Obsah článku
Popis esenciálního oleje hořký pomeranč
Pomerančovník hořký (Citrus aurantium) je ovocný strom s trnitými větvemi, původem z Číny a Indie, aklimatizovaný po celém Středomoří, kde se dostal ve 12. století našeho letopočtu. Patří do čeledi Rutaceae (routovité), dorůstá do výšky okolo 6-10 m. Kvete bílými, jemnými, velmi aromatickými květy. Pomerančovník hořký dává rostlinný materiál pro více druhů esenciálních olejů. Z listů se destiluje parovodní destilací petitgrain, z květů neroli a z plodů esenciální olej hořký pomeranč.
Každý esenciální olej získaný z pomerančovníku hořkého má své specifické a nenahraditelné chemické složení i vůni. Nejvíce finančně náročnou esencí z pomerančovníku hořkého je neroli, které se buď destiluje nebo je k dostání ve formě absolue. Na 800g esenciálního oleje z plodů je potřeba asi 100 kg rostlinného materiálu. Kůra hořkého pomeranče obsahuje synefrin, molekulu blízkou efedrinu, která stimuluje nervový systém a zvyšuje termogenezi (spalování rezervního tuku) a proto se používá při kúrách pro snížení tělesné hmotnosti.
Esenciální olej z hořkého pomeranče je bohatý na linalool, molekulu charakteristickou baktericidními a mykobaktericidními, ale také protikřečovými vlastnostmi. Díky bohatému zastoupení limonenu a terpineolu se používá jako tonikum zažívacího ústrojí i proti nadýmání. Pomáhá snižovat srážení krve, podporuje činnost krevního oběhu a lymfatického systému. Působí potopudně a močopudně, snižuje otoky. Lze jej využít ke snížení bolesti pohybového aparátu. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi.
Pomeranč hořký je dobrým pomocníkem v aromapsychologii. Synergie molekul obsažených v hořkém pomerančovém oleji podporuje vazodilataci (rozšíření cév), což přispívá k celkovému uvolnění nervového napětí. Linalool napomáhá snižovat stresové faktory a inhibuje uvolňování neurotransmiterů jako je acetylcholin, který se podílí na přirozené psychické rovnováze. Podporuje tvořivost a stimuluje přirozené kognitivní funkce.
Sponzorováno
V parfemářství i kosmetice se používají všechny tři esenciální oleje, získané z pomerančovníku hořkého. Specificky je zastoupen v mužských i ženských parfémech, v kosmetických prostředcích se přidává do anti-agingových řad, do produktů pro ošetření problematické, zanícené a mastné pleti, pro snížení maštění a vypadávání vlasů. Podporuje mikrocirkulaci krve, napomáhá rychlejšímu hojení a zajizvení, snižuje viditelnost již vzniklých jizev a strií. Reguluje výskyt infekčních ložisek.
Botanický název: Citrus aurantium
Čeleď: Rutaceae (routovité)
Destilovaná část rostliny: Kůra
Země původu: Evropské Středozemí, Asie, USA.
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace nebo lisování za studena
Obsah účinných látek v esenciálním oleji hořký pomeranč
Monoterpeny (90-95%): d-limonen, monoterpenoly (2-6%): karvon, terpenické aldehydy, kumariny, furokumariny (v lisovaném esenciálním oleji).
Hlavní vlastnosti éterického oleje hořký pomeranč
- Protikřečový prostředek,
- vazodilatační činidlo,
- nervové tonikum,
- anti-agingový prostředek,
- mírné analgetikum,
- antibakteriální a antiinfekční,
- stimulant zažívacího systému,
- uklidňuje nadýmání.
Vzhled a organoleptické vlastnosti: Jantarově žlutá až hnědá, průhledná kapalina.
Aroma: Vůně je kořeněná, nahořklá, citrusová.
Účinky éterického oleje hořký pomeranč
Je vhodný při:
- nepohodlí nervového a zažívacího systému
- nedostatcích imunitního systému
- kožních infekcích
- bolestech pohybového aparátu
- pro lepší prokrvení a podporu oběhového systému
Kontraindikace
Hořký pomeranč obsahuje sinefrin, který může ve vysokých dávkách způsobit srdeční problémy.
Není vhodný pro těhotné ženy, kojící matky a děti do šesti let věku. Může vyvolat alergickou reakci, neužívat vnitřně.
Po použití esenciálního oleje, získaného lisováním na kůži nevystavujte pokožku přímému slunci nejméně osm hodin z důvodu možnosti vzniku fototoxické reakce. Destilovaný esenciální olej fototoxicitu nevykazuje.
Sponzorováno
Užíváte nějak esenciální olej z hořkého pomeranče? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.
U nás si můžete přečíst více článků o esenciálních olejích
- Esenciální olej ze sladkého pomeranče – jaké má účinky a na co může být dobrý?
- Esenciální oleje a kožní snášenlivost
- Esenciální olej Jalovec (Juniperus communis) – účinky, vlastnosti, kontraindikace
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Esenciální (éterické) oleje
Přečtěte si také naše další články