Obsah článku
Popis esenciálního oleje z anýzu
Botanický název Anýzu je Pimpinella anisum. Je to jednoletá nebo dvouletá bylina. Patří do čeledi Apiaceae (miříkovité). Roste do výšky mezi 50 a 80 cm. Listy jsou zelené, střídavé, dlouhé řapíkaté a složené ze tří částí. Květy jsou malé a bílé, seskupené v okolíku. Plody jsou velmi aromatická semena zelenkavě šedé barvy. Anýzový éterický olej se získává parovodní destilací ze sušených semen. Nepoctiví prodejci jej často pančují silicemi z fenyklu nebo kmínu.
Anýz se používá v kosmetice převážně do výrobků zubní hygieny. Ničí plísně, protože obsahuje anethol, složku, která je užitečným bojovníkem proti Candidě albicans i dalším druhům jako jsou alternaria, aspergillus, cladosporium, fusarium a penicilin. Anýz byl používán proti vším. Je toxický pro hmyz.
Pokud ale využíváme esenciální olej z anýzu v aromaterapii a zacházíme s ním opatrně, nemusíme se bát, že bychom si ublížili. Zabraňuje nadýmání, působí proti kolikám a křečím. Napomáhá trávení a vylučování, je to antioxidant, působí protikřečově, uvolňuje hlen z dýchacích cest. Pomáhá při artritidě, desinfikuje. Pokud je použit v malých dávkách, podporuje činnost krevního oběhu. Bývá úspěšný při hormonálních změnách v klimakteriu, při zadržování vody v těle, jako afrodiziakum. Lze jej použít i jako antiparazitikum, když se potřebujeme zbavit roupů.
Botanický název: Pimpinella anisum
Čeleď: Apiaceae (miříkovité)
Destilovaná část rostliny: Semena
Země původu: Hlavně Evropa
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace plodů
Sponzorováno
Obsah účinných látek v oleji z anýzu
Fenylopropanoidy: trans-anethol (82%), monoterpeny: linalol (8%), seskviterpeny (8%): himachalen, beta-bisabolen, zingiberen.
Hlavní vlastnosti esenciálního oleje Anýz (Pimpinella anisum)
- sexuální stimulant
- nervové tonikum
- imunitní tonikum
- analgetikum
- antiparazitikum
Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná tekutina až jemně nažloutlé barvy
Aroma: Anýz má teplé a pikantní aroma.
Účinky esenciálního oleje Anýz (Pimpinella anisum)
Je vhodný při:
- Bolestech kloubů a svalů,
- respiračních potížích,
- křečích trávicího systému,
- menstruačních křečích.
Kontraindikace
Nesmí se používat spolu s léky, snižující srážlivost krve, při astmatu, v těhotenství, při kojení, u malých dětí do dvanácti let věku. Předávkování esenciálním olejem může způsobit nevolnost, zvracení, křeče, ale také alergické reakce, nevolnosti, kožní dráždivost, průjmy, dušnost, plicní edémy (hromadění vody v plicích). Anýzový esenciální olej by neměly používat ženy, které jsou pod hormonální terapií anebo užívají antikoncepci.
Je zakázaný u onkologických pacientů, u žen trpících myomy, endometriózou, rakovinou prsu, vaječníků nebo dělohy. Anýz působí při větších dávkách jako narkotikum zpomaluje dýchání a činnost krevního oběhu.
Je jedovatý pro některá malá zvířata a ptáky. Nesmí se užívat perorálně, ani v dlouhodobém horizontu, není vhodný pro začátečníky v aromaterapii.
Sponzorováno
Znáte olej z anýzu? Na co ho používáte? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.
Co si dále přečíst o esenciálních olejích?
- Esenciální olej z borovice lesní – účinky a kontraindikace
- Esenciální oleje a co je o nich dobré vědět
- Esenciální olej ze sladkého pomeranče – jaké má účinky a na co může být dobrý?
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Esenciální (éterické) oleje
Přečtěte si také naše další články