Sponzorováno

Esenciální olej Kardamom (Elatteria cardamomum) – účinky, vlastnosti, kontraindikace 4.75/5 (12)

Ze semen rostliny se získává parovodní destilací esenciální olej z kardamomu.

Ze semen rostliny se získává parovodní destilací esenciální olej z kardamomu.

Popis esenciálního oleje Kardamom (Elatteria cardamomum)

Kardamovník obecný (Elatteria cardamomum) patří do čeledi Zingiberaceae (zázvorníkovité) stejně jako zázvor a kukruma. Je to vytrvalá bylina s oddenky, která může dosáhnout výšky od 2 do 5 m. Pochází z Indie. Odtud se dostal jako oblíbené koření do celého světa. Oblíbili si ho Řekové, Turci nebo Izraelci. Je nedílnou součástí dezertů, likérů nebo kávy. Je to vytrvalá bylina s hustým oddenkem a dlouhými, masitými, stálezelenými listy. Květy mohou být bílo-červené až fialové. Kardamom může být produktivní až 40 let, první sklizeň je možná po dvou až třech letech jeho života. Ze semen rostliny se získává parovodní destilací esenciální olej.

Kardamom se používá k eliminaci problémů trávicího traktu, stimuluje dobrou činnost střev a podporuje pravidelné zažívání, mírní projevy plynatosti. Je protiinfekční. Uvolňuje dýchací cesty a odhleňuje. Je potopudný a močopudný, protikřečový. Pro analgetické schopnosti se využívá při bolestech svalů a pohybového aparátu. Snižuje zánětlivé reakce. V kosmetice se přidává do produktů pro ošetření mastné nebo problematické pleti.

Také ho najdeme jako součást dentální hygieny, parfémů, vlasových vod a šamponů proti lupům. Vyniká protiplísňovou a antibakteriální aktivitou, takže funguje nejen jako vonná složka, ale také jako přírodní konzervant. V aromapsychologii má své místo při nervovém vyčerpání, obavách a neschopnosti udržet koncentraci. Uklidňuje, navozuje pocit pohody, zmírňuje emocionální traumata.

Botanický název: Elatteria cardamomum
Čeleď: Zingiberaceae (zázvorníkovité)
Destilovaná část rostliny: Semena
Země původu: Hlavně Indie.
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace.

Sponzorováno

Obsah účinných látek

Terpenické oxidy: 1,8 cineol (20-25%),terpenické estery: terpenyl-acetát (30%), linalyl-acetát (5-6%), monoterpeny (7%): sabinen, myrcen, limonen, alfa a beta pinen, monoterpenoly (7%): linalool (3-4%), alfa-terpineol.

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje Kardamom (Elatteria cardamomum)

  • Zažívací tonikum,
  • ⭐ expektorant,
  • ⭐ tonikum dýchacích cest,
  • antiinfekční, antivirový a antibakteriální,
  • ⭐ neuromuskulární antispazmodikum,
  • ⭐ proti zvracení,
  • trávicí stimulant.

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná tekutina světle žlutá až světle zelená.
Aroma: Vůně je silná, bylinná, pikantní, sladká a uklidňující.

Účinky vlastnosti esenciálního oleje Kardamom (Elatteria cardamomum)

Tento olej je vhodný při:

  • křečích
  • bolestech svalů
  • neprůchodnosti dýchacích cest
  • zánětech a infekcích
  • emočních traumatech
  • vlhkém kašli
  • trávicích potížích

Kontraindikace

Není vhodný pro těhotné, pro kojící ženy a děti do osmi let věku. Může vyvolat alergickou reakci. Vždy se musí míchat do nosného oleje, neužívat vnitřně. Nadměrné užívání kardamomu může způsobit zvýšené pocení, bolest hlavy, bolesti žaludku, nevolnost, pocit sucha v ústech, ale také závratě, zvracení, tachykardii, podchlazení, nespavost nebo zvýšenou únavu, a halucinace.

Nepoužívat v dlouhodobém horizontu, dodržovat nízké dávkování. Může vyvolat alergickou reakci. Při použití do aromalampy nebo difuzéru nakapejte 1-2 kapky podle velikosti místnosti a nechejte odpařovat maximálně 30 minut 2x denně. U dětí dodržujte poloviční dávkování a poloviční dobu difúze.

Sponzorováno

A co vy? Znáte tento olej? Používáte ho?

Co si dále na toto téma přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Pavlína Klaudová (více o nás)

     

    Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva