Sponzorováno

Zajímavosti o koronaviru (nemoci Covid-19) – co určitě nevíte 4.78/5 (9)

Je tomu již mnoho a mnoho měsíců či let, co nový koronavirus SARS-CoV-2 způsobil v čínském Wu-chanu ohnisko respiračního onemocnění (COVID-19). Od té doby se SARS-CoV-2 rozšířil po celém světě a nakazili se jím stovky milionů lidí.

Nyní už pravděpodobně víte o virech více, než jste kdy chtěli. Ale stále se každý den učíme víc a víc. Zjistěte, co lékaři vědí o SARS-CoV-2 a nemoci, kterou způsobuje, COVID-19, včetně podivné řady příznaků a toho, jak se léčí. V tomto článku se jednoduše podíváme na zajímavosti o nemoci Covid-19 a novém koronaviru.

1. Anosmie (ztráta čichu) je častý příznak nemoci Covid-19

Mezi nejčastěji hlášené příznaky přípravku COVID-19 patří horečka, kašel a dušnost. Jak se však nemoc rozšířila po celém světě, oborníci a lékaři si všimli několika neobvyklých příznaků, včetně ztráty čichu (anosmie) a sníženého vnímání chuti (ageusie).

Třeba v Jižní Koreji bylo přes 30% lidí, kteří měli pozitivní test na přítomnost viru, uvedlo, že ztráta čichu byla jejich prvním hlavním příznakem. V Německu zahrnovaly více než 2 ze 3 potvrzených případů ztrátu čichu a chuti. Takže tento příznak zaznamená mnoho lidí s virem.

Lékaři doporučují, aby se každý, kdo pocítil náhlou ztrátu čichu nebo chuti, izoloval a kontaktoval svého lékaře. Ještě to nemusí znamenat nemoc Covid-19, ale také může. Takže na to pamatujte.

2. SARS-CoV-2 se velmi pevně váže na lidské buňky

V roce 2003 se SARS, neboli těžký akutní respirační syndrom, rozšířil z Asie do celého světa, onemocnělo jím více než 8 000 lidí a během šesti měsíců zabil více než 700 lidí. Virus, který způsobil SARS (SARS-CoV), je podobný viru, který způsobuje COVID-19 – oba jsou typy koronavirů – ale vědci nedávno objevili důležitý rozdíl, který může vysvětlit, proč je tak těžké zastavit nový koronavirus: CoV-2 (virus, který způsobuje COVID-19) se váže 10 až 20krát pevněji na lidské buňky než SARS-CoV (virus odpovědný za SARS).

3. Koronavirus může způsobit vážné onemocnění u velmi malých dětí

Ve srovnání s dospělými se zdá, že u dětí je mnohem méně pravděpodobné, že onemocní, pokud se u nich objeví nový koronavirus. Zdá se však, že velmi malé děti (mladší než 1 rok) jsou zranitelnější než o něco starší děti. Ze záznamů 2 143 čínských dětí bylo téměř 11% nemocných kojenců vážně nebo kriticky nemocných, ve srovnání se 5% dětí ve věku 1 až 5 let, 4% dětí ve věku 6 až 15 let a 3% teenagerů ve věku 16 let a starších. Stejná data pak byla i ve Spojených státech.

Multisystémový zánětlivý syndrom (MIS) ovlivňuje některé malé děti, které byly pozitivní na SARS-CoV-2. MIS je vzácný, ale velmi vážný. MIS je charakterizován gastrointestinálními příznaky a srdečním (nebo jiným) zánětem. Tento syndrom je podobný Kawasakiho chorobě, nemoci, která by mohla vést ke zvětšení koronárních tepen nebo dokonce k aneuryzmatu koronárních tepen. Okamžitě kontaktujte svého lékaře, pokud má vaše dítě horečku, bolesti břicha, zvracení, průjem, bolesti šíje, vyrážku, oči podlité krví a / nebo je mnohem unavenější než obvykle. Ne všechny děti však zažijí všechny příznaky MIS.

4. Virus COVID-19 může žít na površích v domácnosti i celé dny

COVID-19 se šíří primárně kapkami z dýchacích cest. Když infikovaná osoba kýchá nebo kašle, může virus cestovat z jedné osoby na druhou, a to buď přímo (proto se doporučuje udržovat vzdálenost alespoň 2-3 metry od ostatních lidí), nebo přes mezilehlý povrch. Virus se může šířit také vzduchem, ale to je pravděpodobnější v přeplněných vnitřních prostorách se špatnou ventilací než v oblastech s velkým množstvím venkovního vzduchu a menším počtem lidí.

Vědci zjistili, že virus může žít až 24 hodin na kartonu a 2 až 3 dny na plastu a nerezové oceli. Jeden zdroj uvádí, že virus byl detekován na povrchu výletní lodi Diamond Princess až 17 dní po vystoupení cestujících. Byly však detekovatelné pouze kousky viru, nikoli viry schopné infikovat člověka.

5. I lidé, kteří nemají příznaky, mohou virus v pohodě šířit

U třetiny z 565 japonských občanů, kteří byli v únoru 2020 evakuováni z čínského Wu-chanu, kteří měli pozitivní test na koronavirovou infekci, se nikdy neobjevily příznaky COVID-19; a studie z Číny uvádí, že více než polovina infikovaných dětí neměla žádné příznaky nebo jen velmi mírné příznaky. Odhaduje se, že až 40% infikovaných jedinců nemá příznaky.

To je dobrá zpráva pro postižené jednotlivce, ale špatná zpráva pro veřejné zdraví, protože lidé, kteří jsou nakaženi, ale nemají příznaky, mohou virus nechtěně šířit na další osoby. Lékaři proto žádají všechny lidi, aby dramaticky omezili sociální kontakty, aby se zabránilo šíření nemocí. Proto byly nastoleny v mnoha zemích světa přísné lockdowny.

Nosit látkový potah obličeje (roušku, respirátor), když jdete na veřejné vnitřní místo, chrání ostatní, protože byste mohli být nakaženi a nemusíte to vědět. Nošení roušky či respirátoru snižuje riziko nevědomého šíření viru na ostatní v prostoru kolem vás.

6. Lidé s krevní skupinou typu A mohou být náchylnější k infekci

Čínská studie s 2 173 jedinci, kteří byli hospitalizováni s nemocí COVID-19, zjistila, že podíl nemocných lidí s krví typu A byl výrazně vyšší, než by vědci očekávali na základě procenta lidí s krví typu A v běžné populaci. Studie také zjistila, že bylo méně nemocných lidí s krví typu O, než by se dalo očekávat.

Genomické studie pacientů z Itálie a Španělska podporují tato zjištění a ukazují vyšší riziko vzniku respiračního selhání COVID-19 u pacientů s krví typu A. To je jistě zajímavé.

7. Možná jste již byli infikováni a prodělali jste tuto nemoc a ani o tom nevíte

U některých lidí – přibližně 20% infikovaných jedinců – se nikdy neobjeví příznaky. A někteří lidé, kteří měli to, co považovali za horší rýmu nebo chřipku, možná měli COVID-19.

Sponzorováno

Vědci vyvinuli testy, které dokážou detekovat protilátky SARS-CoV-2 v krvi, což je důkaz minulé infekce virem. Takové testy nám mohou nakonec pomoci pochopit skutečný rozsah této pandemie. Pokud si myslíte, že jste měli infekci, kontaktujte svého lékaře ohledně testování protilátek. Obecně se pak doporučuje testování virů na aktivní infekci pro každého, kdo mohl být vystaven nemoci COVID-19, i když neměl žádné příznaky.

8. Někteří lidé s nemocí COVID-19 mají zažívací problémy

Kašel, horečka a dušnost jsou nejčastějšími příznaky nové koronavirové infekce, ale mnoho lidí má také zažívací problémy, včetně nechutenství, průjmu, zvracení a bolesti břicha. Podle studie publikované v The American Journal of Gastroenterology mělo 48,5% z 204 lidí přijatých do nemocnice s COVID-19 příznaky týkajícího se zažívacího traktu. Malé procento (7 osob) mělo pouze zažívací problémy; tito jedinci neměli kašel, horečku ani dušnost.

9. Může být možná i reinfekce nemoci

Pokud osoba dostane COVID-19, je imunní vůči budoucí infekci způsobené SARS-CoV-2? A jak dlouho imunita vydrží? 10% až 30% našich běžných nachlazení je způsobeno čtyřmi různými koronaviry a všichni víme, že jednou prodělané nachlazení nezabrání v dalším nachlazení.

V několika zemích lékaři potvrdili méně než 100 případů reinfekce SARS-CoV-2. Riziko reinfekce SARS-CoV-2 se u jednotlivých lidí liší a závisí také na konkrétním kmeni nebo variantě SARS-CoV-2, které je člověk vystaven. Obecně se předpokládá, že přirozená imunita a ochrana před reinfekcí trvá 6 až 12 měsíců, ale někteří lidé byli reinfikováni i dříve.

