- podrážděnosti a výkyvech nálady
- stresu, přepracování u dospělých
- psychickém napětí
Kontraindikace
Nejsou u něho známy žádné vedlejší účinky kromě kontraindikace pro nízkotlaké osoby a epileptiky. Těhotné ženy mohou lavandin používat od ukončeného pátého měsíce v malých dávkách, kojící ve výjimečných případech. U dětí lze použít od ukončeného osmého roku věku, ve výjimečných případech od šesti let.
Při užívání spolu s léčivy může inhibovat srážení krve. U těch, u kterých se předpokládá alergická reakce, se doporučuje ho ředit do nosného oleje a provést test snášenlivosti. V případě difuze nakapejte do aromalampy nebo difuzéru 2-5 kapek podle velikosti místnosti a nechejte odpařovat nejdéle 30 minut 2x denně, u dětí pak volte poloviční dávkování i dobu difuze.
Sponzorováno
Znáte olej lavandin? Používáte ho? Budeme rádi za komentáře pod článkem.
Přečtěte si dále o esenciálních olejích
- Fototoxicita esenciálních olejů
- Esenciální oleje na vlasy – účinky, jaké, jak a kdy použít?
- Péče o esenciální oleje – skladování a životnost esenciálních olejů
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Esenciální (éterické) oleje
Přečtěte si také naše další články