Sponzorováno

Esenciální olej Heřmánek žlutý (Ormenis multicaulis) – účinky, vlastnosti, kontraindikace 4.75/5 (8)

Popis esenciálního oleje Heřmánek žlutý (Ormenis multicaulis)

Heřmánek žlutý (Ormenis milticaulis) roste divoce v Maroku. Patří také do čeledi Astraceae (hvězdnicovité). Divoký heřmánek je vytrvalá bylina s chlupatými listy. Dorůstá do výšky okolo 50 cm. Pro získání éterického oleje se destilují květy rostliny. Květ připomíná svým vzhledem sedmikrásky.

Tento heřmánek je často zaměňován s heřmánkem římským (Anthemis nobilis), ale také s heřmánkem modrým (Tanaceum annum) nebo německým heřmánkem (Matricaria recutita). Každý z těchto heřmánků má ale jiné biochemické schopnosti a kontraindikace, je proto potřeba je striktně rozlišovat.

Je to vynikající přírodní prostředek proti úzkostem, depresím, při rekonvalescenci po prožitém šoku, při nespavosti, napomáhá získat motivaci a důvěru. Je to silný protizánětlivý, protikřečový prostředek, nervové tonikum a sedativum. Podporuje dobré trávení, zlepšuje peristaltiku. Používá se při kolitidách. Působí proti bakteriím, plísním (např. na kůži, v trávicím traktu), zklidňuje svědění a pálení, pomáhá proti lupům a doporučuje se pro ošetření suché, k poškození náchylné a problematické pleti.

Botanický název: Ormenis multicaulis
Čeleď: Astraceae (hvězdnicovité)
Destilovaná část rostliny: Květy
Země původu: Maroko
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace

Obsah účinných látek v tomto esenciálním oleji

Monoterpenoly: santolinový alkohol (7,14%), terpinen-4-ol (1,57%), alifatické estery: bornyl-acetát (1,56%), seskviterpenoly: trans-nerolidol (1,95%), terpenické oxidy: 1-8 cineol (10,24) %, monoterpeny: alfa-pinen (15,69%), myrcen (3,46%), limonen (3,49%), sabinen (2,70%) %), gama-terpinen (0,56%), para-cymen (0,44%), terpinolen (0,35%), alfa-terpinen (0,56%), kafr (0,20%), beta-pinen (0,44%), seskviterpeny: germakren-D (5,91%), trans-beta-farnesen (4,73%), delta-elemen (4,13%), beta-karyofylen (0, 88%), beta-elemenu (0,69%), alfa-kopaen (0,82%). Další sloučeniny: karyofylén oxid (0,64%)

Sponzorováno

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje z heřmánku žlutého

  • Nervové tonikum,
  • ⭐ proti plísním a bakteriím,
  • podpora trávení,
  • ⭐ proti kolikám.

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Tmavě žlutá až nazelenale hnědá průhledná kapalina.
Aroma: Vůně je ovocná, sladká, dřevitá a kafrová.

Účinky esenciálního oleje z heřmánku žlutého

Je vhodný při:

  • nervovém vyčerpání
  • kolikách
  • trávicích potížích
  • kožních potížích jako ekzémy nebo lupénka
  • při svědění pokožky

Kontraindikace

Není vhodný pro těhotné do ukončeného třetího měsíce gravidity, kojící, malé děti do šesti let věku, protože představuje riziko hrtanových křečí a zástavy dechu. Může vyvolat alergickou reakci. Nutnost dodržení nízkých dávek, nepoužívat dlouhodobě. Vždy ředit do nosného oleje, neužívat vnitřně, používat v krátkém časovém horizontu.

Nesmí ho používat onkologické pacientky a muži s rakovinou prostaty, může ovlivnit některá léčiva. Není vhodný pro astmatiky a epileptiky.

Sponzorováno

Znáte esenciální olej ze žlutého heřmánku? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále o heřmánku přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Pavlína Klaudová (více o nás)

     

    Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva