Obsah článku
Říká se jim „zuby moudrosti“. O trhání osmiček kolují hrůzostrašné historky. Možná taky jednu či dvě máte v rukávu.
V pořadí třetí stoličky nám rostou na prahu dospělosti. Možná i proto mají přívlastek zuby moudrosti. Proč takový název? Předpokládá se, že člověk by už měl mít v té době rozum.
Oproti jiným zubům jsou osmičky vlastně výjimečné. Prořezávají se v lidí až v době, kdy je již ukončen růst obličejových kostí, nejčastěji kolem 17. až 25. roku života.
Poměrně často mají osmičky na růst málo místa, protože ve srovnání s dávnými „zubními předky“ máme jinou tvář i čelisti, velikost zubů však zůstala přibližně stejná. Z tohoto důvodu může jejich prořezávání způsobovat známé nepříjemné bolesti z útlaku.
Osmičky často rostou jakoby nakřivo – směrem do tváře nebo naopak směrem k jazyku. Někdy se prořežou ven jen jedním hrbolkem nebo zůstanou celé uložené v kosti či pod sliznicí. Takovým se lidově říká neprořezané osmičky.
Navíc díky ztíženému přístupu při čištění se obyčejně zuby osmičky i rychle pokazí. Dávivý reflex často neumožňuje dokonale je vyčistit, přestože dnes právě k tomuto účelu existují jednosvazkové zubní kartáčky.
I proto většina padesátníků už osmičky v ústech nemá. Mají však řadu ne zrovna nejpříjemnějších stomatologických zážitků spojených s jejich odstraňováním. Ano, opravdu. Většina lidí má nějakou tu historku o tom, jak jim trhali osmičky. Napište nám tu vaši do komentářů.
Trhat osmičky, či netrhat?
Petře z Jihlavy jednoho dne stomatolog oznámil, že by si měla dát vytrhat všechny čtyři osmičky. Dvě byly zkažené (měly zubní kaz), přitom jedna s dost hlubokým kazem, druhé dvě měla takřka celé překryté dásněmi, prořezané jen asi na 1-2 milimetry.
Vyplatí se osmičky bojovat? Nebo je lepší si je nechat vytrhnout?
Námi oslovená lékařka říká, že pokud má osmička v ústech dost místa a plní si svoji žvýkací funkci, je to plně funkční zub. Při rozhodování o odstranění osmiček je třeba podle zubní lékařky myslet i na to, že v pozdějším věku se může osmička stát dobrou oporou pro zubní náhradu, jako je například zubní můstek. „Co bych za to dala, kdybych ještě vlevo dole v ústech měla osmičku,“ říká Jana z Třince, které se jednoho dne doslova od kořene odlomila mrtvá sedmička a najednou neměla pořádně na čem kousat. „Kdybych totiž měla osmičku, dám si mezi šestkou a osmičkou udělat můstek, takže jsem se musela rozhodnout v místě sedmičky pro implantát, který mě vyšel mnohem dráž.“
Když už musí jít osmička z úst ven
Extrakce, tedy trhání osmičky, patří ideálně do rukou stomatologa se zkušenostmi ve stomatochirurgii. Osmičky mají totiž hluboké kořeny, které u horních osmiček zasahují do čelistní dutiny. Ta je pak propojena s nosní dutinou. Ne vždy se dá osmička dobře uchopit do kleští a vykývat.
Při trhání osmiček tak mže dojít i ke komplikacím – k poškození okolní sliznice a dásně, zalomení kořene, krvácení, v horní čelisti k zatlačení zubu do vedlejší nosní dutiny. V dolní zase k poškození jazykového či nervu, u pacientů s oslabenou čelistí dokonce ke zlomenině.
Sponzorováno
I po zákroku se mohou objevit problémy v podobě krvácení, otoku, silných bolestí, ztíženého otevírání úst, „mravenčení“ okraje jazyka a dolního rtu, zánětů čelisti. Takové komplikace však podle stomatoložky zdaleka nejsou tak časté, jak zbytečně lidé šíří v rámci různých hrůzostrašných historek.
Antibiotika po vytrhnuté osmičce – ano či ne?
Trhání osmiček je vhodné dobře naplánovat. V současnosti existují kvalitní anestetika a při správně zvolené injekční anestezii pacient cítí jen tlak. U větší osmičky se rána i šije. Pro jistotu je třeba počítat s 2–3 denní pracovní neschopností, protože znecitlivění po dvou-tří hodinách ustoupí a běžná je následná bolest i možný otok. Pacient bude potřebovat léky proti bolesti či proti otoku.
Z hlediska předcházení otoku má význam chlazení malými gelovými sáčky, které lze namrazit, nebo si přikládat ledové kostky v sáčku na tváře zvenčí (případně sáček s mraženou zeleninou z obchodu).
Názory odborníků na používání antibiotik se liší. Nedoporučuje se předepsat je automaticky. Pokud se však jedná o déle trvající zákrok, komplikace pro špatné uložení a tvar kořenů osmiček, při velkém otoku a podobně, tehdy jsou antibiotika spíše vhodná.
Speciální přístup a plánování zákroku potřebují pacienti, kteří užívají léky na ředění krve, a diabetici. Pacient, který se chystá na stomatochirurgický zákrok, by neměl být nemocný (respirační onemocnění, herpes, u žen silná menstruace).
Syndrom suchého lůžka
Známou komplikací u žen bývá po vytržení zubu tvz. suché lůžko. Suché lůžko znamená, že rána se neuzavře, nevytvoří se na ní krevní sraženina. Pokud bolesti a zánět přetrvávají, řešením je drenáž. Někdy zaberou antibiotika, poslední možností je opětovné zakrvavění, když odborník musí do rány píchnout.
I proto raději v den trhání jakéhokoli zubu neprobublávejte v místě rány žádnou tekutinou, abyste tvořící se krevní sraženinu neodplavili. Nezkoumejte ji jazykem a obloukem se jí vyhněte při čištění zubním kartáčkem.
Je bezpečné trhat více osmiček najednou?
Podle mnoha zubních specialistů není při extrakci zubu při jedné návštěvě žádný limit. Existují však určitá omezení, která je třeba dodržovat, než se rozhodnete pro vícenásobnou extrakci zubů. Tato hranice je stanovena podle míry obtížnosti extrakce (trhání). Záleží také na zdravotním stavu pacienta a kapacitě stomatochirurga, který bude zákrok provádět. Záleží také na umístění zubů, které se budou extrahovat.
Mnoho zubních lékařů však obvykle pacientům doporučuje, aby z praktických důvodů neprováděli současnou extrakci více než dvou osmiček. Je tedy bezpečné provést i několik extrakcí zubů v závislosti na dohodě mezi zubním lékařem a pacientem.
Sponzorováno
A co vy? Jaké máte zkušenosti s trháním osmiček? Hororové nebo celkem v pohodě? Napište nám do komentářů pod článkem.
A dále si přečtěte
- Zuby moudrosti či osmičky a problémy s nimi
- TOP bylinky pro péči o zuby
- Je v pořádku pít kávu po vytržení (extrakci) zubu?
Zdroj článku a studie
- Third molars: To extract or not to extract? Autor: David Normando
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé zuby a ústní dutina
Přečtěte si také naše další články