Obsah článku
Existuje mnoho přírodních olejů s ochranným faktorem, které pokožku chrání, vyživují a regenerují. Slunce je úžasný lékař a pomocník, přináší nám dobrou náladu i energii, ale nelze zapomínat i na jeho sílu. Sluneční paprsky v značné míře způsobují stárnutí kůže a záchranu hledáme v různých krémech, mlécích a olejích. Většina z nás dívá jen na ochranný faktor, ale je třeba si všímat i složení.
Různé chemické složky jsou pro pokožku mnohdy nevhodné a je lepší se jim vyhnout. Existuje mnoho přírodních olejů s ochranným faktorem, které pokožku chrání, vyživují a regenerují.
Nejvíce nás ochrání:
– Olej z mrkvových semínek – SPF 38 – 40
– Olej z malinových semínek – SPF 28 – 50
– Olej z obilných klíčků – SPF 20
Olej z malinových jadérek SPF 28 – 50
Mimořádně účinný a vzácný olej, dokáže chránit pokožku po celý den. Ochranný faktor záleží na kvalitě produktu, ale některé mohou hravě konkurovat těm nejsilnějším opalovacím krémům. Je bohatý na vitamin E – brání stárnutí pokožky a poškozování buněk.
Má výborné protizánětlivé a antioxidační účinky, obsahuje omega 3 mastné kyseliny. Je výbornou prevencí rakoviny prostaty a prsu, chrání před UV zářením a udržuje naši pokožku mladou. Užívá se čajová lžička 2x denně, natírat podle potřeby.
Olej z mrkvových semínek – SPF 38 – 40
Olej je výborný pro stimulaci ledvin a jater, povzbuzuje oběhový, genitální a močový systém. Je vhodný při léčbě žloutenky, podporuje tvorbu hemoglobinu, využívá se při revmatismu, artritidě, dně. Využívá se hlavně v kosmetice. Je oblíbený pro své regenerační účinky – obsahuje velké množství provitaminu A. Regeneruje pokožku, vyhlazuje vrásky, čistí pleť, dodává optimální tonus. Obsahuje ochranný filtr a je vhodný i během pobytu na slunci. Regeneruje a povzbuzuje činnost lymfatického systému, pomáhá při hojení hnisavých ran, vředů a popálenin. Léčí otoky, doporučuje se i po ozařování.
Olej z pšeničných klíčků – SPF 20
Olej má vysoký obsah tokoferolů, sterolů a čistě přírodního koenzymu Q10. Působí jako silný antioxidant, který ochraňuje naše buňky před volnými radikály, chrání imunitní systém. Podíl esenciálních mastných kyselin je 50 – 70%. Posiluje reflexy, obsahuje ženský hormon estrogen a vitamíny B, E, D, bílkoviny, fosfor a železo.
Sponzorováno
Vitamin D snižuje riziko zlomení krčku stehenní kosti. Vitamín E je pro člověka životně důležitý, podporuje celkovou vitalitu a dodává energii organismu. Vitamin E zásobuje buňky kyslíkem. Chrání pokožku kolem očí a rtů.
Tento olej je cenný i kvůli tomu, že pokožku chrání před sluncem a vyživuje. Ze všech olejů je nejbohatší na vitamín E, klíčkový lecitin, minerály, fytosteroly, mikro a makro elementy. Vyznačuje se svou charakteristickou pronikavou vůní. Je vhodný i při popáleninách, pomáhá předcházet vzniku strií. Drsnou pokožku zjemňuje, proto jej doporučujeme využít i pro suché lokty, chodidla či kolena.
Co jsou tokoferoly
Vitamin E je skupinou nejméně pěti látek rozpustných v tucích. Tři hlavní, biologicky účinné formy představují: alfa-, beta- a gama-tokoferol. Další jsou delta-tokoferol a alfa-tokotrienol. Téměř všechny dosavadní studie zkoumali vliv a účinek alfa-tokoferolu, ale ukazuje se, že v prevenci rakoviny (např. prostaty) je účinnější forma gama (ořechy, semena, klíčky).
Olej z dýňových semen
Je tmavohnědý, má zvláštní chuť, na kterou se dá zvyknout. Semena tykve jsou vydatným zdrojem zinku, který zabraňuje vzniku rakoviny prostaty a příznivě ovlivňuje její činnost. Při pravidelném používání olej zpomaluje rozvoj arteriosklerózy, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, obnovuje činnost jater, léčí žaludeční vředy a má protizánětlivé účinky.
Olej z vlašských ořechů
Je zdrojem železa a manganu, které podporují tvorbu krve.
Oceníte ho zejména při zvýšené kyselosti žaludečních šťáv, oslabené imunitě, bolestech svalů či křečových žilách. Olej by měli konzumovat zejména starší lidé či sportovci.
Rakytníkový olej
Rakytníkový olej pomáhá při vyčerpání, stresu či sklíčenosti. Je to přírodní koncentrát vitamínů, zejména E, A a C. Rakytník pomáhá i při léčení plicních, jaterních, zažívacích a kloubních onemocnění.
A co vy? Používáte esenciální oleje? Budeme rádi za vaše komentáře pod článkem.
A co si ještě o esenciálních olejích přečíst?
- Co jsou esenciální (éterické) oleje – jak porozumět esenciálním olejům?
- Esenciální oleje a jejich toxicita
- Využití esenciálních olejů proti bolesti
VIDEO: Blogerka radí – Moje péče o pleť
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Esenciální (éterické) oleje, Nosné oleje
Přečtěte si také naše další články