Sponzorováno

Esenciální olej Bergamot (Citrus bergamia) – účinky, vlastnosti, kontraindikace 4.83/5 (12)

Citrus Bergamia

Citrus Bergamia

Popis esenciálního oleje Bergamot (Citrus bergamia)

Bergamot (Citrus bergamia) je stálezelený strom. Pochází z Asie. Roste převážně na Sicílii, ale najdeme ho i na jiných místech Středomoří (hlavně v Itálii, konkrétně Kalábrii, která představuje 80% světové produkce) a Řecku, Alžíru, Maroku, v Tunisu nebo na Pobřeží Slonoviny.

Patří do čeledi Rutaceae (routovité). Bergamot je kříženec pomerančovníku a citroníku. Bergamotovník dorůstá do výšky okolo 5m. Jeho květy jsou jemné, bílé. Dává ovoce se zelenou kůrou, chutnající hořko-kysele. Váha jednoho plodu se pohybuje od 80 do 200g. Z kůry ještě nezralého plodu se získává buď lisováním, nebo destilace éterický olej. Lisovaný éterický olej je na pultech častěji. Na 30ml éterického oleje bergamot je potřeba celkem 100 plodů.

Účinky oleje

Bergamot lze použít jako účinný stimulant zažívání. Je dobrým pomocníkem při zácpě a kolitidách. Bergamot vyniká také analgetickými schopnostmi a snižuje bolest, což ho činí skvělým prostředkem pro ošetření namožených svalů nebo bolavých kloubů. Lze jej aplikovat při menších bolestech hlavy. Má také močopudné a potopudné účinky.

V aromapsychologii má místo mírného antidepresiva a stimulantu. Používá se hlavně při stresových situacích. Podporuje dobrý a kvalitní spánek. Může být efektivním doplňkem při léčbě drogové či alkoholové závislosti. Působí jako tonikum nervového systému.

Esenciální olej bergamot se vyskytuje nejen v parfémech a tělových vodách. Ten bez obsahu begraptenu se přidává do pečující kosmetiky, určené pro ošetření mastné nebo problematické pleti. Snižuje výskyt zánětlivých ložisek, podílí se na ochraně kožních buněk před působením oxidačního stresu. Přispívá k dobré pevnosti a pružnosti pokožky, působí proti plísním a škodlivým bakteriím. Podporuje dobré zajizvení poškození kůže, napomáhá sjednotit tón pleti. Bergamotový esenciální olej snižuje produkci séba.

Botanický název: (Citrus bergamia)
Čeleď: Rutaceae (routovité)
Destilovaná nebo lisovaná část rostliny: Kůra plodů
Země původu: Asie, Středomoří.
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace nebo lisování z kůry plodů.

Obsah účinných látek v bergamotovém oleji

Monoterpy (34 až 52%): limonen, estery (22 až 34%): linalyl-acetát, terpenický alkohol 3 až 15%: linalol, další složky: bergamotin, bergapten, d-limonen, alfa pinen, alfa terpineol, geraniol, beta bisabolen, neralyl acetát, nerol, geranil-acetát, myrcen.

Sponzorováno

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje Bergamot (Citrus bergamia)

  • mírný antibakteriální prostředek
  • ⭐ nervové tonikum
  • ⭐ imunitní tonikum
  • mírné analgetikum
  • snižuje produkci séba
  • ⭐ potopudný a diuretikum

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Jemně smaragdově zelená až tmavě zelená tekutina.
Aroma: Éterický olej bergamot je typický svojí pikantní, svěží, sladko-kyselou, citrusovou, vůní.

Kdy vám může esenciální olej Bergamot (Citrus bergamia) pomoci?

Tento esenciální olej je vhodný při:

  • Bolestech kloubů a svalů,
  • respiračních potížích,
  • křečích trávicího systému,
  • menstruačních křečích,
  • při mírných bolestech hlavy,
  • při nervovém vyčerpání.

Kontraindikace

Tento éterický olej by neměly používat těhotné do ukončeného třetího měsíce gravidity a kojící ženy. Uchovávejte mimo dosah malých dětí, nepoužívejte u dětí do šesti let věku.

Před použitím vždy smíchejte éterický olej bergamot s nosným olejem a proveďte test snášenlivosti. Nadměrné množství může vyvolat nevolnosti, bolesti, nedostatečné okysličení krve a zvracení. Nesmí se používat nezředěný.

Neměli by ho proto používat studenti, kteří mají druhý den zkoušku, protože má tlumící charakter. Je velmi fotosensitivní, po použití by se neměla pokožka vystavovat přímému slunečnímu záření nejméně 18 hodin. Před použitím je potřeba provést test kožní citlivosti.

Bergamot obsahuje několik alergenů, jako je limonen, linalool, citral (geranial + neral), geraniol. Jedná se ale o nejvíce fototoxický citrusový olej vůbec, a proto je potřeba dávat pozor na to, abychom pokožku po jeho aplikaci nevystavovali přímému slunci anebo nešli do solária. Neužívat vnitřně.

Při použití v aromalampě nebo difuzéru inhalujte maximálně 2x 30 minut denně. U dětí 2x 15 minut denně. Nepřidávat do koupele. Může také ovlivnit účinnost některých léčiv.

Sponzorováno

A co vy? Používáte esenciální olej bergamot? Na co a jak? Budeme rádi za komentáře.

A co si dále přečíst na toto téma?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Pavlína Klaudová (více o nás)

     

    Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva