Sponzorováno

Esenciální olej Kafr (Cinnamonum camphora) – účinky, vlastnosti, kontraindikace 4.8/5 (5)

Kafrový éterický olej se získává parovodní destilací z rozdrceného dřeva stromu.

Kafrový éterický olej se získává parovodní destilací z rozdrceného dřeva stromu.

Popis esenciálního oleje Kafr (Cinnamonum camphora)

Kafrovník, botanicky Cinnamonum camphora, je až 40 m vysoký, stálezelený strom, kvetoucí od dubna do června. Patří do čeledi Lauraceae (vavřínovité). Má až 13 cm dlouhé listy, které mění barvu od růžové po tmavě zelenou, květy jsou zelenkavě žluté, patří do rodu vavřínovitých. Pochází původně z Asie a Východní Afriky. Dnes jsou jeho hlavnímu producenty Čína, Indie, Ceylon, Egypt a Spojené státy americké.

Kafrový éterický olej se získává parovodní destilací z rozdrceného dřeva stromu. Kafru existuje víc druhů, další ze známých odrůd je bornejský kafr, Dryobalanops camphora. Kůra nebo větvičky se sklízí na podzim, pouze ze stromů starších 25 let. Esenciální oleje z obou kafrů mají podobné vlastnosti, ale mírně se liší vůní a koncentrací chemických sloučenin, které obsahují. Produkce 200 g esenciálního oleje vyžaduje 100 kg rostlinného materiálu.

V kosmetice se kafr používá hlavně pro péči o problematickou, mastnou pleť a vlasy. Eliminuje ekzémy a akné i jiné nepříjemné problémy. Působí proti kožním nehtovým plísním a vším. Je stimulující, prokrvuje a zabraňuje vypadávání vlasů. Zabraňuje rozšíření bakteriální infekce.

Kafr se také přidává do krémů na popraskané paty, protože je hezky zaceluje. Kafr funguje jako stimulant pocení a oběhového systému, což podporuje metabolické funkce, činnost endokrinního systému. Působí diureticky a potopudně. Uvolňuje projevy plynatosti. Kafr znecitlivuje, mírní křeče. Napomáhá průchodnosti dýchacího systému. Protože má dobrý vliv na bolest, používá se jako antirevmatikum při dně, artritických bolestech a revmatu. V aromapsychologii se nepoužívá kvůli silné neurotoxicitě.

Botanický název: Cinnamonum camphora
Čeleď: Lauraceae (vavřínovité)
Destilovaná část rostliny: Dřevo
Země původu: Asie a Východní Afrika, USA
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace.

Sponzorováno

Obsah účinných látek v tomto esenciálním oleji

Monoterpenon: kafr (40 až 50%), terpenické oxidy: 1,8 cineol (20 až 30%), estery: safrol (15%), ostatní chemické sloučeniny: monoterpenoly: linalool (2 až 3%).

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje z kafru

  • Analgetikum,
  • prokrvuje,
  • snižuje projevy zánětlivé reakce,
  • uvolňuje dýchací systém.

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Kapalina je průhledná, bezbarvá až světle žlutá.
Aroma: Kafr má bylinnou, štiplavou, ostrou, zelenou vůni.

Účinky esenciálního oleje z kafru

Je vhodný při:

  • mykózách
  • bolestech pohybového aparátu
  • zánětech
  • křečích

Kontraindikace

Je kontraindikovaný v těhotenství, při kojení a u malých dětí do deseti let věku, astmatiků a epileptiků. Kafr nikdy neužívejte vnitřně. Při předávkování se projevují příznaky otravy, extrémní žízeň, zvracení, pokles tělesné teploty. Ve velkém množství funguje jako neurotoxin.

Kafr se tedy musí používat ve velmi omezeném množství a patří do ruky zkušenému aromaterapeutovi nebo laikovi s širokými znalostmi aromaterapie. Vždy se musí míchat do nosného oleje, protože může silně podráždit kůži a alergici musí před aplikací provést test snášenlivosti.

Máte-li pochybnosti, poraďte se o používání kafru s aromaterapeutem.

Sponzorováno

Máte vy s kafrovým olejem nějaké zkušenosti? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si dalšího přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Pavlína Klaudová (více o nás)

     

    Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva