Obsah článku
Esenciální oleje jsou často prezentovány jako čistě přírodní a naprosto neškodná záležitost. Prakticky se nejvíce setkáme s tvrzením, že to jsou vůně, které mají výborný dopad na naši psychiku. Pochybné marketingové strategie tvrdí, že jsou vhodné pro děti už od narození. Toto tvrzení je poměrně nebezpečné.
Skladba esenciálních olejů
Esenciální oleje se získávají z různých částí rostlin (kůra, slupka, plody, listy, květy) několika způsoby. Parní destilací (nejčastější), lisováním, naříznutím kůry stromu (např. copaiba), tzv. suchou destilací pomocí CO2, pomocí enfleuráže (nakládání rostlinného materiálu do zvířecího tuku po dobu 36 dní a následné extrakce alkoholy), tak vznikají tužší varianty esenciálních olejů (absoluty), které mnoho aromaterapeutů řadí do speciální skupiny a nechce je nazývat esenciálními oleji.
Esenciální oleje jsou složeny z mnoha aromatických molekul v různém procentuálním zastoupení, které mohou za jejich terapeutickou účinnost. A také za možné kontraindikace, které musíme řešit před jejich používáním. Procentuální zastoupení jednotlivých aromatických molekul se liší podle tzv. chemotypu. Jediný esenciální olej, který je téměř jednomolekulární je libavka.
Sponzorováno
Vhodnost esenciálních olejů
Vhodnost esenciálních olejů určuje aromaterapeut podle toho, jaké aromatické molekuly obsahují. Mnohé esenciální oleje, mají velmi podobné vlastnosti a mohou se používat jako vzájemné alternativy, hlavně pokud má některý z nich vysokou pravděpodobnost kontraindikací třeba u dětí nebo u lidí s vysokým krevním tlakem. Takže při znalosti obsahu aromatických molekul můžeme poměrně dobře doporučit esenciální olej, vhodný pro děti, staré lidi, těhotné ženy, aniž bychom riskovali to, že jim způsobíme nějaký problém. Je dobré vědět, jaké druhy molekul mají určité účinky, to znamená, které jsou schopné snížit bolest, které pomáhají s rozprouděním krevního oběhu anebo zlepší průchodnost dýchacích cest.
Skupiny aromatických molekul
V esenciálních olejích najdeme tyto skupiny aromatických molekul:
- Alkoholy (monoterpenoly, seskviterpenoly, diterpenoly)
- Fenoly
- Éthery
- Aromatické aldehydy
- Terpenické aldehydy
- Ketony
- Kumariny
- Kyseliny
- Laktony
- Oxidy
- Estery
- Terpeny (monoterpeny, seskviterpeny)
A co vy? Používáte esenciální oleje pro své zdraví? Budeme rádi za komentáře pod článkem.
Co si dále přečíst o esenciálních olejích
- Esenciální oleje a jejich toxicita
- Esenciální oleje, které ředí krev
- Využití esenciálních olejů proti bolesti
- Esenciální olej Eukalyptus radiata – účinky a kontraindikace
- Péče o esenciální oleje – skladování a životnost esenciálních olejů
VIDEO: Esenciální oleje – úvod. Proč, jak, nač a zač?
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Esenciální (éterické) oleje
Přečtěte si také naše další články