Obsah článku
Zpříjemňujete si večery zapálenou voňavou svíčkou, nebo je používáte jen v době svátků? Existuje nespočet různých vůní, které vám mohou zpříjemnit atmosféru domova a lahodí vaší duši. Každá z nich má však jiné určení a pomáhá vyřešit jiný problém. Jak si vybrat tu správnou a využít tak pozitiva aromaterapie ve svůj prospěch?
Proměňte potěšení na cílenou aromaterapii
Existují tisíce lidí, kteří si kupují svíčky kvůli vůni, kterou mají rádi. Mnoho z nich má také rádo přítomnost hořícího plamínku. Pokud jste si i vy svíčky dosud kupovali jen instinktivně, podle toho jaká vůně se vám líbila, možná vás bude zajímat, že svíčky vám mohou kromě harmonické atmosféry v obýváku pomoci překonat i některé dlouhotrvající problémy. Které to jsou?
Aromaterapie pomůže například při potížích:
- v menopauze
- s krevním tlakem
- se špatnou náladou, depresemi, stresem
- při kožních problémech
- s dýchacími cestami
- s bolestmi hlavy
- na posílení imunity
Jsou lepší esenciální či vonné oleje?
Esenciální oleje se povětšinou nacházejí v svíčkách, mají jen jednu vůni: například eukalyptus, vanilka, levandule a jiné. Takové oleje jsou získané z přírodních výtažků a jsou tedy vhodné i pro aromaterapii. Ani ony však nejsou výlučně přírodní, neboť některé z olejů jsou těžko rozpustné a proto jsou do některých z nich přidávány i chemikálie. Pokud si kupujete svíčku s namixovanou vůní – například letního vánku nebo květinové zahrady, pravděpodobně bude obsahovat více vonných olejů, které jsou vyrobené chemickou cestou. Označují se také jako parfém či aroma.
Vyberte si tu správnou vůni
- levandule – asi nejznámější a nejoblíbenější aroma. Má zejména uklidňující a relaxační účinky.
- eukalyptus – pomáhá při nemocech horních cest dýchacích
- máta – zlepšuje náladu
- cedr – pozvedá náladu, ale příznivě působí i na infekce močových cest a kožní problémy
- bergamot – pomáhá při depresích a stresu
- heřmánek – působí antisepticky, uklidňujícím a má i vlastnosti přírodního antibiotika
- citron – pomáhá zlepšovat náladu, zmírňuje únavu a napětí, bolesti hlavy, horečku a také prý pomáhá zlepšovat stav celulitidy
- jasmín – vhodný při napětí, depresi a stresu
- fenykl – jeho vůně příznivě působí na nechutenství či menstruační problémy
- zázvor – pomáhá při chřipce a nachlazení, zmírňuje nadýmání a podporuje chuť k jídlu
- skořice – podporuje trávení, působí příznivě při depresích, nervozitě, ale i při nachlazení a je také přírodním afrodiziakem
- vanilka – působí jako účinné afrodisiakum, navozuje pocit pohody
- pomeranč – vhodný při nespavosti, zlepšuje psychické rozpoložení
- santalové dřevo – pomáhá při zánětech pohlavního a močového ústrojí, pomáhá při bolestech v krku a také zlepšuje náladu
- tea tree oil – léčí bolesti svalů, opary, odstraňuje lupy a zlepšuje funkci imunitního systému
- ylang – ylang – působí uklidňujícím a má také afrodiziakální účinky
Pozor na bezpečnost
Hasiči se několikrát za rok setkávají s požáry, které vznikly od hořící svíčky. Nezapomínejte proto nikdy dodržovat pravidla při manipulaci s nimi. Svíčky nenechávejte hořet bez dozoru, všechny hořlavé předměty uložte do vzdálenosti minimálně metr od zdroje ohně. Používejte nehořlavé podložky a svíčku uhaste ještě před tím, než vyhoří úplně do dna.
Sponzorováno
Vonné svíčky mohou být nebezpečné
Většinou si je zapalujeme aby nám zpříjemnili volné chvíle a navodili pocit pohody. No pozor, protože jak se říká – všeho moc škodí. A stará známá pravda platí i v tomto případě. Jejich výpary totiž mohou být toxické stejně jako cigaretový kouř, zda vzduch v blízkosti dálnice. „Nic se vám nestane, pokud si svíčku zapálíte jednou za čas. Pokud tak ale děláte každý den po dobu několika let, tehdy tím už ohrožujete své zdraví,“ řekl autor studie, která se zabývala touto problematikou – doktor Amid Hamidi z Univerzity v Jižní Karolíně. Více se o tom můžete dovědět v tomto článku.
Jaké druhy svíček známe?
Parafinové (voskové, olejové) svíčky
Svíčky se z něj nevyrábějí ani 200 let, ale od svého nástupu na trh nemá tento materiál konkurenci. Jsou určitě nejvíce zastoupeny, protože cena základního materiálu je ze všech ostatních nejnižší. Jejich výhodou je také stabilní hoření, dostatek světla vznikajícího při hoření, jednoduchá manipulace, či klasický design. Nevýhodou může být pro někoho nevyhovující vůně nebo přílišná fádnost.
Gelové svíčky
Jde o směs minerálního oleje (95%) a pryskyřice (5%), která je vysoce hořlavý a průhledná. A právě pro tuto průhlednost jsou gelové svíčky značně oblíbené. Ve svém nitru totiž mohou mít zapuštěné různé okrasné předměty: od skořice, přes hřebíček, až po srdíčka. Jejich výhodou je delší doba hoření a lepší parfemace. Nevýhodou může být jejich vyšší cena a umísťování do nádobek, protože jsou měkké a nemohou stát samostatně.
Stearinové
Tyto svíčky jsou vyrobeny z palmového krystalického vosku, který při tuhnutí vytváří krystalky, čímž znásobuje estetický efekt svíce. Tento materiál je doporučován zejména pro lidi citlivé, či alergiky, ale i pro domácnosti, kde se pohybují malé děti. Nevytváří totiž kouř ani popílek což znamená, že jejich velkou výhodou je ekologičnost. Jsou sice dražší než parafínové svíčky, ale levnější než gelové svíce.
Z včelího vosku
Tyto svíčky se vyrábějí z včelích plátů, nebo jako směs včelího vosku a parafínu a mají příjemnou medovou vůni. Doba hoření je delší než u parafínu, ale kratší než u gelových svíček. Nevýhodou může být případné kouř ze svíček, dost velká měkkost materiálu, výhodou zas kromě jiných například i podpora včelařství.
Sponzorováno
A jaké svíčky používáte domy vy?
Co si dále přečíst?
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Relaxace a zdraví, Vůně a zdraví
Přečtěte si také naše další články