Sponzorováno

Esenciální olej citronela Jáva (Cymbopogon winterianus) – účinky, vlastnosti, kontraindikace 4.76/5 (21)

Cymbopogon winterianus

Cymbopogon winterianus

Popis esenciálního oleje Citronela Jáva (Cymbopogon winterianus)

Citronela pochází z jihovýchodní části Asie, pěstuje se zejména na Srí Lance, ale také na Cejlonu, Madagaskaru, Tchaj-wanu, Barmě, Indonésii a západní Indii. Je to vonná tráva, která roste do výšky 1,5 metru, nejvíc oblíbená je cejlonská odrůda, která nese místní název Maga pengeri. Patří do čeledi Poaceae (lipnicovité). Své pojmenování získala díky své svěží, citronové vůni, kterou připomíná meduňku. Ta se jí bohužel velmi často pančuje. V aromaterapii se používají dva typy citronely, jávský (Cymbopogon winterianus) a cejlonský (Cymbopogon nardus). Éterický olej se z ní získává parovodní destilací.

Citronela je díky svým skvělým deodoračním schopnostem a bohatému citrusovému aroma oblíbenou složkou deodorantů a tělových sprejů. Působí jako repelent proti hmyzu, včetně blech a vší. Používá se jako netoxický biopesticid. Při ošetření kůže se musí dodržovat nízké koncentrace, protože ji může velmi podráždit. Citronelu najdeme také v přípravcích pro mastnou pleť a vlasy, zlepšuje stav vlasové pokožky, odstraňuje lupy, stahuje póry. Pomáhá při zvýšeném pocení nohou a kožních plísních. Esenciální olej citronela působí antibakteriálně. Citronela má také silné protiplísňové vlastnosti.

Citronela vyvolává pocení a působí diureticky. Mírní otoky. Používá se při trávicím nepohodlí. Pomáhá proti křečím, lze ji efektivně použít při menstruaci, artritidě a dalších nemocích pohybového aparátu, snižuje projevy bolesti, protože má schopnost dobře prokrvovat. Tato vlastnost je vhodná při migrénách, revmatismu, bolestech zad a svalových bolestech. Citronela se používá v aromapsychologiii, protože je uklidňující a působí sedativně.

Botanický název: Cymbopogon winterianus
Čeleď: Poaceae (lipnicovité)
Destilovaná nebo lisovaná část rostliny: Listy traviny.
Země původu: Madagaskar, Thaj-wan, Barma, Indonésie, Indie, Cejlon.
Způsob získání esenciálního oleje: Destilace vodní párou.

Obsah účinných látek v tomto esenciálním oleji

Chemické složení citronely závisí na jejím původu.

Sponzorováno

1, Citronela Jáva (Cymbopogon winterianus ):
Monoterpenoly (30-40%): geraniol (15-24%), citronelol (12-15%), terpenické estery: geranyl-acetát (3-8%), citronelol (12-15%), monoterpenické aldehydy: (citronelal) (35-45%) Další látky v menším zastoupení: limonen (okolo 4%), elemol (3-4%).

2, Cejlonský typ (Cymbopogon nardus):
Monoterpenoly (30-40%): geraniol (15-24%), citronelol (12-15%), terpenické estery: geranyl-acetát (3-8%), citronelyl (2-4%), monoterpenické aldehydy (35-40%): citronelal.

Hlavní vlastnosti

  • Uklidňuje nervový systém,
  • působí protizánětlivě,
  • uvolňuje křečové stavy,
  • podporuje trávení,
  • působí potopudně a močopudně,
  • funguje jako prostředek proti hmyzu.

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná, bezbarvá až světle žlutá kapalina.
Aroma: Má velmi silnou, citronovou, svěží vůni.

Účinky esenciálního oleje citronela Jáva (Cymbopogon winterianus)

Je vhodný při:

  • mentální únavě
  • otocích
  • do kosmetiky
  • pro podporu krevního oběhu
  • nepohodlí zažívacího traktu
  • při křečích a bolestech hlavy, pohybového aparátu

Kontraindikace

Nepoužívat u těhotných nebo kojících žen a u dětí do ukončených šesti let. Při dermálním použití se silně ředí v rostlinném oleji. Neužívat vnitřně. Může vyvolat alergickou reakci.

Neaplikovat na kůži neředěnou, dodržet nízké dávkování, nepoužívat v dlouhodobém horizontu. Při použití v aromalampě nebo difuzéru dodržujte maximální doporučenou dobu difúze 2x 30 minut denně. Kapejte 2-3 kapky esenciálního oleje citrónu podle velikosti místnosti, u dětí volte poloviční dávkování.

Nepoužívejte déle než 10 dnů vkuse. Následně udělejte pauzu.

Sponzorováno

A co vy? Znáte tento esenciální olej? Budeme rádi za tipy a doporučení v komentářích pod článkem.

A co si ještě o esenciálních olejích přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Pavlína Klaudová (více o nás)

     

    Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva