Sponzorováno

Esenciální olej Andělika lékařská (Angelica archangelica) – účinky, vlastnosti a kontraindikace 4.67/5 (12)

Angelica archangelica

Angelica archangelica

Popis esenciálního oleje Andělika lékařská (Angelica archangelica)

Andělika lékařská (Angelica Archangelica) patří do čeledi Apiaceae (miříkovité). Pochází z evropského severu, kde byla ve středověku známou rostlinou, která připravovala jako zelenina. Dnes je rozšířená po celé Evropě a v Asii. Roste hlavně na dobře zavlažených loukách a v mokřadech. Je to vytrvalá bylina, dorůstající až do výšky dvou metrů. Mezi červnem a srpnem se objevují bělavé nebo narůžovělé květy, paprskovité, složené z malých kvítků, mají průměr 15 až 20 cm.

Éterický olej se získává z anděliky lékařské. Destiluje se kořen, který se sklízí v září. Výroba 500 g oleje vyžaduje asi 100 kg rostlinného materiálu.

Esenciální olej andělika se používá jako podpora činnosti krevního oběhu. Přidává se do různých mastí, olejů pro účel ošetření problémů oběhového systému, slabých vaziv. Působí jako analgetikum u bolestivých stavů pohybového aparátu, prohřívá studené končetiny.

Andělika je ženským olejem, který uvolňuje křeče před a při periodě. Funguje jako protikřečový prostředek i v jiných případech. Působí potopudně a močopudně, podporuje dobrý stav imunitního systému. Hodí se k regulaci plynatosti.

V kosmetice se andělika používá obzvlášť pro ošetření pokožky hlavy, kde snižuje vypadávání vlasů. Je součástí parfémů. Do denních kosmetických výrobků pro péči o pleť a tělo se přidává jako mírný konzervační, protiplísňový a protizánětlivý prostředek. Hodí se pro ošetření problematické pokožky s ekzémy, růžovkou, lupénkou. Podporuje dobré hojení ran a jejich zajizvení, snižuje viditelnost strií.

Díky prokrvujícím schopnostem udržuje pokožku pružnou, dodává jí mladistvý vzhled. Proto se může míchat také do anti-agingových přípravků. V aromapsychologii se Andělika používá jako sedativum, proti úzkostem, jako antidepresivní prostředek. Uvolňuje stres, napomáhá lepší relaxaci, poskytuje dobré podmínky pro zdravý spánek.

Botanický název: Angelica Archangelica)
Čeleď: Apiaceae (miříkovité)
Destilovaná část rostliny: Kořen
Země původu: Hlavně Evropa, Asie.
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace kořene

Sponzorováno

Obsah účinných látek v tomto esenciálním oleji

Monoterpeny (90-95%): alfa-pinen, beta-pinen, limonen, alfa a beta-felandren, gama karen, estery (1 až 2%): bornylacetát, monoterpenoly: 1%, seskviterpeny: 3%, seskviterpenoly 1%, kumariny (zejména furokumariny) 2%: umbeliferon, archangelicin, angelicin .

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje Andělika lékařská

  • protikřečový prostředek
  • nervové tonikum
  • anti-agingový prostředek
  • analgetikum

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná tekutina až jemně nažloutlé barvy
Aroma: Její vůně je teplá, silná, bylinná, velmi aromatická.

Účinky

Tento esenciální olej je vhodný při:

Kontraindikace

Andělika není vhodná pro těhotné a kojící ženy. Může se používat u dětí od ukončeného desátého roku věku. Může způsobit alergickou reakci. Je fotosensitivní, po její aplikaci je potřeba se vyvarovat přímému slunci po dobu 8-12 hodin.

Velké množství monoterpenů způsobuje, že je ve vysokých dávkách orálně toxická pro ledviny, proto se nesmí užívat vnitřně. Nesmí se čichat přímo z lahvičky. Je nutné dodržovat nízké koncentrace. Ve vysokých dávkách je také neurotoxická. Nesmí ji používat osoby, které berou léky na ředění krve. Nepoužívat dlouhodobě, nejdéle po dobu 8-10 dní.

Sponzorováno

Při použití v aromalampě nebo difuzéru inhalujte maximálně 15 minut denně. Nepřidávat do koupele.

A co si ještě přečíst o esenciálních olejích?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Pavlína Klaudová (více o nás)

     

    Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva