Obsah článku
- Bergamotový esenciální olej má dlouhou historii jako léčivý prostředek. Olej má protizánětlivé, antibakteriální a protiplísňové vlastnosti. Může pomoci s aknózní pokožkou a častými pupínky, mastnotou, plísňovými infekcemi a kvasinkami.
- Neoficiální důkazy a populární použití bergamotového oleje v aromaterapii naznačují, že bergamotový olej je účinný při snižování příznaků úzkosti a stresu.
- Většina lidí ho má ráda kvůli jeho silné a jedinečné vůni. Problematické však může být každodenní používání a vystavování pokožky slunečnímu záření po jeho aplikaci.
- Bergamotový olej reaguje se sluncem a může způsobit fototoxicitu. To je důvod, proč je nejlepší jej používat večer nebo přes noc.
- Nejoblíbenější použití bergamotového oleje na pokožku je v aromaterapii, vonných tělových mlékách a místních ošetřeních lézí akné.
- Vždy před aplikací bergamotového oleje na pokožku proveďte test na malém kousku kůže.
Možná jste nikdy neslyšeli o bergamotovém oleji, ale není možné, že byste nezkusili čaj Earl Grey (nebo o něm alespoň někdy neslyšeli). A pokud máte rádi jedinečnou vůni čaje Earl Grey, můžete si být jisti tím, že si na své pokožce rádi užijete bergamotový olej.
Existuje spousta nadšenců do esenciálních olejů, kteří považují bergamotový olej za tu nejlepší volbu pro aromaterapii nebo jako klíčovou složku ve směsi pro péči o pleť. Ano, bergamotový olej vám může poskytnout mnoho důvodů, proč jej zařadit do své každodenní péče o pleť.
Pojďme si tedy probrat, co přesně je bergamotový olej, z čeho se skládá a jak může prospět vaší pleti. Probereme také preventivní opatření a vedlejší účinky, které byste měli mít na paměti před použitím bergamotového oleje na pokožku, a na úplný konec – jak jej obecně bezpečně používat.
Takže, pojďme se ponořit do bergamotového oleje.
Co je bergamotový olej?
Bergamotový olej pochází z rostliny Bergamot (Citrus bergamia), která patří do čeledi Rutaceae (routovité). Plodem tohoto stromu je kříženec citronu a pomeranče a má malou hruškovitou formu se žlutou barvou (takové aromatické ovoce velikosti pomeranče, barvou podobné citronu). Vůně této rostliny je ta základní vlastnost, která dodává bergamotu jeho popularitu v parfumérském průmyslu.
Bergamot má silnou a jedinečnou vůni, díky které je důležitou složkou mnoha parfémů.
V dávných dobách se šťáva z bergamotu používala k léčbě malárie a střevních patazitů. V průběhu let se však jeho použití změnilo. Když se podíváme zpět do historie, bergamotový olej se používal jako antiseptikum, ke snížení horečky, jako příchuť do černého čaje (Earl Grey), k léčbě infekcí močového měchýře, ke zklidnění akné, kožních vyrážek, ekzémů, vředů a bolestí v krku, ke snížení obezity, deprese, zánět dásní, plynatost i ztráta chuti k jídlu.
Jak věda pokročila, zjistili jsme, že bergamotový olej nemusí být úplně účinný pro všechny výše uvedené situace, ale stále má silné antioxidační, antibakteriální a protiplísňové vlastnosti.
Víme, že jedinečná vůně bergamotového oleje uklidňuje naše nervy a dokáže zmírnit příznaky úzkosti a stresu. Alfa-pinen a limonen v bergamotovém oleji osvěžují a stimulují nervový systém.
Podívejme se však bergamotovému oleji ještě více na „zoubek“ a podívejme se na složky, které dávají tomuto oleji jeho charakteristické vlastnosti.
Složení Bergamotového oleje
Bergamotový esenciální olej se skládá z různých chemických složek včetně alfa-pinenu, myrcenu, limonenu, a-bergaptenu, b-bisabolenu, linaloolu, linalylacetátu, nerolu, nerylacetátu, geraniolu, geraniolacetátu a a-terpineolu.
Podle studie z roku 2010 zveřejněné v Journal of Chemistry and Chemical Engineering má olej kolem čtyřiceti šesti sloučenin. Autoři však došli k závěru, že patnáct sloučenin tvoří 98,52 % oleje. Olej se vyznačoval vysokým obsahem limonenu (59,21 %), linaloolu (9,51 %) a linalylacetátu (16,83 %).
Výhody limonenu
Limonen má silné antioxidační vlastnosti. Při místní aplikaci limonen zvyšuje pronikání jiných produktů, čímž se pokožka stává citlivější. Vysoce těkavé antioxidační sloučeniny zklidňují pokožku, ale když jsou vystaveny vzduchu, činí ji také citlivější a náchylnější k fototoxicitě.
Výhody Linaloolu
Linalool je častou složkou mnoha esenciálních olejů, které mají terapeutické vlastnosti včetně účinků proti úzkosti, sedativních a protizánětlivých účinků.
Výhody Linalyl acetátu
Linalyl acetát pomáhá vyvážit přirozený maz na naší pokožce, což znamená, že je vhodnou složkou pro suchou i mastnou pleť. Také snižuje zánět, zarudnutí a hojí vyrážky.
Bergamotový olej a typy pleti
Bergamotový olej je vhodný pro všechny typy pleti. Bergamotový olej, pocházející z rodiny citrusů, dokáže vyvážit přirozené oleje v naší pokožce a zabránit vzniku pupínků tím, že udržuje vyváženou produkci kožního mazu. Zároveň, když je bergamot smíchán se silným nosným olejem, dokáže zklidnit suchou pokožku, snížit záněty, zarudnutí a může také hydratovat.
Je považován za bezpečný i pro citlivou pokožku, ale pokud je pokožka po aplikaci vystavena slunečnímu záření, může to vést k podráždění a fototoxicitě. Tak na to pozor.
Výhody používání bergamotového oleje na pokožku
Zde jsou některé z uznávaných a vědecky podložených výhod používání bergamotového oleje na pokožku.
Protizánětlivé vlastnosti bergamotového oleje
Studie publikovaná v Journal Of Essential Oil Research v roce 2012 zkoumala biologické vlastnosti a kosmetické a lékařské použití bergamotového oleje. Při přezkoumání studií in vitro nebo na zvířecím modelu (karagenanový edém tlapky u potkanů) se dospělo k závěru, že bergamotový olej vykazuje významnou protizánětlivou aktivitu. Autoři se domnívají, že to může souviset s přítomností citroptenu a bergaptenu v oleji.
Antibakteriální a protiplísňové vlastnosti bergamotového oleje
Stejná výše zmíněná studie poskytuje důkaz, že extrakty z Citrus bergamia vykazují aktivitu proti několika grampozitivním a gramnegativním bakteriím, stejně jako houbám a kvasinkám. Zdá se, že flavonoidní extrakty z kůry C. bergamia mají silnou antimikrobiální aktivitu na četné bakterie a kvasinky, což naznačuje, že bergamotový olej může být potenciálně použit jako lokální léčba dermatofytóz spolu s místním dezinfekčním prostředkem.
Sponzorováno
Rizika a vedlejší účinky používání bergamotového oleje na kůži
I ty zmiňme.
Fototoxické reakce
Jednou z hlavních obav ohledně použití bergamotového oleje je jeho reakce na sluneční světlo. Bergamotový olej má fotosenzitivní a melanogenní vlastnosti kvůli přítomnosti furokumarinů, především bergaptenu (5-methoxypsoralen [5-MOP]).
S ohledem na to byste měli být opatrní při používání bergamotového oleje na pokožku, zvláště pokud jej nanášíte přímo na pokožku jako součást domácí směsi s jinými oleji. Kromě toho byste měli hledat varování a pokyny k použití na produktech obsahujících bergamotový olej.
Jedna studie z roku 2001 publikovaná v Journal of the American Academy of Dermatology zdůraznila potřebu dalšího výzkumu a povědomí o potenciálním zdravotním riziku souvisejícím s rostoucím používáním aromaterapeutických olejů obsahujících psoralen (jako je bergamotový olej).
Přestože je bergamotový olej často hlavní složkou mnoha parfémů, vlastnosti jedinečné vůně se rychle zničí, když je pokožka vystavena slunečnímu záření.
Navíc aplikace parfémů obsahujících bergamotový olej na oblasti kůže vystavené slunečnímu záření může vyvolat fototoxické vedlejší účinky s edémem a dlouhotrvajícím erytémům.
Zdá se, že fototoxické vedlejší účinky bergamotového oleje jsou způsobeny především 5-methoxypsoralenem (5-MOP) spíše než jinými potenciálně fototoxickými molekulami v oleji. Výsledky studií ukazují, že aplikace opalovacích krémů na parfémy obsahující bergamotový olej může snížit fototoxické vlastnosti samotných parfémů. Přesto je v této věci zapotřebí další výzkum.
Ale co opalovací krémy obsahující bergamotový olej?
Nebuďte překvapeni, když najdete opalovací přípravky obsahující bergamotový olej. Některé opalovací krémy používají bergamotový olej ke zlepšení opálení vyvolaného ultrafialovým zářením. To je možné pouze proto, že bergamotový olej vyvolává reakci při vystavení slunečnímu záření.
Kosmetický průmysl našel způsob, jak tuto reakci využít v náš (jeho) prospěch.
