Sponzorováno

Zadržování moči – nebezpečné nebo zdravé? 4.85/5 (47)

Zadržování moči - nebezpečné nebo zdravé?Močení u zdravého člověka znamená, že tento netrpí příliš častým nucením jít na toaletu a ani nemá problémy s vyprazdňováním.

Je škodlivé zadržet moč?

Jsme na zastávce autobusu a dáme si ještě jednu kávu nebo Colu. Pak rychle do autobusu, který jezdí do dalšího města půl hodiny. Dobrý nápad? Ne, když se po silnici hlásí naléhavá potřeba jít na záchod. Škodí nám zadržování potřeby?

Poskakovat na pravé noze, pak na levé noze, tanec začíná. Kdo potřebuje naléhavě na toaletu, může těžko skrýt svou záležitost. Tělo se křečovitě svírá, stehna se tisknou k sobě, myšlenky se koncentrují jen na jedno: co nejdříve najít tiché a soukromé místečko.

Mnozí v této nouzové situaci větří nebezpečí. Pokud je však měchýř opotřebovaný (již není zdravý) se může stát, že tělo se křečovitě stáhne. Když se konečně dostane na záchod, nemůže vyloučit všechno. Ve zbytku moči, takové jsou obavy, se následně sbírají bakterie, hrozí infekce močového měchýře. Odborník to vidí mnohem uvolněněněji.

„To vše se může opravdu stát, ale ne proto, že člověk drží moč příliš dlouho. Kdo je schopen udržet moč dlouho, patří spíše k výjimkám. Měchýř je jen ohraničeně ovlivnitelný vůlí, v určitém okamžiku přichází nezastavitelné nutkání na močení. Jinými slovy: spíše než zadržování poškodí zdraví, stane se malér v kalhotech,“ specialista z profesního sdružení urologů.

Jak funguje močový měchýř

Močový měchýř je sval ve tvaru balónku. Pokud se v něm sbírá moč, sval je uvolněný, když je člověk na toaletě, stáhne se, aby moč vytlačil ven. Dalšími důležitými svaly jsou svěrače močové trubice, kterou moč z těla odchází. Tyto svaly trubici uzavírají. Na ovládání močových cest jsou navíc důležité i svaly pánevního dna, které najdeme pod močovým měchýřem a které pomáhají močové trubici, aby zůstala uzavřená.

Když je močový měchýř plný, jeho nervy signalizují mozku, že by bylo třeba jít na toaletu. Když tam už člověk je, mozek nakáže svěrači a svalům pánevního dna, aby se uvolnily, a měchýři, aby se stáhl. Díky tomu se moč vyprazdňuje otevřenou trubkou. Aby však močové cesty fungovaly správně, je nutná souhra tří procesů: svaly pánve drží močový měchýř a trubici, svěrače otvírají a zavírají močovou trubici a nervy ovládají svaly měchýře a pánevního dna. Úplným pánem nad měchýřem se člověk přesto nikdy nestane, od určitého objemu náplně reflex přebere zpět kontrolu – vůle je ta tam.

Aby člověk vůbec dostal pod kontrolu svůj močový měchýř, musí tvrdě trénovat. Po narození patří močení k reflexům, kojenci vyprazdňují své měchýře nevědomě. Namáhavě se malé děti konečně naučí tento reflex potlačit a ovládat sval, který uzavírá močový měchýř.

Sponzorováno

Proč ženy musí častěji

Obecně platí, že tělo nutí ženy na toaletu mnohem častěji než muže. Vinu na tom nese anatomie.

Vzhledem k tomu, že děloha také zabírá prostor v břiše, může měchýř žen poskytnout objem jen 200 až 400 ml. Muži naproti tomu mají k dispozici v průměru prostor na 350 až 550 ml moči – a to je i příčina tolika rodinných sporů při dlouhých cestách autem („Co?! Už zase musíš?!“). Situace se zhoršuje, když v průběhu těhotenství děloha také tlačí na močový měchýř.

Cesta kapaliny přes tělo

To, co pijeme, putuje jednou stejnou cestou jako jídlo. Migruje přes jícen do žaludku a odtud dále do střeva.

Na tomto místě se cesta kapalin rozděluje. Zatímco jedna část se pohybuje směrem k východu střeva, druhou část si vytáhne tělo dle potřeby přes střevní stěnu do krevního řečiště, ve kterém cirkuluje jako součást krve v těle. Konečnou stanicí kapaliny jsou v konečném důsledku ledviny. Oba orgány neustále filtrují škodliviny z krve a vedou je spolu s přebytečnou tekutinou přes močovod do močového měchýře. Moč je vytvořena a záchodová mísa už není daleko.

Pravidelné nutkání na WC může být nepříjemné, ale má i svou pozitivní stránku. Ženy, které často trpí na zánět močového měchýře, chrání pravděpodobně před nepříjemnými infekcemi. Na to je jednoduchý důvod: infekce močových cest vznikají, když bakterie – zpravidla střevní bakterie E. coli – se zvenku dostanou do močovodu, tam se rozmnoží a přejdou do měchýře.

Závěr a zhodnocení

Dlouhé zadržování není problém – spíše než uškodí tělu, stane se malér v kalhotech. Z dlouhodobého hlediska je tzv. „předržování“, tj. neustálé odkládání potřeby, velmi nevhodné a považuje se za rizikový faktor pro rozvoj syndromu hyperaktivního měchýře. Nicméně jednorázové odložení malé potřeby na sociálně vhodnější okamžik je zcela přirozené a nepřináší žádná akutní rizika.

Závěr: Takže krátkodobé zadržování ANO, dlouhodobé NE.

Mají si ženy při močení trénovat zadržování moči pro posílení pánevního dna?

Oddalování malé potřeby jako takové za účelem posílení pánevního dna je zcela jistě nevhodné. Nicméně podobné praktiky (avšak pod kontrolou terapeuta) bývají někdy užívány v podobě tzv. tréninku pravidelného močení. Navíc přerušování probíhající malé potřeby bývá někdy doporučováno k posílení pánevního dna, a zejména pak k posílení volní kontroly nad svalstvem pánevního dna.

Tip od Rehabilitace.info

Sponzorováno

Močový měchýř třeba procvičovat. To nám pomůže prodloužit intervaly mezi návštěvami toalety, dále zvýšit objem moči, který je měchýř schopen zadržet a zlepšit schopnost ovládat nucení na moč. Doporučujeme Kegelovy cviky.
Nekuřte, kávu pijte s mírou a vyhněte se dráždivým potravinám. Konzumujte dýňová semínka. Pijte čaje z léčivých rostlin.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva