Obsah článku
Popis esenciálního oleje Heřmánek pravý (Matricaria recutita)
V aromaterapii se využívají oleje celkem ze čtyř druhů heřmánku, heřmánku pravého nebo také německého (Matricaria recutita), heřmánku římského (Anthemis Nobilis), heřmánku modrého (Tanacetum annuum) a heřmánku marockého (Ormenis multicaulis). Heřmánek pravý patří do čeledi Asteraceae (hvězdnicovité), má latinský název Matricaria recutita a známe ho z našich luk, polí i zahrad. Je to jednoletka, roste do výšky až 1m. Má bílé květy s tmavě žlutým středem, podobné kopretině. Heřmánku pravému se také někdy říká heřmánek německý.
Jméno „Matricaria“ pochází z latinského „mater“, což znamená matka. Toto jméno dostal pravděpodobně proto, že je věrným přítelem žen při menstruaci a menopauze. Esenciální olej se získává parovodní destilací květů, na 250 ml esence je potřeba 100 kg rostlinného materiálu. Od toho se také odvíjí jeho cena, všechny heřmánky mají stejný výnos a jsou finančně náročnější. Kvůli tomu se nepoužívá do aromalamp, ale přidává se do kosmetiky, mastí a masážních olejů. Německý heřmánek je po staletí brán jako skvělé děložní tonikum. Používal se také při nevolnostech a zvracení.
Esenciální olej z heřmánku i heřmánkový hydrolát má své pevné místo v kosmetice, protože je výborný v péči o pokožku. Má úžasné protizánětlivé vlastnosti, pomáhá lepšímu hojení. Je prospěšný lidem, trpícím růžovkou, psoriázou nebo ekzémy omezuje černé tečky, pupínky a svědění. Snižuje podráždění pokožky a zarudnutí. Obnovuje kožní buňky a podporuje tvorbu nových, čímž napomáhá zachování mladistvého stavu pleti. Najdete ho jako součást šamponů proti lupům, působí proti plísňovým onemocněním pokožky. Pomáhá při kolikách a žaludečních neurózách, průjmech. Působí jako potopudný a močopudný prostředek.
Je vhodný jako mírné analgetikum na migrény, bolesti kloubů i zubů a svalů. Podporuje činnost krevního oběhu, což je důležité hlavně u migrén a nepravidelné nebo bolestivé menstruaci a při menopauze. Heřmánkem německým lze velmi dobře potlačit příznaky PMS. Používá se i při respiračních problémech a nachlazení. Zmírňuje porodní bolesti a nevolnosti během těhotenství. Používá se do mastí proti hemeroidům.
Sponzorováno
Botanický název: Matricaria recutita
Čeleď: Asteraceae (hvězdnicovité)
Destilovaná část rostliny: Květy
Země původu: Evropa
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace.
Obsah účinných látek v tomto esenciálním oleji
Seskviterpenické oxidy: alfa-bisabolol oxid (2-20%), seskviterpeny: beta-farnesen (15-45%), chamazulen 11%. V menším množství: germancen, beta-ocimen
Hlavní vlastnosti esenciálního oleje z heřmánku pravého
- Uklidňuje nervový systém,
- uvolňuje křečové stavy,
- snižuje viditelnost strií a jizev,
- působí protizánětlivě a jako trávicí tonikum,
- vhodný při ženských potížích,
- působí jako mírné analgetikum.
Vzhled a organoleptické vlastnosti: Čerstvě po destilaci je to tmavě modrá až zelená tekutina, v průběhu času se může změnit na tmavě žlutou.
Aroma: Jeho vůně je bylinná, hořko-sladká, hluboká.
Účinky esenciálního oleje z heřmánku pravého
Esenciální olej z heřmánku pravého je vhodný při:
- svědění a zánětech pokožky
- po bodnutí hmyzem
- při ekzémech, psoriáze a růžovce
- na rány, jizvy
- urogenitálním nebo perianálním nepohodlí
- hemeroidech
- poruchách trávení
- popáleninách
- dyspepsii
- cystitidě a vaginitidě
Kontraindikace
U těhotných žen lze použít v nízkém dávkování občasně od ukončeného pátého měsíce těhotenství, u kojících a malých dětí do tří let věku není doporučován, některé prameny uvádí, že není vhodný až do ukončených šesti let dítěte.
U nízkotlakých osob je potřeba vyzkoušet, jak na něho celkově reagují, zde je reakce velmi individuální. Neužívat vnitřně, u citlivých osob může vyvolat alergickou reakci. Je vždy nutno ho míchat do nosného oleje. Je kontraindikován u lidí, užívajících hormonální léčbu, antidepresiva nebo prášky na spaní. Je fototoxický.
Sponzorováno
Znáte a používáte esenciální olej z heřmánku pravého? Budeme rádi za komentáře pod článkem.
A co si dále přečíst na toto téma?
- Heřmánek pravý léčí i zkrášluje – jaké má účinky?
- Esenciální oleje pro dobrý spánek
- Esenciální oleje na bolesti hlavy
- Esenciální olej Heřmánek žlutý (Ormenis multicaulis) – účinky, vlastnosti, kontraindikace
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Esenciální (éterické) oleje
Přečtěte si také naše další články