Není stejné používat bergamotový olej přímo na pokožku a používat produkt, který má bergamotový olej ve svém seznamu složek. Jedno může být nebezpečné, zatímco druhé je prospěšné.
Jak používat bergamotový olej na pokožku
Existuje mnoho způsobů, jak můžete použít bergamotový olej na pokožku, ale pro úplnou bezpečnost vám doporučujeme začít s produkty péče o pleť, které obsahují bergamotový olej v malém množství. Nechte pokožku zvyknout si na přísadu, než ji nanesete přímo na pokožku. Mějte na paměti, že v domácích lécích bude olej přítomen ve větším množství, což znamená, že budete vystaveni vyšší pravděpodobnosti fototoxicity.
Nicméně, zde jsou nejoblíbenější použití bergamotového oleje pro pokožku.
Bergamotový olej v aromaterapii
Pokud jste fanouškem aromaterapie, asi jste obeznámeni s bergamotovým olejem. Pokud nejste, možná je čas to udělat. Tento olej má silnou a jedinečnou vůni, stejně jako uklidňující a relaxační účinek na nervový systém.
Nejjednodušší způsob použití je přidat pár kapek bergamotového esenciálního oleje do vašeho oblíbeného masážního oleje nebo pleťové vody a dokonale si užít masáž.
Můžete také přidat několik kapek bergamotového oleje do vonných domácích svíček, osvěžovačů vzduchu a odpařovačů. Navíc, když ho natřete na kapesník, můžete si ho vzít s sebou a použít jako uklidňující vůni na cestách.
Bergamotový olej na akné a jizvy po akné
Vzhledem k silné protizánětlivé schopnosti oleje jej můžete použít jako místní ošetření ke snížení zarudnutí, zklidnění aktivních aknózních lézí a vyrovnání tvorby kožního mazu na pokožce, což zabrání dalším pupínkům a akné.
Pokud však bojujete s citlivou pletí a máte jiný akutní stav, poraďte se prosím s dermatologem, než si na pokožku nanesete bergamotový esenciální olej. Poslední věc, kterou chcete udělat, je ještě více podráždit pokožku. Existuje spousta dalších složek, které jsou mnohem jemnější a stále dostatečně silné, aby zabíjely bakterie a kontrolovaly akné.
Chcete-li použít bergamotový olej jako místní ošetření, aplikujte ho večer přímo na pupínky, cysty a černé tečky, ale smíchaný s nosným olejem. Nechte ho na obličeji několik hodin působit, než jej opláchnete vlažnou vodou a jdete spát.
Olej můžete také nechat působit přes noc, ale nikdy, nikdy ho neaplikujte ráno před odchodem z domu. Vystavení pokožky slunečnímu záření po použití bergamotového oleje může způsobit fototoxicitu a popáleniny.
Bergamotový olej jako tělové mléko
Bergamotový olej si získal popularitu díky své jedinečné a silné vůni. To je důvod, proč ho můžete přidat do svého oblíbeného tělového mléka, aby zvýraznil příjemnou vůni zanechanou na vaší pokožce.
Plánovali jste jít ven, ale neuvědomili jste si, že už nemáte žádný parfém? To je místo, kde pleťová voda obohacená bergamotovým esenciálním olejem může zachránit vaši noc a budete vonět ještě více podmanivě.
Závěrečné myšlenky
Faktem je, že bergamotový olej může být pro naši pokožku prospěšný i potenciálně nebezpečný. Z tohoto důvodu je hlavním účelem tohoto článku poskytnout vám lepší pochopení toho, proč a kdy může být bergamotový olej pro vaši pokožku dobrý a proč a kdy ne. Cílem je, abyste se naučili používat bergamotový olej, abyste získali všechny výhody a zároveň se chránili před škodlivými vedlejšími účinky.
Sponzorováno
A co vy? Znáte bergamotový olej? Napište nám o tom do komnetářů.
A dále si můžete přečíst
- Esenciální olej Bergamot (Citrus bergamia) – účinky, vlastnosti, kontraindikace
- Bergamotový olej – uklidňuje při nervovém vypětí
Studie a zdroje článku
- Bergamot (Citrus bergamia) Essential Oil Inhalation Improves Positive Feelings in the Waiting Room of a Mental Health Treatment Center: A Pilot Study Autoři: Xuesheng Han, Jacob Gibson
- Bergamot ( Citrus bergamia ) Essential Oil Inhalation Improves Positive Feelings in the Waiting Room of a Mental Health Treatment Cente Autor: Lawry Han
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Esenciální (éterické) oleje, Pleť a pokožka těla
Přečtěte si také naše další články
Článek je hezky zpracován, jen si dovoluji doplnit, že existuje esenciální olej bergamot bez fotosenzibilujícího kumarinu, který se dává právě do pleťové přírodní kosmetiky, takže se po aplikaci normálně může na sluníčko.