10. Byl schválen první cílený lék na COVID-19

Specifický lék COVID, bamlanivimab, má povolení pro nouzové použití. Je určen lidem s mírným až středním průběhem nemoci COVID-19 s vysokým rizikem vzniku závažných onemocnění. V klinických studiích lék – monoklonální protilátka, která cílí na protein SARS-CoV-2 – snižuje nutnosti návštěvy pohotovosti a hospitalizace.

Remdesivir (Veklury) je další antivirový lék schválený FDA k léčbě COVID-19, ale je vyhrazen pro hospitalizované pacienty. Ukázalo se, že v některých případech zlepšuje příznaky a zkracuje dobu léčby.

Probíhají samozřejmě další klinické studie dalších léků.

Antibiotika proti koronavirům jsou k ničemu.

Většina pacientů (více než 80%) vůbec nepotřebuje lékařskou pomoc. Léčí se doma pomocí obyčejné chřipky a obvykle se uzdraví asi za týden.

A další zajímavosti a fakta o koronaviru a nemoci COVID-19

  • Výrazy Covid-19 a SARS-CoV-2 nejsou totéž. Covid-19 je onemocnění (D znamená nemoc) způsobené novým koronavirem. SARS-CoV-2 je název samotného viru.
  • Za více než 2 miliony let evoluce se náš imunitní systém naučil vypořádat se s většinou známých infekcí, ale nový koronavirus jej překvapí, proto je tak těžké se s ním vypořádat (po některé lidi).
  • V počáteční fázi infekce se nový koronavirus aktivně reprodukuje v krku a horní části dýchacích cest. Poté infekce pokračuje v těle níže a může se dostat do plic a způsobit zánět. Proto je prvním příznakem infekce kašel. Pak se přidávají další příznaky.
  • Mnoho nakažených lidí (18% neboli každý pátý člověk) nemá ani kašel. Nemoc u nich probíhá bez jakýchkoli příznaků: člověk nemusí ani tušit, že je nemocný. Kromě toho je takový asymptomatický pacient stále aktivním nosičem infekce a může infikovat ostatní.
  • Covid-19 se také často léčí stejně jako běžná chřipka – doma, symptomaticky.
  • Úmrtnost na Covid-19 velmi závisí na celkové zátěži systému zdravotní péče a rychlosti poskytování lékařské péče: v Německu je to pouze 0,3%, v Itálii je to téměř 9%. Ve věkové skupině nad 70 let úmrtnost přesahuje 5%; u lidí ve věku více než 80 let, každá desátý pacient zemře s tímto virem.
  • Pandemie se z Číny již dostala do nejvzdálenějších koutů světa, včetně Velikonočního ostrova a dalších odlehlých míst.
  • Není úplně přesně známo, odkud pochází SARS-CoV-2, ale netopýři a luskouni jsou nyní hlavními podezřelími. S největší pravděpodobností virus zmutoval a byl přenesen na jiné zvíře a poté na člověka. Virus zřejmě neutekl z biologické laboratoře, bez ohledu na to, kdo co hlásá.
  • Chirurgické roušky nechrání před koronaviry. Jeho částice jsou tak malé, že snadno procházejí póry. Pro představu velikosti viru: na hrot jehly lze snadno umístit asi 100 milionů kopií. Má ale smysl nosit roušku pro ty, kteří se bojí infikovat ostatní. Neposkytují 100% ochranu, ale mírně snižují riziko pro ostatní.
  • Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, domácí mazlíčci NEMOHOU šířit koronavirus. Dosud nebyly hlášeny žádné případy infekce lidí od psa nebo kočky. Ve vzduchu však zůstává koronavirus životaschopný (tj. může infikovat zdravé lidi) po dobu tří hodin.
  • Na plastových a ocelových površích zůstává SARS-CoV-2 nebezpečný až tři dny, na papíře a kartonu – až jeden den, na mědi – až čtyři hodiny. Proto je hlavním a nejspolehlivějším prostředkem prevence důkladné umytí rukou po kontaktu s jakýmkoli povrchem mimo váš domov. Pokud není možnost si umýt ruce mýdlem, použijte gelové antiseptikum na ruce.

Sponzorováno

A co vy? Už jste nemoc Covid-19 prodělali? Jaký jste měli průběh? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

A dále si přečtěte na toto téma

Zdroje článku a studie o koronaviru a nemoci Covid-19

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

3 Komentářů u článku “Zajímavosti o koronaviru (nemoci Covid-19) – co určitě nevíte”

  1. Eva napsal:

    Autoři! Proč jste se k tomuto propůjčili?

Zanechat komentář ke článku

Zpráva