Sponzorováno

Esenciální olej Katrafay (Cedrelopsis grevei) – účinky, vlastnosti, kontraindikace 4.75/5 (12)

Kůra katrafay

Kůra katrafay

Popis esenciálního oleje Katrafay (Cedrelopsis grevei)

Katrafay nebo Cedrelopsis Grevei je endemická rostlina Madagaskaru, která patří do čeledi Lauraceae. Tento listnatý keř strom roste do výšky až 15 m hlavně v jižní a jihozápadní části ostrova, v oblasti suchých lesů. Jeho kmen připomíná niaouli. Kmenová kůra je hořká a aromatická.

Používá se v místním rumu a jako přísada do nealkoholických nápojů. Katrafay je v místním prostředí jeden z důležitých léčivých stromů. Kůra a listy poskytují esenciální olej, který se používá v tradiční medicíně, zejména při léčbě malárie, horečky a svalové únavy. Květy jsou žluté a poměrně nenápadné, dozrávají do zelených tobolek, které časem ztmavnou a ze kterých se extrahuje rostlinný olej.

Katrafay má významné místo v madagaskarském léčitelství, ženy na ostrově jej také používají jako kosmetickou masku. Na stáncích několika měst Madagaskaru se prodává jeho kůra, smotaná do typických koulí. Z ní se také destiluje esenciální olej.

Madagaskarská populace jej používá ke zmírnění únavy, bolestí hlavy a bolestí v krku nebo k regeneraci dělohy ženy po porodu. Jeho esenciální olej se také tradičně používá k úlevě od revmatismu díky svému složení bohatému na protizánětlivé a analgetické seskviterpeny. Jinak najdete v esenciálním oleji celkem 135 aromatických molekul, deset z nich pak tvoří 50% celého chemického profilu. Většinovou molekulární rodinou jsou seskviterpeny (více než 50%), jejichž hlavním zástupcem je ishwaran (17 až 25%).

Esenciální olej katrafay se v používá kosmetice na kožní potíže jako ekzémy nebo akné, podporuje vyrovnaný tón pokožky. Přidává se do přípravků proti celulitidě a vráskám, působí protizánětlivě. Pro své povzbuzující a stimulační schopnosti je často uváděný jako dobrý prostředek při mentální únavě. Je ideální do směsí pro uvolnění pohybového aparátu a snížení bolesti svalů a kloubů. Ocení ho i ti, kteří trpí zánětem šlach nebo lumbagem. Ulevuje u pocitu těžkých nohou. Působí potopudně a močopudně, podporuje průchodnost dýchacího systému při respiračních onemocněních. Napomáhá dobré činnosti krevního oběhu.

Botanický název: Cedrelopsis grevei
Čeleď: Lauraceae (vavřínovité)
Destilovaná část rostliny: Kůra, někdy listy
Země původu: Madagaskar
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace

Sponzorováno

Obsah účinných látek v esenciálním oleji Katrafay

Sesquiterpeny: ishwaran (31,77%), alfa-kopien (Alpha-copaene) (8,70%), delta-cadinen (2,98%), alfa-selinen (3,52%), beta-karyofylen (3,37%). Stopy flavonoidů a kumarinů.

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje Katrafay

  • Esenciální olej z katrafay pomáhá bojovat proti únavě.
  • Působí také protizánětlivě a proti bolesti.

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná, světle žlutá až oranžová kapalina.
Aroma: Dřevité, balzámové, příjemné

Účinky esenciálního oleje Katrafay

Tento esenciální olej je hodný při:

  • bolestech hlavy
  • ⭐ bolestech pohybového aparátu
  • ⭐ zánětech kloubů
  • při psychickém nepohodlí
  • při nervovém vyčerpání
  • ⭐ pro ošetření celulitidy
  • při poruchách spánku
  • ⭐ kožních poruchách, ekzémech, psoriáze
  • ⭐ na popraskanou a suchou kůži
  • ⭐ na jizvy a popáleniny

Kontraindikace

Esenciální olej katrafay je určen pouze pro dospělé. Není vhodný pro těhotné, kojící ženy a děti. Jeho používání je omezeno na maximálně 5 dní v kuse, při velmi nízkém dávkování. Může být dráždivý pro pokožku, vždy jej řeďte do nosného oleje, neužívejte vnitřně.

Není vhodný pro lidi s astmatem a epilepsií. Může způsobit silnou alergickou reakci. Pro potřeby difuze dávkujte maximálně 2 kapky do aromalampy nebo difuzéru, nechejte odpařovat maximálně 30 minut denně. Neužívejte vnitřně.

Sponzorováno

Máte s tímto éterickým olejem nějaké zkušenosti? Budeme moc rádi za komentáře.

Co si dále přečíst o esenciálních olejích?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Pavlína Klaudová (více o nás)

     

    Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva