Sponzorováno

Chemotypy esenciálních olejů a hybridy rostlin 4.8/5 (5)

Chemotypy esenciálních olejů a hybridy rostlin

Co je chemotyp?

Někdy v aromaterapii narazíte na dva nebo více éterických olejů se stejným latinským názvem (stejný rod a druh) ale různými chemickými profily. Rostliny vypadají úplně stejně, přesto voní jinak a mají jiné zastoupení aromatických molekul. Někdy se rostlina přizpůsobuje tak, aby vynikala odolností vůči místním škůdcům a chorobám, jindy se rostlina přizpůsobuje půdě, nadmořské výšce, množství srážek a dalším faktorům prostředí.

Chemotypy produkují určité rostliny (například tymián – Thymus vulgaris ). Chemotyp se na lahvičce označuje za latinským názvem rostliny jako ct. Příklad: Thymus vulgaris ct. Cineol. Chemotyp se určuje podle nejvíce zastoupené aromatické molekuly v esenciálním oleji.

Příklady chemotypů tymiánů

Tymiány jsou v aromaterapii velmi rozšířeně používané esenciální oleje, zde jsou příklady chemotypů:

  • 1. chemotyp: Tymián thymol (Thymus vulgaris ct thymol).Tento EO obsahuje asi 40% thymolu, který definuje jeho chemotyp.
  • 2. chemotyp: Tymián thujanol (Thymus vulgaris ct thujanol), obsahuje asi 50% thujanolu, který definuje jeho chemotyp.
  • 3. chemotyp: Tymián linalool (Thymus vulgaris ct linalool), obsahuje asi 60% linaloolu, který definuje jeho chemotyp.

Přesnost chemotypu esenciálního oleje je spojená s latinským botanickým názvem, který je uznávaný mezinárodně a široce používaný ve vědeckých publikacích, stejně jako v kosmetické nomenkultuře INCI. Přesná identifikace umožňuje především znát úroveň kvality esenciálního oleje a jeho terapeutické použití. Pokud se na obalu produktu tato informace neobjeví, školený aromaterapeut takové esenciální oleje nepoužívá.

Sponzorováno

Dva chemotypy esenciálního oleje budou vykazovat nejen různé terapeutické aktivity, ale také velmi variabilní toxicitu a kontraindikace.

Hybridy a klony rostlin

Hybrid je kříženec dvou rostlin. Skvělým příkladem je máta peprná (Mentha x piperita) kříženec mezi mátou klesnatou (Mentha spicata) a mátou vodní (Mentha aquatica).

Dvě rostliny se kříží, ať už přirozeně nebo uměle, a vytvářejí novou rostlinu, příbuznou těm, z kterých vznikla, ale s jinou chemickou strukturou. Hybridy se obecně nemohou reprodukovat, proto se pak přistupuje k jejich klonování. Písmeno „x“ v latinském názvu vám říká, že rostlina, z které byl destilován esenciální olej je hybrid.

Dalším typickým příkladem je Lavandin (Lavandula x intermedia), kříženec mezi levandulí lékařskou (Lavandula angustifolia) a levandulí širokolistou (Lavandula latifolia).

Klonování je běžná metoda reprodukce hybridů. Pokud chcete opakovat přesně stejnou rostlinu, pěstujete rostlinu z řízků.

Sponzorováno

Pak získáte přesně stejné biochemické zastoupení aromatických molekul. Jeden typ klonu lavandinu se nazývá „Grosso“. Používá se pro něho označení Lavandula x intermedia clone grosso. Nebo pouze Lavandula x intermedia grosso.

A dále si o esenciálních olejích přečtěte

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Pavlína Klaudová (více o nás)

     

    Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva