Sponzorováno

Zamyšlení nad nebezpečnými umělými látkami a chemií kolem nás 4.67/5 (9)

chemie-kolem-nasZa způsob hormonálního znečištění nemůžeme vinit pouze ženy. V současnosti je stále častěji, ba co víc, podle britského vědce Martina Evanse, nositele Nobelovy ceny přímo až tragické a nepochopitelné, do jaké míry je rozšířené používání různých přípravků s obsahem hormonů. Bohužel není tomu tak pouze mezi nemocnými, ale i mezi sportovci obou pohlaví ve znamení „svatého sportovního ducha“.

Genová terapie

Peptidické hormony vyráběné DNA technologiemi, jako např. GH, inzulín, resp. EPO požívané na doplňování růstového hormonu v organismu jsou všechno syntetické látky zvyšující výkon a tvoří již více desetiletí součást jídelníčku sportovců. (V bohatých zemích se na toto používá už i genová terapie). Používání steroidů je však mnohem širokospektrálnější. Tyto, v organismu se nacházející hormony, používají bodybuildeři a také je napodobující slabomyslná společnost. Mnozí se nestarají o to, že dokud používají různé „pumpující přípravky“ a cpou své překypující svaly a tělo jedy, může mít tento počin fatální dopad na jejich zdraví.

Takovým je například nový „zázračný“ anabolický steroid prodávaný za nekřesťanské ceny, vyráběný renomovanou společností, který po krátkém oduševňujícím období užívání způsobuje impotenci, poruchy nervové soustavy a nevratné hormonální poruchy. Při dlouhodobém užívání způsobuje dokonce předčasnou smrt.

Nemocní sportovci

Podobný osud postihl i koulařku Heidi – Andreas Kriger, která se v důsledku hormonů změnila z ženy na muže. Dalším velmi vážným problémem je nedostatečný výzkum účinků jednotlivých léků. Od obrovské aféry s německým lékem Contergan, který způsoboval malformace u dětí a v Německu se jich narodilo 12.000 (byl to lék, který se v 40 zemích předepisoval ženám na uklidnění během těhotenství), se sice snaží zpřísnit postupy, ale zamysleme se: obrovské mamutí společnosti vyvinuli nový lék za velmi mnoho peněz.

Samozřejmě udělají vše v zájmu toho, aby ho mohli uvést do oběhu, a měli z toho mastné zisky. Jen pro zajímavost: v tomto roce, za uplynulé tři měsíce musely být staženy z oběhu až tři mezinárodně distribuované léky, které způsobovaly vznik vážných onemocnění.

Ale snad všechno to, o čem byla dosud řeč je pouze menším zdrojem nebezpečí. Z tohoto směru je lidstvo ohrožováno i vážnějším nebezpečím. Nejen přehnané užívání hormonů z medicínského hlediska, ale i nežádoucí účinek chemických látek z prostředí na hormonální soustavu způsobuje takové následky, u nichž vůbec není jisté, že jim dokážeme zabránit, upozornila na tuto skutečnost Evropská endokrinologická společnost na 9. konferenci v Budapešti.

Překvapující statistiky

Uveďme jen několik údajů jako příklad. Do oceánů se ročně dostává 2,6 milionů tun nitrátů, 2,5 milionů tun zinku, 370 tisíc tun olova. Zemědělství ročně používá 80-100 milionů tun umělých hnojiv. Do řek, jezer se ročně vlévá 300 miliard litrů odpadních vod. Z pracích přípravků používáme ročně 120-140 milionů tun, tyto se dostávají do řek, podzemní vody. Z takové vody vaříme.

Sponzorováno

Vědci Univerzity v Birminghamu zjistili v roce 2011, že tam, kde se do vody přidává chlor v množství přesahujícím minimum, o 60 % narůstá riziko toho, že se narodí miminko s dírou v srdci, a o 50% vyšší riziko, že se narodí s rozštěpem nebo jinými vývojovými poruchami mozku. To, kolik tun léků se přímo (vyhozené léky po záruce) nebo nepřímo (prostřednictvím našeho organizmu) dostává potravinovými řetězci zpět do našeho organismu, neumíme určit. Všechny tyto parametry ovlivňují náš organismus, ovlivňují a poškozují naše zdraví. Ale existuje ještě ošklivější věc …

Bohužel vedle mnoha perfektních výdobytcích civilizace, které slouží našemu pohodlí se objevují i takové jedy v prostředí, jejichž škodlivé účinky byly zjištěny pouze v uplynulém desetiletí a mezi širokou veřejností dosud nejsou známy jejich negativní účinky na zdraví. Odborně se těmto látkám říká xenoestrogény. Jde o syntetické hormony, které nejsou totožné s přirozenými hormony a mají různé vedlejší účinky. Zpočátku se používaly na hubení hmyzu, na postřikování, později se zjistilo, že se dají použít i na jiné věci. V současnosti se už téměř v každé oblasti používají jejich deriváty.

V živočišné říši bylo možné pozorovat, že v důsledku xenoestrogénů se narušil hormonální systém živočichů a nebyly schopny páření, oplodnění a přinášení životaschopných potomků. Bohužel xenoestrogény jsou jedy, které se v našem prostředí vyskytují v každodenním životě. Jsou to umělé chemikálie jako např. dixoín, PCB, DDT a deriváty nonyl-fenolů. Po proniknutí do organismu jsou schopny najednou aktivovat mnohem větší množství estrogenových receptorů a tím pádem dosáhnout velmi silné účinky.

Ve kterých výrobcích se nacházejí tyto škodlivé látky?

Bez nároku na úplnost: aviváže, prací prášky a přípravky, čistící prostředky (zejména deriváty chlór), PVC, nátěry laminátových podlah, barvy, ředidla, laky, aceton, laky na nehty, insekticidy, postřiky, herbicidy, plastové látky např. materiály kojeneckých lahví a obědvák (ohříváním se z nich uvolňuje PBA), PET lahve (z nichž se uvolňuje škodlivá látka), některé konzervační látky používané v potravinářském průmyslu a pod …

Tyto látky po proniknutí do těla organismus otráví, a způsobují nejen neplodnost a různé malformace, ale stejně jim vděčíme i za to, že je v současnosti několikanásobně vyšší počet nádorových onemocnění, zvyšuje se počet neurologických onemocnění (onemocnění nervové soustavy) a lidstvo je stále více nemocné. Ale samozřejmě na tyto nemoci lze vyrábět stále nové a nové léky. Pak nové toxické látky, nové výrobky a nakonec opět nové léky ….

A takto lidstvo samo sebe ničí. Obyčejní lidé se nedokáží tomuto vyhnout. Ale nezapomínejme: uvědomělým smýšlením, společným bojem proti tomu všemu a vystříháním se alespoň části potenciálních nebezpečí můžeme udělat hodně pro sebe, pro svou rodinu a nás všech, pro naši budoucnost.

Sponzorováno

A nakonec poznámka: v Evropské unii navzdory tomu všemu (a tlaku farmaceutické lobby) je nyní na denním pořádku přírodní léčitelství, ztížení prodeje a používání přírodních léčivých rostlin. Nám zbývá přemýšlet, dávat pozor, protestovat a bránit se prevencí.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva