Sponzorováno

Zatočte s nespavostí tou správnou stravou 4.86/5 (14)

Zatočte s nespavostí tou správnou stravouPokud máte často problémy se spánkem, možná je na vině jen nesprávné stravování. „Pokud chcete být čilí, funkční a 100 – procentně výkonní, potřebujete dobrý noční spánek“ tvrdí ředitelka Institutu pro poruchy spánku z Hackensack University Medical Center v New Jersey Susan Zafarlotfi. Kromě těchto výhod má zdravý spánek ještě jedno velké plus – lidé, kterým nechybí, dokáží lépe kontrolovat svou hmotnost.

Pro zdravý spánek je důležitá i strava

Zdravý spánek ve značné míře ovlivňuje to, co jíme, kdy jíme a jak jíme. Pokud se vám nedaří usnout nebo máte nekvalitní spánek, v noci se přehazujete a budíte, možná je chyba právě ve vašem způsobu stravování.

Mléko s medem skutečně pomáhá

Jedním ze starých domácích receptů, které pomohou usnout, je teplé mléko s medem. Není to však jen mýtus, ale fakt. Mléčné výrobky, ale i med, totiž obsahují tryptofan, který má na organismus uklidňující účinky. Kromě nich tuto látku obsahují například oříšky, semínka či banány.

Dopřejte si karbohydráty

Potraviny bohaté na karbohydráty výborně doplňují mléčné výrobky při zvyšování hladiny tryptofanu v krvi. Ideální večeří pro lidi s problematickým spánkem tedy mohou být cereálie s mlékem, jogurt se sušenkami či chléb se sýrem. Pokud se snažíte o štíhlou linii, nebojte se, každá z vyjmenovaných potravin má i své „lehké“ verze.

Sponzorováno

Nechoďte spát s plným ani s prázdným žaludkem

Výše uvedené potraviny konzumujte alespoň hodinu před plánovaným skokem do říše snů. Určitě se nepřejídejte, ale netrapte se ani hladem. Oba extrémy totiž organismus zatěžují a nedokáže si kvalitně odpočinout .

Pokud nemůžete spát, zapomeňte na hamburgery a hranolky

Pokud potřebujete další důvod k tomu, abyste vyřadili ze svého jídelníčku stravu s vysokým obsahem nezdravých tuků – zde ho máte. Výzkumy prokázaly, že častá konzumace těchto jídel nejenže přispívá k nadváze a obezitě, ale také znehodnocuje spánek. Jelikož těžká jídla aktivizují trávicí soustavu, která s ním má opravdu hodně práce, nevyhnete se nočním návštěvám toalety. Navíc, pokud míváte zažívací potíže, může se dostavit i pálení žáhy, což není velmi dobrý start pro zdravý spánek.

Mějte se na pozoru před kofeinem

Sponzorováno

Lidé s problematickým spánkem by měli rozhodně zapomenout na kofein. Určitě i vás teď napadla káva, ale je třeba si všímat i další, ne až tak známé zdroje kofeinu. Čtěte etikety na kole, čokoládě nebo čaji, všímejte si i příbalové letáky k různým druhům léků. Kofein obsahují například pilulky na snížení hmotnosti či močopudné léky. Pokud vám takový lék předepíše lékař, určitě ho informujte o vašich potížích se spánkem.

Co si dále o nespavosti přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Zatočte s nespavostí tou správnou stravou”

    1. Martin napsal:

      Díky za přínosný článek. Doplním, co funguje mě:
      – před spaním v ložnici vyvětrat – jednak se tím vymění vzduch, ale při nižší teplotě se spí mnohem lépe
      – mít pravidelný rytmus, kdy chodíte spát a kdy vstáváte. Ze začátku je problém si zvyknout, ale po 1-2 týdnech to přijde a usínání a probouzení je mnohem snazší.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva